Kamu Haberleri

Süleyman Soylu yasağın neden o saatte açıklandığı sorunu cevapladı

Dün akşam açıklanan sokağa çıkma yasağının neden o saatte açıklandığını ve neden nerelerin açık olacağının sonradan açıklandığıyla ilgili gelen eleştirilere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu cevap verdi.

31 ildeki sokağa çıkma yasağının geç duyurulduğu nedeniyle eleştirin hedefinde olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, neden sokağa çıkma yasağının o saatte açıklandığına dair ayrıntıları verdi.

YASAK ERKEN AÇIKLANSAYDI İSTENMEYEN GÖRÜNTÜLER OLUŞACAKTI

Sokağa çıkma yasağının o saatte açıklanmasının tecrübelere dayanarak alınan bir karar olduğunu ifade eden Süleyman Soylu, “Yasağın erken açıklanması halinde, başka ülkelerde gördüğümüz gibi marketlere akın olsa ve istenmeyen görüntüler oluşsaydı daha mı iyi olacaktı diyerek cevap verdi.

HaberTürk yazarı deneyimli gazeteci Muharrem Sarıkaya’nın sorularını cevaplandıran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı açıklayan başka ülkelerde yasağın hangi saatte alındığına dair bir bilgi olmadığına dikkat çekti.

BAŞKA ÜLKELERDEKİNE BENZER GÖRÜNTÜLER OLABİLİRDİ

Marketlerin yağmalanır gibi tuvalet kağıtlarından gıda malzemelerine kadar hücum edilerek alındığına dair görüntüleri hatırlatan Süleyman Soylu, “Böyle bir ortam çok daha iyi mi olurdu yoksa çok daha kötü mü olurdu?” diye sordu.

250 BİN İNSAN SOKAĞA ÇIKTI DÜN AKŞAM

Marketlere hareket eden insanların 250 bin civarında olduğunun tespit edildiği ve bu hareketinde kısa sürede durduğunu ifade eden İçişleri Bakanı, sokağa çıkma yasağı kararının Bilim Kurulu’nda çok uzun tartışmalar sonrası alındığını da söyledi.

Dün akşam sokağa çıkma yasağının açıklanmasının ardından sokakları dolduran halk özellikle fırınlar, küçük marketler ve tekel bayilerinin önünde kuyruklar oluşturmuştu.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Tepki çeken görüntülerle ilgili olarak sosyal medyada, günlerdir sosyal izolasyonun sağlanması için verilen emeğin boşa gittiği yönünde eleştiriler dile getirilerek, market ve fırın önlerinde dip dibe duran çoğunu maskesiz olduğu görülen vatandaşların oluşturduğu kuyrukların resimleri eklenmişti.

31 İLDE NEREDEYSE TAMAMI YASAĞA UYUYOR

Bugün yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağına 31 ilin neredeyse tamamında uyum sağlandığını açıklayan İçişleri Bakanlığı, yasağa uymayanlarla ilgili adli ve idari ceza işlemi yapıldığını ifade ederek, Pazar akşamına kadar sürecek yasağa herkesin uyması konusunda uyarı yapıldı.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı