Sağlık Haberleri

Türkiye’de yeni vaka sayısında artış var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından kameraların karşısına geçti ve Türkiye’de korona virüsle ilgili son durumu açıklandı ve bilim kurulu tarafından alınan kararları açıkladı.

Türkiye’de yeni vaka sayısında artışlar olduğunu söyleyen Bakan Koca, gece 12’den önce son rakamları açıklayacağını belirtti. Numuneleri alınıp değerlendirmede olan şüpheli vakalar olduğu için sayıyı 12’den önce açıklamanın daha uygun olacağını söyledi.

Korona Virüs’ten dolayı Türkiye’de ölen var mı?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya basın mensupları Korona Virüs’ten dolayı ölen olup olmadığını sordu. Şu ana kadar bir kayıp olmadığını belirten Sağlık Bakanı, “Bu kayıpların olmayacağı anlamına gelmiyor. Hastalardan bazılarının solunum sıkıntısı var.” denildi.

Sağlık Bakanı Koca bugün alınan kararları da açıkladı.Bilim Kurulu 9 ülkeye daha uçuş yasağı getirilmesi kararı aldı ve böylece Türkiye’nin uçuşları yasakladığı ülke sayısı 20’ye çıktı. Yine bilim kurulu AVM ve Restoranlar dışında diğer tüm yerlerin kapatılacağı kararı alındı.

Medyaya çok büyük sorumluluk düştüğünü ve bunu başarıyla yerine getirdikleri için teşekkür eden Bakan Koca, sosyal medyada kontrolsüz ve yalan haber üreten kaynakların olduğunu ve bugün sabah buna benzer birdurum yaşandığı belirterek,sosyal medyada yayınlanan resmi belge diye empoze edilen belgeyi gösterdi ve bunların tamamen halkı paniğe sevketmek için hazırlanan belgeler olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önümüzdeki 3 haftanın çok önemli olduğunu dile getirerek, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından Türkiye’ye gelmek için ısrarcı olmamalarını, Türkiye’ye geldiklerinde 14 günlük karantina altına alınacaklarını kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

Diğer yandan umreden dönen vatandaşlarında 14 günlük karantina sürecinin devam ettiğini söyleyen Fahrettin Koca, 7 gün sonra umreden dönenlerin tamamının tekrar bir taramadan geçirileceğini belirtti.

BU HEP BÖYLE GİTMEYECEK

Türkiye’nin diğer ülkelere göre çok başarılı bir grafik izlediğine dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, “Başka ülkeler pozitif çıkan vaka sayılarından çok hayatını kaybedenlerin sayılarına odaklanmışken biz Türkiye’de hala pozitif çıkan vaka sayısının kaç olacağına bakıyoruz. Panik olmamızı gerektirecek bir durum yok. Bir süre sonra kendimizi daha iyi bir noktada göreceğiz. Bu hep böyle gitmeyecek.” dedi.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı