Taşeron Haber

2 Mayıs korona virüs verilerinde pozitif seyir devam etti Normalleşme ne zaman başlayacak?

2 Mayıs korona virüs verilerinde pozitif seyir devam etti Normalleşme ne zaman başlayacak?
03 Mayıs 2020 - 0:27

Türkiye korona virüsle mücadele de iniş trendini yakaladı. Pik noktasının görüldüğünü söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iniş sürecinde tedbirlere sıkı sıkı uyulması gerektiğini vurguluyor ve vatandaşın veriler düşüşe geçti diyerek rehavete kapılması halinde sürecin tersine dönebileceğini ve Türkiye’nin salgında 2. dalgayla karşı karşya kalabileceğini belirtiliyor.

Bugün gelen verilerde 30 binin üzerindeki test yapılmasına rağmen vaka sayısının 1 aydan sonra 2 binin altına düştüğü görüldü. Vefat sayısı da günler sonra ilk kez 80’nin altına düşerek 78 olurken, iyileşen vaka sayısı da 4 bin 500 civarında oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünkü paylaşımında 30 Mart’tan bu yana Türkiye’nin vaka sayısının ilk kez 2 binin altına indiğini ifade ederek, iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısının 2.5 katı olduğunu açıkladı.

Toplam vaka sayısının 124 bine çıktığı Türkiye’de iyileşen vaka sayısı 58 bine ulaşarak yüzde 48’li seviyelere geldi. Önümüzdeki hafta bu oranın yüzde 50’nin üzerine çıkması bekleniyor. 11 Mayıs itibariyle vaka sayısının binin altına inmesi bekleniyor. Bu beklentileri en güçlendiren durumda sokağa çıkma yasakları. Geçen hafta 23 Nisan’la birleştirilerek 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından bu hafta da 3 günlük sokağa çıkma yasağının virüsle mücadelede büyük bir rol oynayacağını söyleyen uzmanlar, bu hafta sonu sokağa çıkmamanın karşılığını 11 Mayıs’taki verilerde görüleceğini belirtiliyorlar.

Türkiye’de olumlu gelen verilerle birlikte normalleşme planının ne zaman açıklanacağı ve normalleşmenin ne zaman başlayacağı da merak ediliyor. Bartın, Gümüşhane ve Tunceli gibi son 5 gündür vaka görülmeyen illerin olduğu 15 ilde tersine karantinanın uygulanarak yasakların adım adım kaldırılarak pilot bir uygulama yapılabileceği belirtiliyor. Hükümetin zaman zaman başvurduğu pilot uygulamalarla, önce küçük bir bölgede denemesi yapılan uygulamadaki aksaklıkların giderildikten sonra ülke geneline yayılıyor.

Bir yandan da iş hayatını normalleştirmek için adımlar da atılıyor. Akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca attığı tweetle Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 bin kişilik test kapasiteli bir labaratuvar kurulduğunu ve burda çalışanların ihtiyaç halinde test edileceğini açıkladı. Bu uygulamaların devamının geleceğini söyleyen Bakan Koca’nın mesajında iş hayatında normalleşmenin bayramdan önce başlayacağı şeklinde algılandı.

İstanbul’da bazı AVM’lerin gelecek hafta açılacağı ve bir test uygulaması yapacakları belirtiliyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.