Taşeron Haber

ABD’de Google’a Dava Açıldı

Dünyanın en büyük arama motoru Google’ı bünyesinde barındıran Alphabet Inc’e ‘Akıllı telfonlardaki aplikasyonlar üzerinden kullanıcılara dair veri topladığı’ gerekçesiyle dava açıldı.

ABD’de Google’a Dava Açıldı
15 Temmuz 2020 - 18:19

Flexner Avukatlık şirketi tarafından ABDnin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Jose Bölge Mahkemesine yapılan şikayette, izinsiz kişisel verileri kullandığı ve kişisek mahremiyeti ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook ve Oracle Corp gibi diğer dev şirketlerin de suçlandığı görüldü.

Suçlamalara göre, Akıllı telefonlarda bulunan internet ve aplikasyon hareketleri ya da mahremiyat kontrolü gibi seçeneklerin kapalı olması halinde dahi Firebase adlı veri toplama yöntemiyle, google müşterilerine sunduğu reklam ve diğer içerikleri kişiye göre değiştirebiliyor. Google hakkında geçtiğimiz mart ayında da ABDde tekelleşme müfettişlerince rekabet yasalarına aykırı davranışdığı gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.