Taşeron Haber

ABD’de #Patient31 (Vaka 31) etiketi ne anlama geliyor?

ABD’de #Patient31 (Vaka 31) etiketi ne anlama geliyor?
18 Mart 2020 - 2:33

Bu anlamda Amerika’da sosyal medyada #Patient31 akımı başladı. Güney Kore’de yaşanan bir vakaya atıfta bulunarak açılan bu etiketle korona virüsten korunmak için sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilmek isteniyor.

1 KİŞİ 1000 KİŞİYE BULAŞTIRDI İDDİASI

Güney Kore virüsü en iyi kontrol edebilen ve yayılmasını başaran ülke olarak anılıyordu. 18 Şubat’ta vaka sayısını 31 olarak açıklayan Güney Kore’de 18 vakanın iyileştiği açıklanmıştı. Daha sonra 31. Vakanın hastaneden kaçması üzerine olanlar oldu. Hastaneden kaçan korona hastası vatandaşın bir kiliseye giderek buradaki ayine katıldığı ve hastalığı tam tamına 1000 kişiye bulaştırdığı konuşuluyor. Güney Kore tam virüsü kontrol altına almış ve her şey yolunda gidiyorken yaşanan bu kaçış sonrası virüs kontolden çıktı ve ülke geneline yayılmaya başladı.

Ülkede Scinchenonji Kilisesi’ne giren 31. Vakanın 2 kez testten kaçtığını ve nerelere gittiği konusunda görevlilere yardımcı olmamasının virüsün yayılmasında çok etkili olduğu belirtiliyor.

FLORİDA SAHİLLERİNE TEPKİ VAR

Amerika’da sosyal medya kullanıcıları bu olaya atıfta bulunarak sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmak adına #Patient31 etiketiyle mesajlar yayınlıyor ve sosyal izolasyonun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyorlar.

Bu anlamda bazı sosyal medya kullanıcıları da Florida sahillerinde denize giren insanların kalabalık görüntülerini yayınlıyorlar. “Açık havada bir şey olmaz” diyende var bu görüntüler için, “1 metreden fazla yakındaysa vaka size de bulaşır.” Diyende var.

ABD’DE GIDA STOĞU YAPIN MESAJI

Amerika’da 50 eyaletin tamamında Korona Virüs vakaları görülmüş durumda. Hayatını kaybedenlerin sayısının 100’ü geçtiği ülkede hükümet açık açık söylemese de halka gıda stoğu yapmaları konusunda uyarıda bulunuyor ve Korona Virüsü ilk başlarda “Nezle gibi muamele yapın” diyerek hafife alan Trump hükümetinin sokağa çıkma yasağına varacak bir düzeyde yeni tedbirler almaya hazırlandığı belirtilyior.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.