Taşeron Haber

İstanbul’a 2 salgın hastanesi yapılacak Parayla maske satmak yasaklandı

İstanbul’a 2 salgın hastanesi yapılacak Parayla maske satmak yasaklandı
06 Nisan 2020 - 21:01

Özellikle Erdoğan’ın konuşmasında maskelerin parayla satılamayacağı açıklaması ve KOSGEB’den destek alan KOBİ’lerin kredi ödemelerinin 3 ay erteleneceği açıklaması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Virüsün Türkiye’deki merkezi olan İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasına bin yataklı salgın hastaneleri kurulacak ve mevcut hastanelerin yetersiz kalması durumunda bu hastaneler devreye alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hastanelerin 45 günde yapılıp bitirileceğini açıkladı. Bu da akıllara virüsün 45 gün sonra hala hayatımızda olacağı ve böylesine bir salgın hastanesine ihtiyaç olacağı düşüncesini getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan maskelerle ilgili de konuştu. Maskeleri parayla satmanın yasak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,E-Devlet üzerinden siparişler alınarak PTT üzerinden vatandaşa ücretsiz maske dağıtılacağını söyledi. Bundan böyle marketlerde verilen maskelerden de para alınamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihtiyaçları olan vatandaşların e-devlet üzerinden başvuru yaparak durumunu bildiren formu doldurmasını istedi. İhtiyacı olan vatandaşları tespit edip Biz Bize Yeteriz fonunda toplanan paraların öncelikle bu vatandaşlar için kullanılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı, sosyal devlet ilkesiyle devletin vatandaşının hizmetinde olacağını söyledi.

Korona Virüsle ilgili Türkiye’nin teşhis ve tedavi konusunda bir sıkıntı yaşamadığını, günlük testlerin 20 binin üstüne çıktığına dikkat çekerek, çalışan ve görevli olarak dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşların dışındaki vatandaşların dışarı çıkmamalarını istedi.

Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’ye bin yataklı salgın hastanesi kuracaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, 45 günde bu hastanelerin halkın hizmetinde olacağını açıkladı. Salgının üstesinden gelecek güçte bir Türkiye’nin olduğunu söyleyen Erdoğan, morale ve kararlılığa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Mevcut istihdamını azaltmayan işletmelere kısa çalışma ödeneğinden, vergi ertelemelerine, kredilerde 3 ay ertelemeden, kredi desteğine kadar bir çok destek sunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı, KOSGEB’den faydalanan işletmelerin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 3 ay ertelenmesi imkanının sunulacağını söyledi.

Yarın TBMM’de görüşülecek olan infaz düzenlemesiyle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı, bu paketin kabine toplantısında geniş bir şekilde değerlendirildiğinin bilgisini de verdi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.