Taşeron Haber

Sağlık Bakanı’nda yeni açıklamalar! İllerdeki korona virüs vaka sayıları neden açıklanmıyor sebebini söyledi

Sağlık Bakanı’nda yeni açıklamalar! İllerdeki korona virüs vaka sayıları neden açıklanmıyor sebebini söyledi
27 Mart 2020 - 22:39

Bu akşam 17:30’da Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın toplantısı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yüzündeki ifadenin diğer toplantılara göre daha endişeli olduğu görülürken, Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararlarını açıklamadı. Kararların tavsiye kararı olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğunu söyleyen Bakan Koca, “Cumhurbaşkanımız gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra alınan kararları açıklayacaktır.” dedi.

ÖLÜ SAYISI 95’E ÇIKTI

Türkiye’de vaka sayılarındaki son durumu da ilk kez toplantı esnasında açıklayan Sağlık Bakanı Koca, son 24 saatte ölen kişi sayısının 17 olduğunu söyleyen Bakan Koca, toplam taburcu edilen vaka sayısının 42’ye çıktığını söyledi.

2 BİN 69 YENİ POZİTİF VAKA ÇIKTI

Öte yandan yapılan testler ve yeni vakalarla ilgili de açıklama yapan Bakan Koca, 7 bin 553 test olduğunu ve bunlardan 2 bin 69 testin sonucunun pozitif olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki günlerin çok kritik günler olduğunu söyledi.

İLLERİ BİLİYORUZ AMA AÇIKLAMAMA NEDENİMİZ…

Çin’den getirilen ilaçların uygulanmaya devam ettiğini ve sonuçları hakkında net bir açıklama yapmak için bir kaç güne daha ihtiyaç olduğunu söyleyen Bakan Koca, İzmir’de vaka sayısının çok olduğu iddialarıyla ilgili olarak da, “Biz il il nerede kaç vaka olduğunu biliyoruz. Bazı illerimizde vakalar yoğun. Biz neden illeri açıklamadık derseniz bunun bir sebebi var. İtalya’nın düştüğü hataya düşmek istemiyoruz. Şu ilde şu bölgede vaka çok var dediğimiz zaman, diğer illere akın olabilir ve istenmeyen durumlar oluşturabilir.” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ENFEKTE OLDU MU?

Ayrıca Sağlık Bakanı Koca’ya ne kadar sağlık çalışanın enfekte olduğu soruldu. Bu konuda sayı vermesinin şu an için doğru olmadığını söyleyen Sağlık Bakanı Koca, sağlık çalışanlarından virüse yakalananların sayısının oldukça yüksek olduğunu söyledi.

YOĞUN BAKIMLARDA DURUM NE?

Türkiye’nin yoğun bakımlarının şu an yüzde 60 oranında doluluk oranına sahip olduğunu açıklayan Bakan Fahrettin Koca, şu anda Türkiye’nin sağlık sisteminin bir sıkıntı yaşamadığını belirterek, yeni vakaların önüne geçilerek sayısının daha da artmasının önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

UMREDEN DÖNEMEYEN TÜRK VATANDAŞLARI

Umreye gidip dönemeyen 350 vatandaşın durumuyla ilgili olarak sorulan soruya Sağlık Bakanı Koca’nın cevabı “Umreden dönemeyen 362 vatandaş var. Onlarla ilgili çalışmalar var. Netleştiği zaman sizlerle paylaşacağız ve o vatandaşlarımızı ülkemize getireceğiz.” şeklinde oldu.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.