Kamu Haberleri

31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi Kimler sokağa çıkma yasağından muaf?

Bugün akşam 21:30 sularında açıklanan bir kararla 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta Sokağa Çıkma Yasağı ilan edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar sonrası kentlerde marketlerin ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı.

Bugün akşam 21:30 sularında açıklanan bir kararla 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta Sokağa Çıkma Yasağı ilan edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar sonrası kentlerde marketlerin ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Sosyal mesafenin unutulduğu kuyrukların korona virüsün yayılmasına davetiye çıkardığı eleştirileri geliyor.

İçişleri Bakanı Korona Virüs ile ilgili aldığı tedbirleri en üst düzeye çıkarıldı. Kararın akşam üstü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alındığı belirtiliyor. Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı’yla görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüsle ilgili son verilerini de göz önüne alarak hafta sonu boyunca sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi kararını aldığını ifade ederek, sokağa çıkma yasağının Pazar gecesi 24:00 itibariyle sokağa yasağı bitirilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu kararın bulaş riskini azaltmak için bu kararın alındığını ve planlamasının çok iyi yapıldığını ifade ederek, tedarik zincirine zarar vermeden halkımızı bu virüsten korumak için böyle bir karar alındığını ifade etti. Bakan Soylu tarım alanlarında günlük toplanması gereken ürünlerin toplanmasına bir kısıt getirilmediğini, canlı hayvan işiyle uğraşanlara bir kısıt getirilmediğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağının bütün detaylarının düşünüldüğünü söyledi.

Halkın panik yapmasına gerek olmadığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyada yer alan Pazar gününden sonrada devam edeceği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, Pazar akşamı yasağın biteceğini ifade ederek, “Vatandaşımızın acil ihtiyaçlarını almak için sokağa çıkmaları normaldir. Yarım saate kadar sokaktaki kalabalıkların yerini sukunete bırakacağını düşünüyorum.” dedi.

Bir pandemi döneminde olduğumuzu söyleyen Süleyman Soylu, eczanelere gitmek isteyen vatandaşların eczanelere gidebileceğini, fırın araçlarının çıkıp gezebileceğini ifade etti. Toplu taşımanın olmayacağını açıklayan Süleyman Soylu, işini gitmek zorunda olanların kendi imkanlarıyla gideceklerini ifade etti.

Bunun normal bir sokağa çıkma yasağı olmadığını söyleyen Süleyman Soylu, marketlerinde kapalı olacağını ifade ederek, marketin toplu taşımanın açık olduğu bir sokağa çıkma yasağının bir anlamı olmayacağını söyledi.

Vatandaşlardan kararın bir kaç gün önce açıklanmasının daha iyi olacağı yönündeki yorumlarının sorulduğu Süleyman Soylu cevap olarak, “Eğer biz bir kaç gün önce bunu açıklamış olsaydık, inanın daha fazla bir yoğunluk olurdu ve insanlar daha fazla panik olurlardı.” dedi.

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı