Taşeron Haber

23 Nisan’dan başlayarak 4 günlük sokağa yasağı kararı çıktı mı? Cumhurbaşkanı Ulusa Sesleniş konuşması yapacak

23 Nisan’dan başlayarak 4 günlük sokağa yasağı kararı çıktı mı? Cumhurbaşkanı Ulusa Sesleniş konuşması yapacak
20 Nisan 2020 - 20:12

Türkiye’nin gözü kulağı şu anda yapılmakta olan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda.. Zira toplantıda 23 Nisan’la hafta sonunun birleştirilerek 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi tartışılıyor. Bu teklife sıcak bakanlarda var, ramazan öncesi marketlerde çok yığılma olur diyerek karşı çıkanlarda var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı’nda toplanan Bakanlar Kurulu Toplantısı saat 15:00’ten beri devam ediyor. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı’nın Ulusa Sesleniş Konuşması yaparak alınan kararları açıklayacak.

23 Nisan’dan itibaren 4 günlük sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ana gündem maddesi olduğu toplantıda yasağın nasıl uygulanacağına dair tartışmalar sürüyor. Toplantıda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan sonra yapılması planlanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili 3 farklı senaryonun masada olduğu söyleniyor.

Kabine Toplantısı’daki birinci görüşe göre, yasak 23-24-25-26 Nisan tarihleri arasında 4 günlük bir yasak olmalı. Fakat Perşembe günü Ramazan’ın başlaması nedeniyle marketlerde yığılma olabileceği görüşü de hakim ve ilk sokağa çıkma yasağının öncesi eleştirilen görüntülere benzer görüntüler oluşabileceği endişesi var.

İkinci bir görüşe göre her yerin kapatılıp sadece marketlerin açık olacağı bir sokağa çıkma yasağı formülü. 23-24 Nisan tarihlerinde marketlerin açık kalarak insanların Ramazanla ilgili alışverişlerini yapması uygun görülüyor. Yine hafta sonu 30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağının tam anlamıyla yapılması ve marketlerin kapalı olması öngörülüyor.

Üçüncü bir görüşe göre de sadece 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi, Cuma günü normal mesailerin yapılmasının ardından hafta sonu yine geçen hafta sonlarında olduğu gibi bir yasak uygulanması görüşünü savunuyor.

Kabine de bu 3 görüş tartışılıyor ve son bir karara varılması gerekiliyor. 4 saattir devam eden Kabine Toplantısı’na bakıldığı zaman tartışmalar sürüyor ve hükümet İçişleri Bakanı’nın istifasına neden olacak kadar büyük soruna neden olan sosyal mesafenin korunmadığı görüntülerin oluşmaması için doğru kararı almaya çalışıyor.

Toplantıda alınacak kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ulusa Sesleniş konuşması yaparak açıklaması bekleniyor. 4 günlük sokağa çıkma yasağının normalde rahatlıkla uygulanabileceği fakat ramazana denk gelmesi nedeniyle Salı ve Çarşamba günü marketlerde büyük yoğunluk yaşanması korkusu yaşanıyor. Bu nedenle Marketlerin açık olduğu bir sokağa çıkma yasağının uygulanabileceği belirtiliyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.