Kamu Haberleri

19 Mayıs’ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı geliyor..

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı'nda yapılaacak kabine toplantısının ana gündem maddeleri belli oldu. 

Bugün gözler yine Kabine Toplantısı’nda olacak. Her Pazartesi telekonferans yöntemiyle toplanan kabine toplantılarında son bir kaç haftadır kritik kararlar alınıyor. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı’nda yapılaacak kabine toplantısının ana gündem maddeleri belli oldu.

Kabine Toplantısı’nda öncelikle 19 Mayıs tatiliyle birlikte 4 günlük sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi konuşulacak. Zira 19 Mayıs Salı gününe geliyor ve haftasonundan başlayan ve salıya kadar uzanan bir yasağın uygulanması planlanıyor.

Kabinenin gündemindeki diğer önemli bir konuda 24 ilde devam eden seyahat kısıtlamasıyla ilgili son durum. Bu konuda da il il değerlendirme yapılarak, hangi illerde yasağın devam edeceğine hangi illerde kaldırılacağına karar verilecek. Geçen hafta yasağın kaldırıldığı 7 ilde vaka durumları ve herhangi bir artış yaşanıp yaşanmadığına göre seyahat yasağıyla ilgili karar verilecek.

Yine kabinenin önemli bir gündem maddesi bugün açılan AVM, Berber, Kuaför ve Güzellik salonları olacak. Açılışın ilk gününde yaşananlar ve özellikle AVM’lerde ne kadar bir yoğunluk olduğu değerlendirilecek. Bu noktada da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun detaylı bir bilgilendirme yapması bekleniyor.

Kabine toplantısından 65 yaş üstüne bir müjde çıkabileceği belirtiliyor ama taseronhaber.com olarak edindiğimiz bilgilere göre Haziran ortasına kadar 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için bir gevşemeye gidilmesi düşünülmüyor. Zira bu iki grup biri yayması yönüyle diğeri de hastalığa yakalandığında ölme ihtimalinin çok yüksek olması nedeniyle çok riskli görülüyor.

Alınan kararların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak bir Ulusa Sesleniş konuşmasıyla duyurulması beklenirken, hükümetin salgın hastanelerinin bitmesiyle birlikte nasıl bir strateji izleyeceğine dair konunda Bakanlar Kurulu’nda ele alınması bekleniyor. Zira dün bir açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hastanelerin sağlık turizminde de kullanılacağını ifade ederek, havaalanın yanında yapma nedenlerinin bu olduğunu söyledi.

Dün Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, salı günü otellerin sertifikasyon programlarıyla ilgili genelgesinin yayınlanacağını söylemişti. Bakanlar Kurulu’nda otellerin durumunun görüşülmesi ve iç turizmin ne kadar başlatılacağının belirlenmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da turizmde işbirliği için ülkelere gönderilecek niyet mektubuyla ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın virüsle ilgili çizeceği tablonun alınacak kararlarda çok etkili olması bekleniyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı