Sağlık Haberleri

Türkiye geneli Evde Kal çağrısına uyuyor mu?

Cumhurbaşkanı'ndan Sağlık Bakanı'na kadar bütün devlet yetkilileri "evde kalın, sokağa çıkmayın" çağrısı yapıyor. Peki Türkiye bu çağrıya uyup evinde kalıyor mu? Ölümcül virüs korona virüse karşı Türk Halkı'nın kurallara uyup uymadığını taseronhaber.com olarak sizler için araştırdık.

Cumhurbaşkanı’ndan Sağlık Bakanı’na kadar bütün devlet yetkilileri “evde kalın, sokağa çıkmayın” çağrısı yapıyor. Peki Türkiye bu çağrıya uyup evinde kalıyor mu? Ölümcül virüs korona virüse karşı Türk Halkı’nın kurallara uyup uymadığını taseronhaber.com olarak sizler için araştırdık.

Dün sokaklarda görülen, Adıyaman’da bir parkta çekilen çocuk salıncaklarında birbirini sallayan, habercilerin çekmesi üzerine bıçak çeken yaşlılar gören Türkiye’de bugün sokakta yaşlı görmek imkansız. Çünkü dün akşam 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlar için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkan her yaşlıya 3 bin 150 lira idari para cezası kesilecek.

Dün yine Belgrad ormanlarında araçları park edemeyecek kadar yoğun insan kalabalıkları ve bu insanların mangal yapıp piknik moduna geçmeleri üzerine dün gece alınan bir kararla piknik alanlarının kapatılması ve mangalın yasaklanması üzerine bugün Belgrad Ormanı’nda sadece spor yapmak için gelen vatandaşlar vardı. Bu vatandaşlarda park görevlileri tarafından evlerine dönmeleri yönünde ikaz edildiler.

Yine İzmir’de en meşhur piknik alanlarından olan İnciraltı Piknik Alanı’nda bir tek araba bir tek insan görmek mümkün değildi. Parka pikniğe gelen kimseler yoktu. Normalde bu park pazar günü güzel havanında etkisiyle hınca hınç dolu olurdu.

İstanbul’da Üsküdar İskelesi’nde de benzer bir sakinlik hakimdi. 16 milyonluk bir şehire göre insan sayısı çok azdı ve bulunanların çoğu da balık tutuyordu.

Öğlenden sonra havaların iyice ısınması ve güzelleşmesiyle İstanbullular tekrar sokaklara çıkmaya başladı ve İstanbul Valiliği bir açıklama yaparak halka evinize dönün çağrısı yaptı. Valiliğin açıklamasının akabinde polis araçlarından vatandaşlara “Evinize dönün, evde kalmanız siz ve sevdiklerinizin sağlığı açısından hayati öneme sahiptir.” anonsları yapıldı.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada günün parklarda, sahil kenarlarında geçirilecek kadar tedbirsiz günler olmadığına vurgu yapılarak, “Ben Sağlıklıyım Bana Birşey Olmaz” anlayışından vazgeçilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Evde kalın çağrılarına uyulmaması halinde bunun bir sonraki adımının sokağa çıkma yasağı olacağı belirtiliyor. Türkiye genelinde bugün yine benzer şekilde insanlar kendilerini sokağa atıp tedbirsiz davranırlarsa ya Türkiye genelinde yada virüsün yoğun görüldüğü bazı illerde sokağa çıkma yasağının gelebileceği belirtiliyor.

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı