Taşeron Haber

Fransa’da Macron konuştu: Kısıtlamalar 11 Mayıs’a kadar uzatıldı

Fransa’da Macron konuştu: Kısıtlamalar 11 Mayıs’a kadar uzatıldı
14 Nisan 2020 - 0:24

Elysee Sarayı’ndan halka seslenen Macron, Kovid-19 ile ilgili açıklamalarında en önde görev yapan sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, ülkede umut veren bir gelişmenin yoğun bakımda tedavi gören hastaların her geçen gün düşmesi olduğunu açıkladı.

Fransa’da maske, eldiven, koruyucu ekipman gibi malzemelerde eksikliklerin bulunduğunu ifade eden Macron, Sağlık çalışanlarına bu ekipmanları yeterince temin edemediklerini itiraf ederek, bundan ders çıkaracaklarını açıkladı.

Fransa’da bu ürünlerin üretimini 3 hafta 5 kat artırma sözü veren Macron, Fransa’da yoğun bakım ünitelerinin 2 kat kapasiteyle çalışmasını büyük başarı olarak nitelendirmesine rağmen Fransa’da salgının kontrol altına alınmasının söylenmesi için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Yine merak edilen konulardan biri de Avrupa Birliği’nde bulunan dolaşım serbestliğinin uzatılıp uzatılmayacağıydı. Macron serbest dolaşımın zorunlu haller dışında 11 Mayıs’a kadar sınırlandırılmasının devam edeceğini açıkladı. Fransızlardan alınan tedbirlere uymalarını isteyen Macron, okulların açılması içinde 11 Mayıs’ta başlayacak kademeli bir açılış sisteminden bahsetti. Üniversitelerin yaza kadar kapalı olacağını açıklayan Macron, çocuğu olan ekonomik sıkıntısı mevcut ailelere de destek olacaklarını açıkladı.

11 Mayıs’tan sonra kafe, restoran, otel, sinema gibi yerlerin açık olup olmayacağı merak ediliyordu. Buraların kapalı olacağını açıklayan Macron, Temmuz ortasına kadar büyük etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı.

Ülkede test sayısını çok artıracaklarını söyleyen Macron, ülkede Covid-19 belirtisi gösteren herkese test yapacak aşamaya yükseleceklerini ifade ederek, insanların temas ettiği kişilerin korona virüslü olup olmadığını gösteren bir akıllı telefon uygulaması yaptıklarını söyledi.

Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerle sınırların kapalı kalmaya devam edeceğini açıklayan Macron, hükümetin 11 Mayıs sonrası için bir planlama yaptığını ve bunun 15 gün sonra açıklanacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ne zaman eski hayata dönüleceğini söylemek için erken olduğunu ifade ederek, salgının yenileceğini ama bunun için bir kaç ay daha süreye ihtiyaçları olduklarını ifade etti.

Fransa’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bin 967’ye, vaka sayısı ise 136 bin 779’a yükselmişti.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.