Kamu Haberleri

2020’de yeni Sağlık Personeli Alımı ne zaman yapılacak?

Son dönemlerde korona virüsle birlikte büyük işler başaran sağlıkçılara yeni sağlıkçıların ne zaman ekleneceği merakla bekleniyor.

Son dönemlerde korona virüsle birlikte büyük işler başaran sağlıkçılara yeni sağlıkçıların ne zaman ekleneceği merakla bekleniyor. Bu konuda gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapacağı açıklamalara çevrilmiş durumda. Yeni açılan salgın hastaneleri ve şehir hastaneleriyle birlikte sağlık personeli ihtiyacının daha da artması beklenirken, hükümetinde sağlıkla ilgili yaptığı yatırımlara daha da ağırlık vermesi bekleniyor. Zira korona virüs süreci sağlık için yapılan yatırımların ne kadar doğru yatırımlar olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Son bir kaç gündür 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’nden Balıkesir Üniversitesi’ne kadar bir çok üniversite sağlık personeli alımı ilanları yayınladı. Haziran ayıyla birlikte normalleşme ihtiyacının başlamasıyla birlikte özellikle üniversite hastaneleri yayımladığı ilanlarla sağlık personeli ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitti.

Ankara Üniversitesi yayımladığı ilanla 412’si hemşire olmak üsere toplam 557 sağlık personeli almak için ilana çıktı. Yayınlanan ilana göre 2018 KPSS (B) gurubu sınavlarından lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puanı esas alınacak. Başvuru süreci elektronik ortamdan sürecek ve 26 Haziran tarihinden sonra sona erecek.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığının (https://pbs.ankara.edu.tr/basvuru)  internet sitesinde bulunan başvuru formu 12.06.2020-26.06.2020 tarihleri arasında eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra, istenilen belgeler elektronik ortamda başvuru formuna eklenecektir. Şahsen veya adayların posta yoluyla yapacakları başvurular kabul edilmeyecektir.

Yine Balıkesir Üniversitesi yayımladığı bir ilanla 93 adet sözleşmeli sağlık personeli alacağını duyurdu. Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’inde istihdam üzere alınacak sağlık personelleriyle ilgili ilanın detaylarına Balıkesir Üniversitesi’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde istihdam edilmek üzere 93 personel alıyor. Balıkesir Üniversitesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre psikolog, hemşire, ebe, röntgen teknisyeni, sağlık teknikeri ve sağlık personeli pozisyonlarına alım yapılacak.

9 Eylül Üniversitesi’de yayımladığı bir ilanla sözleşmeli 350 Sağlık Personeli alacağını duyurdu. 9 Eylül Üniversitesi’nin ilanına göre 300 Hemşire, 5 Diyetisyen, 4 Eczacı, 2 Fizyoterapist, 19 Sağlık Teknikeri, 17 Röntgen Teknisyeni ve 5 Diğer Sağlık Personeli alınacak. İlanın detaylarına 9 Eylül Üniversitesi’nin Web Sitesi’nden ulaşabilirsiniz.

Mersin Üniversitesi’de yayımladığı ilanla 174 sağlık personelini sözleşmeli olarak istihdam edeceğini duyurdu. Alımlarda 2018KPSS (B) grubu sınavına girmiş olmak. Lisans mezunları için 2018 KPSS(B) grubu KPSSP3 puanı, Önlisans mezunları için 2018 KPSS(B) grubu KPSSP93, Sağlık Meslek Lisesi Mezunları için 2018 KPSS (B) grubu KPSSP94 puanı esas alınacak.

Üniversitelerin aldığı personellerin büyük çoğunluğunu hemşirelerin oluşturduğu dikkat çekerken, korona virüsle birlikte artan radyoloji ve enfeksiyonla ilgili branşlarda da alım sayılarının yüksek olduğu görülüyor. Üniversite hastanelerinin sonbaharda gelmesi muhtemel 2. dalga korona virüsü atlatmak için bu alımları yaparak kadrolarındaki eksiklikleri giderme yoluna gittikleri de ifade ediliyor.

Mart ayından beri alım yapamayan hastanelerin Haziran ayının sonuna doğru alımlarını hızlandırması beklenirken, Temmuz ayında da Sağlık Bakanlığı tarafından toplu bir sağlık personeli alımının gerçekleşme ihtimalinin olduğu belirtiliyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı