Taşeron Haber

4 günlük sokağa çıkma yasağında marketler hangi saatlerde açık olacak?

4 günlük sokağa çıkma yasağında marketler hangi saatlerde açık olacak?
21 Nisan 2020 - 2:34

taseronhaber.com olarak Bakanlar Kurulu’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağıyla ilgili 3 farklı senaryonun masada olduğunu yazmıştık. 4 günlük yasağın Ramazan Ayı’nın başlangıcına denk gelmesi nedeniyle marketlerde yoğunluk yaşanabileceği ve hükümetin bu yoğunluğun, istenmeyen yoğunluk görüntülerinin yaşanmaması için ek tedbirlerin alınması bekleniyordu.

İçişleri Bakanlığı gece yarısı 4 günlük sokağa çıkma yasağının ayrıntılarının belli olduğunu bir genelge yayınlayarak 81 ilin Valiliğine gönderdi. 4 günlük sokağa çıkma yasağı farklı olarak yapılan bir uygulamayla marketlerin açık olma saatleri değiştirildi. Normalde 09:00-21:00 saatleri arasında açık olan marketler, 21 ve 22 Nisan tarihlerinde 08:00 ile 23:00 saatleri arasında açık olacaklar. Böylece Ramazan alışverişini yapmak isteyen vatandaşlar marketlerden gece 11:00’e kadar alışverişlerini yapabilecekler.

Yine 4 günlük sokağa çıkma yasağının ilk gününde market ve bakkallar sabah 09:00-14:00 arasında açık olabilecekler ve vatandaşlar günlük ihtiyaçlarını temin etmek için evlerinin yakınlarındaki marketlere gidebilecekler. Cumartesi ve Pazar bakkal ve marketler önceki sokağa çıkma yasaklarında olduğu gibi dışarı çıkamayacaklar.

4 günlük sokağa çıkma yasağında yine başka ayrıntılar var. 4 günlük yasakta fırınlar ve unul mamul satan iş yerleri ile tatlı satışı yapan yerlerde açık olacak. Lokantalar sokağa çıkma yasağı kısıtlaması boyunca paket servis hizmeti verebilecekler.
Seyahat izin belgelerinin kısıtlama boyunca geçerli olacağı belirtilirken, yine kamu güvenliğinin sorumlu olmasıyla ilgili kamu çalışanları da yasaktan muaf olacaklar. Gazete dağıtım ve satışı Perşembe ve Cuma günü marketler tarafından yapılacak.
Ekmek dağıtımıyla ilgili de yeni tedbirlerin alındığı genelgeyle Vali ve Kaymakamlar tarafından bir komisyon oluşturularak, mahalleler için ekmek dağıtım planının yapılması ve bunun tek elden yönetilmesi hedefleniyor.
Yine tarım sektöründe çalışanlarda yasaktan muaf olacaklar. Ekim, dikim, sulama yapmak isteyenler uygulanan yasaktan muaf olacaklar.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.