Taşeron Haber

31 ilde saat 15:00’te 9 saatlik sıkı denetim başlatıldı

31 ilde saat 15:00’te 9 saatlik sıkı denetim başlatıldı
17 Nisan 2020 - 17:42

31 ilde saat 15:00 itibariyle polis ve jandarma tarafından denetimler en üst düzeye çıkarıldı. Geçen hafta sokağa çıkma yasağı öncesi ortaya çıkan olumsuz görüntülerin benzerinin yaşanmaması için önlemler yayınlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasına kadar giden ve Türkiye’nin gündeminde günlerce konuşulan görüntülerin yaşanmaması için önlemler alındı.

SÜLEYMAN SOYLU “SORUMLULUĞUMUZ ARTTI” DEMİŞTİ

Bugün saat 15:00’te başlayan denetimlerle 31 ilde hem il merkezlerinde hemde ilçelerde olumsuz görüntülerin oluşmaması için polis ve jandarma ekipleri İstanbul başta olmak üzere bir çok büyük şehirde eş zamanlı denetimlere başladı. Süleyman Soylu’nun istifası kabul edilmeyince “Sorumluluğumuz arttı” demişti.

9 SAAT BOYUNCA SIKI DENETİM YAPILACAK
Bu gece başlayacak sokağa çıkma yasağı öncesi yapılan denetimlerle yoğunluk olan noktalara müdahale edilerek sosyal izolasyonun korunmasına dikkat edilecek. 9 saat boyunca maskesiz girmenin yasak olduğu yerlerde maske denetimleri yapılacak. Market kapılarında yazan içeride kaç kişinin olması gerektiğiyle ilgili denetimler yapılacak ve fazla müşteri alan marketlere ceza kesilecek.

ÖZELLİKLE FIRIN VE MARKETLER DENETLENECEK

Denetimlerin özellikle sıkı tutulacağı yerler olarak marketler, fırın, pazar yeri, büfe olarak belirlendi.  Ayrıca cadde ve sokaklarla, akaryakıt istasyonlarında sosyal mesafe kuralına uymayanlarda uyarılarak izolasyonun korunması sağlanacak.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI VE DURAKLARDA DENETLENECEK

Ayrıca toplu taşıma araçlarında ve duraklarında sosyal mesafeye uyulup uyulmadığı ve maske takılıp takılmadığı da denetlenecek. 31 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle denetimlerin sıkı tutulması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istenirken, bu konuda gerekli görevlendirmelerin ivedilikle yapılması istendi.

Kurallara uymayan iş yerleri hakkında Umumi Hıfzısıhha Kanunu”nun 282. maddesi gereğince işlem yapılarak para cezası kesilmesine, aykırılık suç teşkil ediyorsa ilgili konunun maddeleri gereğince işlem yapılması istendi.

Bu kapsamda Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca adli işlemler başlatılabiliyor.

Geçen hafta yaşanan görüntülerin yaşanmaması için en üst seviyede önlemler alan İçişleri Bakanlığı’nın uyarılarıyla polis araçları da yollarda anons yaparak halkı uyarıyor ve yoğunluk yaşanmaması için bir arada bulunulmamasını istendi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.