Taşeron Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirler arası geçişin kısıtlandığını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirler arası geçişin kısıtlandığını açıkladı
28 Mart 2020 - 0:28

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel bir salgın haline gelen Covid-19’la mücadelenin Türkiye’de bir seferberlik ruhu ile devam ettiğini ifade ederek, rehave kapılmamak gerektiğini ifade ederek önümüzdeki sürecin çok ciddi bir süreç olduğunu ifade etti.

Tedbirleri yürütmekle ilgili hükümetin kararlı adımlar attığını ve alınan tedbirleri her geçen gün biraz daha genişlettiğini ifade ederek, tüm bakanlıkların gece gündüz virüsle baş edebilmek için yeni tedbirler alarak uygulamaya koyduğunu ifade etti.

Bilim Kurulu tarafından yapılan toplantı sonrası tavsiye niteliğinde kararlar alındığını söyleyen Erdoğan alınan kararları açıklayacağını belirterek sırasıyla alınan kararları açıkladı. Kararların içinde en çok dikkat çeken 2 başlık dikkat çekiyor. Birincisi iller arası seyahatin kısıtlanması olarak dikkat çekerken, diğer dikkat çeken maddede tüm yurt dışı uçuşların sonlandırılmış olması olarak dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararların özellikle 30 büyükşehir de titizle uygulanmasını isterken, bu kararların uygulanmasında Valiler Başkanlığı’nda oluşturulacak pandemi kurullarının yetkili olacağını söyledi.

Herkesi kendini gönüllü karantinaya almaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğer alınan önlemleri ciddiye alıp uymamız halinde kısa sürede bu salgın zincirinin kırılacağını, önlemlerlere uymamamız halinde hangi ülkelere benzeyeceğimizi bildiğimizi ifade ederek Amerika’da yaşananları örnek gösterdi.

Alınan tedbirler kapsamında otobüs seyahatlerinin kısıtlanması ve askerden celp ve terhis yoluyla gelen ve giden askerlerin 14 günlük karantina sürecine alınacağını açıklayan Cumhurbaşkanı, piknik yerlerinde ve sahillerde hafta sonu yasağın olduğunu belirterek, toplu taşıma aralarında da seyrek oturma düzenin uygulanacağını söyledi.

Türkiye’de kimsenin aç kalmayacağının açıkta kalmayacağının garantisinin devlet olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin halkın her ferdinin arkasında olduğunu söylerek, sosyal yardımların ve virüsle doğan ekonomik sıkıntıların giderilmesi için her türlü kolaylığı sağlamaya devam edeceklerini ifade ederek, kendileri için üretimin ve ihracatın öncelik olduğunu söyledi.

Erdoğan özel işyerlerinin de devlette olduğu gibi esnek çalışma sistemine geçerek çalışanlarının sağlığını düşünmesini istedi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.