Dünya Haberleri

AB dış sınırlarını kapatma iç sınırlarını açma kararı aldı

Avrupa Birliği Korona Virüs tedbirleri kapsamında sıra dışı bir karar aldı. Bu gece alınan kararla AB üyesi ülkelere ve Schengen Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerin kısıtlanması kararı alındı.

AB Liderleri’nin bugün telekonferansla görüştüğü toplantı sonrası alınan kararı, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıkladı.

Konsey Başkanı Michel AB’nin dış ülkelere olan sınırlarının kapatılması yönünde öneriyi onayladıklarını belirterek, 30 günlük bir yasak kararının alındığını, bunun AB üyesi olmayıp Schengen Bölgesi’nde olan ülkeleri de kapsadığını açıkladı.

Bu kararla ilgili bir istisnanın olduğunu, bununda yeni tip corona virüs ile ilgili araştırma yapan bilim insanları ve sağlık çalışanları olduğu açıklandı.

“NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

Ayrıca AB Liderleri’nin yaptığı toplantıda Korona Virüs aşısıyla ilgili çalışmalarında hızlandırılması kararı alındığına dikkat çekiliyor. Korona Virüs nedeniyle oluşan krizin üstesinden gelinmesi için her şeyin yapılması ve gelecek hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi’nin yine tele konferans sistemiyle yapılması kararı alındı.

AB Liderleri Korona Virüs nedeniyle yüz yüze görüşmekten kaçınıyorlar. Toplantı da bir çok ortak kararda alındı. Ekonomik olarak vatandaşların desteklenmesi ve virüsle ilgili araştırmaların desteklenmesi kararı alındı.

 

Dış sınırlarını kapatma kararı alan Avrupa Birliği iç sınırlarda yaşanan kapanmalar ve tıkanmalarla ilgili sorunu da çözmeye çalışıyor. İç sınırlarda yaşanan engellemelerin kaldırılması yönünde bir karar alan AB Liderleri, Avrupa vatandaşlarını başka bir ülkedeki kendi evlerine gitmede sorun yaşamalarının sıkıntı olduğu, insanların trafikte ve mal taşımada yaşadıkları sorunların aşılması için gerekli önlemlerin alınması istendi.

Salgının ciddi ekonomik sonuçlarını da değerlendiren AB Liderleri, bu konuda ülkelerin vatandaşlarını ekonomik olarak desteklemelerini istedi.

Avrupa’da özellikle İtalya ve Fransa’da yaşanan son ölümler dikkat çekiyor. İtalya’daki ölü sayısı 3 bine dayanırken Fransa’da da tablo git gide korkunç bir hal alıyor. İki ülkede yaşlı nüfusun yer alması nedeniyle hastalığa yakalananlarda ölen sayısının çok fazla olduğu dikkat çekerken,özellikle İtalya’da sağlık sisteminin çökmekle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği son yıllarda üye ülkeleri ekonomik kriterleri tutturmak için sağlık konusunda kısıntılar yapma konusunda zorluyordu.

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı