Taşeron Haber

Avrupa Birliği yetim Suriyeli çocukları sığınmacı olarak alacak

Avrupa Birliği yetim Suriyeli çocukları sığınmacı olarak alacak
09 Mart 2020 - 22:03

Avrupa Birliği sığınmacılara karşı tutumuyla tüm dünyadan tepki topluyor. Kendi ilkeleriyle çelişen ve insan haklarını ayaklar altına alan Avrupa’nın tutumuna ‘İnsan Hakları sadece Avrupa insanları için mi?’ yorumları yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Brüksel’e gitti ve burada Avrupa Birliği yetkilileriyle bir araya gelerek Yunanistan sınırında yaşanan insanlık dışı olayları ve Suriyeli mültecilerle ilgili neler yapılabileceğine dair şeyleri konuşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa yolundayken, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, konusu sığınmacılar olan bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan’ın ziyareti öncesi sıcak mesajlar veren Ursula von der Leyen,bu konuda hem Türkiye’ye hemde Yunanistan’a yardımcı olunması gerektiğini ifade etti.

Komisyon Başkanlığı sıfatıyla 100 günü geride bırakan Ursula von der Leyen, Avrupa’nın sürekli göç sorunuyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, buna kökten bir çözüm bulacak bir formül bulunması gerektiğini söyledi. Türkiye ile yapılan 18 Mart göçmen anlaşmasının kendisi döneminde yapıldığını söyleyen Ursula von der Leyen, Avrupa’nın bir karar vermesi gerektiğini belirterek Türkiye-Yunanistan sınırında yaşananların siyasi amaçlı bir baskının eseri olduğunu söyledi. Sığınmacıların desteğe ihtiyacı olduğunun yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyleyen Ursula von der Leyen,Avrupa Birliği’nin hem Türkiye’ye hemde Yunanistan’a destek sağlayarak katkı vermesi gerektiğini söyledi.

Ursula von der Leyen bu akşama dikkat çekerek Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB Konsey Başkanı’yla yapacağı toplantının çok önemli bir toplantı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ile AB Liderleri arasında yapılacak toplantıda göçmen sorunun enine boyuna masaya yatırılacağını söyledi.

Anasız babasız çocukların Yunanistan’ın mülteci kamplarından alınarak sığınmacı statüsünde değerlendireleceğine dikkat çeken Ursula von der Leyen, Yunanistan mülteci kamplarında durumun endişe verici olduğunu ve yetim çocuklar için ciddi sorunlar olabileceğini açıkladı.

Bu çocuklara gerekli bakımların yapılması için Avrupa Birliği’nin sorumluluk üstleneceğini ve üyelerden bu konuda fikirler ve destekler beklediklerini söyleyen Ursula von der Leyen, Fransa, Portekiz, Lüksemburg, Finlandiya ve Almanya’nın bu çocukları sığınmacı olarak almayı kabul ettiğini söyledi.

AB’nin yeni göç anlaşması üzerinde çalıştığını ve Nisan ayında açıklamaya hazırlandıklarını söyleyen Ursula von der Leyen,2015’e göre daha güçlü daha hazırlıklı bir AB olması gerektiğini söyledi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.