Taşeron Haber

ABD Savunma Bakanı’ndan Türk Generalli paylaşım

ABD Savunma Bakanı’ndan Türk Generalli paylaşım
02 Mart 2020 - 9:57

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper dün Twitter’de yaptığı bir paylaşımla Afganistan’daki anlaşmadan bahsetti. Bizim için haberi değerli kılan ise Esper’in paylaşımında kullandığı fotoğrafta gizli.  “Biz Natoyuz” diyen Esper fotoğrafta bir Türk General’in fotoğrafını kullandı.

BİR MESAJ MI VERMEK İSTEDİ?

ABD’li Savunma Bakanı’nın yaptığı bu paylaşımın boş bir paylaşım olmadığına dikkat çeken uzmanlar, Esper’in askeri bir mesaj verdiğini düşünüyorlar. Biz Natoyuz deyip görsellerde ise Türkiye’nin Afganistan Eğitim, Yardım ve Danışma Birliği Komutanı Tuğgeneral Şahin Iğdır’ın fotoğrafını kullanan Esper, Türkiye’ye birlikteyiz mesajı mı vermek istedi?

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

Esper Twitter hesabından Afganistan’daki anlaşma ve 14 ay içinde Amerikan askerlerinin Afganistan’dan tamamen çekilerek yönetimi Taliban güçlerine bırakacak olmasıyla ilgili bir paylaşım yaptı.

Esper Twitter’de “Kararlı destek bölgesine seyahatimden sonra Afganistan’ın geleceğinden umutluyum. Taliban anlaşmalara uyarsa ABD kuvvetlerini koşulara bağlı bir şekilde azaltacaktır. Kuvvetlerimizi azaltırken ülkede ortaya çıkabilecek terör tehdidine saldırıda bulunma konusunda tereddüt etmeyeceğiz.” yazdı.

“BİZ NATO’YUZ” DEYİP TÜRK GENERALİ ETİKETLEDİ

Birinci paylaşımından sonra bir paylaşım daha yapan Esper, Afganistan’daki diğer görevli askerlerinin sayısının da ABD askerleriyle orantılı bir şekilde düşürüleceğini ifade ederek, “Bu savaşa birlikte girdiğimiz gibi buradan birlikte güçlerimizi azaltacağız ve nihayetinde birlikte çekileceğiz. Biz NATO’yuz” dedi.

TUĞGENERAL ŞAHİN IĞDIR’IN FOTOĞRAFINI KULLANDI

ABD’li bakan bu paylaşımında Türkiye’nin Afganistan’nın başkenti Kabil’deki Eğitim, Yardım ve Danışma Birliği Komutanı Tuğgeneral Şahin Iğdır ile Kararlı Destek Operasyonu Komutanı Orgeneral Austin S. Miller’le el sıkışırken çekilmiş bir fotoğrafını kullandı.

Türkiye 2002’den beridir Afganistan’da asker bulunduruyor. İdlib konusunda NATO’dan somut bir askeri destek gelmezken Esper’in Türk General’in bulunduğu fotoğraf  “Biz NATO’yuz” etiketiyle paylaşması dikkati çekti.

TALİBAN’LA TRUMP BARIŞ ANTLAŞMASI YAPTI

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde Taliban yönetimiyle bir araya gelip barış imzaladı ve Taliban yönetimine 14 ay içinde ülkeden tamamen askerlerinin çıkacağı sözünü verdi. Esper’in paylaşımında Afganistan’da yaşanacak bir terör saldırısında müdahale edeceklerini de yazması dikkat çekti.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.