Dünya Haberleri

Dünyada aşı çalışmaları ne aşamada? Bill Gates bir ilaç firmasına destek verdi

Dünyada korona virüs kaynaklı vakaların ve ölümlerin en çok olduğu Amerika'da aşıyla ilgili çalışmalar hızlanıyor. Amerika'da geçtiğimiz günlerde bir şirket yaptığı aşıyı insanlar üzerinde denemeye başlamıştı.

Dünyada korona virüs kaynaklı vakaların ve ölümlerin en çok olduğu Amerika’da aşıyla ilgili çalışmalar hızlanıyor. Amerika’da geçtiğimiz günlerde bir şirket yaptığı aşıyı insanlar üzerinde denemeye başlamıştı. Bugün ikinci bir şirket daha ürettiği aşıyı insanlar üzerinde test etmeye başladı.

BİLL GATES TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

Dünya genelinde 2 milyona yaklaşan vakalarla tek gündem maddesi olan Korona Virüse karşı üretilen Aşı Çalışmalarına, Bill Gates tarafından desteklenen Inovio Pharmaceuticals firması virüse karşı hazırladığı aşıyı insanlar üzerinde denemeye başladı. Testlerin sonuçları hakkında henüz bilgi verilmezken, yapılan aşı testlerinin diğer aşılardan farklı olarak kas yerine deri altına enjekte edilerek uygulandığı açıklandı.

VİRÜSÜN GENETİK DİZİLİMİ DNA İÇİNE SIKIŞTIRILDI

Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından desteklenen Inovio Pharmaceuticals’ firması Amerika’da korona virüsle ilgili aşıyı insan üzerinde test etmeye başlayan 2. firma oldu. Virüsün genetik koduna sahip olan aşının bunun bir DNA parçasının içine yerleştirildiğini ve gönüllülere enjekte edilerek denendiği belirtildi.

KASA DEĞİL DERİ ALTINA ENJEKTE EDİLİYOR

40 gönüllü üzerinde test edilmeye başlanan aşının cilt testi kadar hafif bir his uyandırdığını belirten aşının uygulandığı gönüllüler, takip altında tutulacaklar. İlaç firmasının yetkilisi yaptığı açıklamada bulunan aşının önemli bir çalışma olduğuna dikkat ederek, bir çok insanın aşının kendi üzerinde test edilmesi için başvuruda bulunduklarını açıkladı.

FİRMA YETKİLİSİ: ÇİN’LE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

Bugün uygulanan aşının 1 ay içinde iki kez daha 40 gönüllüye verileceğini söyleyen firma yetkilisi, Inovio Pharmaceuticals’ firmasının Çin’le işbirliği yaptığını açıkladı. Test sonuçlarının başarılı olması halinde dünya çapında binlerce aşının hızlı bir şekilde üretilebileceğine dikkat çeken İlaç Firması yetkilisi,  bir tarih vermekten kaçındı.

GEÇEN AY UYGULANAN TESTLER DENEME SÜRECİNDE

Amerika’da geçen ay Moderna İlaç firması tarafından 4 kişi üzerinde aşı denemeleri başlamış ve ilk dozlar verilmişti. virüsün genetik dizilimin Çin tarafından açıklanmasının akabinde,  oluşturulan potansiyel aşının yapıldığı kişilere bu ay yeni bir doz daha verilmesi bekleniyor.

Ölü sayısının 25 bini geçtiği vaka sayısının da 600 bini geçtiği Amerika’da aşı çalışmalarından sonuç alınıp alınmayacağı büyük merak konusu olmuş durumda.

 

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı