Sağlık Haberleri

Türkiye’de Korona Virüs vakasına rastlandı mı? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün kameraların karşısına geçti ve Korona Virüsle ilgili Türkiye’i geldiği son noktayı ve alınan son tedbirleri açıkladı. Korona ile ilgili her an kapımızı çalabilir diyen Bakan Koca, virüsün Türkiye’de görülmesinin an meselesi olduğunu söyledi. Elde edilen başarının elde olmayan sebeplerden dolayı devam etmeyebileceğini söyleyen Bakan Koca, vaka görülmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu söyledi.

16:15’te basın toplantısı yapan Sağlık Bakanı Koca, virüsün Türkiye’nin etrafını çepeçevre sardığını, Türkiye’ye virüs gelirse bunun büyük ihtimalle yurt dışına gidiş gelişlerle geleceğini ifade ederek, yurt dışına gidip gelen yolcuların özellikle 14 kuralına uymaları gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin tedbirleri almakta erken davrandığına dikkat çeken Sağlık Bakanı,Avrupa’da virüsün bu denli yayılmasının nedeninin kararların geç alınmış olmasından kaynaklandığını söyledi. 16 gün önce Türkiye’nin İran’la olan sınır kapılarını kapatılmaması halinde haftada 50 bin İranlının Türkiye’ye geleceğini söyleyen Koca,bu durumda Türkiye’nin bir çok ilinde bu salgının görüleceğini söyledi. Sorunun küresel mücadelenin ulusal olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı, şu anda Türkiye’de kesinlikle bir korona virüs vakası olmadığının altını çizdi.

Türkiye’ye virüsün yurt dışına gidip gelen Türk vatandaşlarıyla geleceğini söyleyen Sağlık Bakanı, şu ana kadar 2 binin üzerinde şüpheli vakanın görüldüğü Türkiye’de pozitif bir test sonucunun çıkmadığını ifade etti. “Virüs gelirse yurt dışından gelenlerle gelecek” diyen Bakan Koca,bu kişilerin kendilerini 14 gün boyunca toplumdan izole etmeleri gerektiğini söyleyerek, mümkün olduğunca yurt dışına gidilmemesini istedi. Yurt dışından gelenlerin maske takmasını isteyen Koca, bu kişilerin gidip 14 gün rapor almalarını istediklerini ifade etti.

81 ilde Korona Virüsle ilgili tedbirlerin alındığını ve hangi ilde hangi hastanede nasıl bir işlem yapılacağı da dahil tüm detayların belli olduğu bir planlama yapıldığını söyledi. Bugüne kadar çok başarılı bir iş çıkaran Türkiye’nin elde olmayan sebeplerle virüs vakası görmesinin mümkün olabileceğini söyleyen Bakan Koca, önemli olanın virüsün yayılmasının önlenmesi olduğunun altını çizdi. Virüsün olduğu hastalar erken tespit edilir ve doğru şekilde karantina altına alınırsa virüsün bulaşma ihtimalinin çok düşeceğini belirten Bakan Koca,virüsün anti bakteriyal ürünlere cevap vermediğini belirterek en etkin korumanın 20 saniye elleri sabunlamak olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı