Taşeron Haber

Ayak Hastalıkları ve tedavileri

Ayak Hastalıkları ve tedavileri
20 Şubat 2020 - 14:00

Her biri 26 kemik, kas, eklem, tendon, sinirler ve kan damarlarından oluşarak komplike bir yapıya olan sahip ayaklarımız, yürüme koşma atlama ve tırmanma gibi günlük birçok eyleme maruz kalır. Bu eylemlerin yanı sıra vücut ağırlığımızın da tamamını taşıma görevini üstlenmiştir. Bütün bu etkenler, çevresel faktörler ve kişinin yaşam tarzındaki koşullar bir araya gelince yaşamsal fonksiyonlarımızda bu denli önem taşıyan ayaklarda farklı birçok hastalık ve rahatsızlık meydana gelir.

Fazla kilo, yanlış ayakkabı seçimi, diyabet ve yaşlanma ayak sorunlarına katkıda bulunan etkenlerin başında geliyor.Bu haberimizde en yaygın ayak rahatsızlıklarını, nedenleri ve tedavi yöntemlerini vurgulayacağız.

AYAK MANTARLARI

Özellikle sporcularda sık rastlanan ayak mantarının en önemli nedeni ayakların maruz kaldığı nemdir. Sosyal yaşamımızda havuz, spor salonu, gibi ortamlarda sık bulunan bir aktivite yapıyorsak ayak mantar oluşumu için yeterli sebebimiz var demektir. Ayak mantarı genellikle ayak parmakları arasında bulunan cildin mantar enfeksiyonudur. Bununla birlikte, enfeksiyon yayılabilir ve önemli rahatsızlık, kaşıntı ve hatta ağrıya neden olabilir. Mantar sıcak, nemli alanlarda gelişme eğilimindedir. Mantar  ayağı kaşıntıya, çatlamaya, kabarmaya ve ayakların soyulmasına neden olur. Durum genellikle dördüncü ve beşinci ayak parmakları arasında başlar, sonra yayılır.

Ayak mantarına maruz kalmamak için, ayakların kuru kalmasına dikkat etmek gerekiyor. Banyodan sonra ayakları ve özellikle parmak aralarını tamamen kurulamak, yazın mümkün olduğu kadar açık ayakkabı giymek, havuz ve insanların ıslak zemin ve çıplak ayakla dolaştığı ortamlarda terlik kullanmaya özen göstermek ve ayağımızın rahat edeceği konforlu ayakkabı seçiminde bulunmak gerekiyor.

Bunyonlar

Özellikle ayakkabılar bunyonlara neden olabilir. Bunyonlar, ayak başparmağı ekleminde bir yumru oluşumuna neden olan ayakların anormallikleridir. Bu, ayak başparmağının hafifçe içe doğru dönmesine neden olabilir. Doktorlar bunyonlara “halluks valgus” diyorlar. Dar ayakkabılardan kaynaklanan artan baskılar nedeniyle kadınların bunyona sahip olma olasılığı daha yüksektir. Sıkı ayakkabılar, ayak kemiğinin ayak başparmağının kemiğiyle buluştuğu metatarsofalangeal eklem (MTP) üzerinde baskı yapar. Ailede bunyon öyküsü olması da bir risk faktörüdür. Ek olarak, romatoid artrit veya çocuk felci de dahil olmak üzere bazı durumlar bir bunyon gelişme olasılığını arttırır.

Ayağınızın başparmağı veya etrafında özellikle yürürken hassasiyet ve ağrı hissediyorsanız, başparmağınızı haraket ettirmede zorluk yaşıyorsanız muhtemelen ayağınızda bulyon oluşumu baş göstermiştir.

Ayakta bunyon meydana gelmiş ise topuklu ve dar ayakkabılardan uzak durmak gerekir. Bunyonu ekstra basınçtan koruyan bunyon pedi eczanelerden temin edilebilir .Bezi kaplı buz torbasıyla 10 dakikalık artışlarla buz uygulamak da iltihabı azaltabilir. Ayak hastalıkları uzmanı olarak bilinen ayak bakımı konusunda uzmanlaşmış bir doktor, ısmarlama ayakkabı ekleri veya ayak başparmağını düzeltebilecek bir atel önerebilir. Bir kişinin bunyonu azalmaz ve sürekli ağrıya neden olursa, düzeltmek için ameliyat olmayı tercih edebilir.

Diyabetik nöropati

Diyabetli insanlar kan şekerindeki dalgalanmalara daha yatkındır. Diyabetik nöropati bir durum değil, diyabet nedeniyle ayaklara zarar veren bir grup durumdur.

Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri sinirlere, özellikle ayaklardaki sinirlere zarar verebilir. Sigara kullanımı, alkol veya ailede diyabetik nöropati öyküsü gibi diğer faktörler bu sinir hasarını daha da kötüleştirebilir.

Diyabetik nöropati belirtileri arasında ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrı bulunur. Bu, bir kişinin duygu eksikliği nedeniyle ayaklarda kesikler veya yaralanmalar geçirmesi riskini artırabilir.

İyi sağlık ve kan şekeri kontrolünü korumak, bir kişinin diyabetik nöropatilerini tedavi etmesine yardımcı olabilir. Bir doktor sinir hasarını tersine çeviremese de, kötüleşmesini önlemek için tedaviler önerebilir.Diyabetli bir kişi de düzenli ayak muayeneleri yapmalıdır. Ayak tırnaklarının profesyonel olarak kestirmeli ve herhangi bir ayak yarasını tespit etmeleri durumunda tıbbi yardım istemelidir.

Batık ayak tırnakları

Batık ayak tırnakları parmaklarda rahatsızlığa neden olur ve tedavi edilmezse enfekte olabilir.Batık ayak tırnakları, ayak tırnağı tırnak oluğuna doğru büyümeye başladığında ortaya çıkar ve bu da önemli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Kötü oturan ayakkabılar giymek genellikle batık ayak tırnaklarına neden olur. Üst kısımda çok dar veya çok sıkı olan ayakkabıların basıncı ayak parmaklarına fazladan baskı uygulayabilir.Diğer nedenler, ayak tırnaklarını çok kısa kesmek veya koşu dahil olmak üzere aktivite nedeniyle ayaklara travma gibi etkenler batık tırnağa neden olabilir. Ailede batık ayak tırnaklarının öyküsü olması da kişinin riskini artırabilir.

Batık ayak tırnaklarını tedavi etmenin ve önlemenin birkaç yolu vardır, bunlar arasında:

Ayakları antibakteriyel sabunla yıkamak ve temiz ve kuru tutmak.Tırnaklar yumuşakken bir banyodan sonra ayak tırnaklarını düz olarak kesmek.İçe büyüme riskini artırabileceğinden, tırnakları yuvarlak bir desende kesmekten kaçının.İyi oturan ve sivri ucu olmayan ayakkabılar giymek.

Ayak tırnağı enfekte olursa veya evde bakım durumu iyileştirmezse, bir kişi bir podiatrist veya ortopedik cerrah görmelidir. Ortopedi cerrahı veya ayak hastalıkları uzmanının, ayak tırnağının bir kısmını çıkarması ve enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik reçete etmesi gerekebilir.

Plantar fasiit

Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi’ne göre, plantar fasiit topuk ağrısının en yaygın nedenidir.Durum, ayağın altındaki plantar fasya iltihaplandığında ortaya çıkar. Bu bağ ayağın kemerini desteklemekten sorumludur. Risk faktörleri arasında obezite tetikleyici bir etkendir. Bunun dışında çok fazla ayakta kalan kişilerde, sporcularda ve askerlerde yoğun olarak görülmektedir.Plantar fasiit, bir kişinin topuğun dibinde ağrı hissetmesine neden olur. Bu ağrı genellikle yataktan kalkarken sabahları daha kötü olur. Ağrı da aktivite ile kötüleşir.

Çoğu insan evde tedavi ile plantar fasiiti yönetebilir. Ayağı dinlendirmek ve buz uygulamak iltihabı azaltabilir. Ayağı fiziksel aktiviteden önce ve sonra ve gün boyunca iyice germek topuk ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Destekleyici ayakkabı giymek de yardımcı olabilir.Bir bireyin plantar fasiiti bu tedavilerle iyileşmezse, fizik tedaviyi deneyebilir veya daha ileri tedaviler için bir podiatrist veya ortopedik cerrah görebilir.Enflamasyonu azaltmak için steroid doktor topuğa ekstra destek sağlamak için özel yapım ortezler reçete edebilir.

Topuk dikeni

Topuk dikeni, topuk kemiği ile ayağın kemeri arasında gelişen bir kalsiyum oluşumudur. Birçok kişi için semptom yoktur, ancak bazıları için ağrılı olabilir ve iltihaplanmaya neden olabilir.Bu kolayca teşhis edilebilen bir durum değildir ve onaylamak için tıbbi görüntüleme gerektirir.Topuk mahmuzlarına kaslar ve bağlar üzerinde uzun süreli zorlanma neden olur. Ayrıca artrit, aşırı vücut ağırlığı ve kötü takılmış veya yıpranmış ayakkabı giyerek de ortaya çıkabilir.

Tedaviler arasında soğuk kompres, antienflamatuar ilaç enjeksiyonları, ağrı kesici ilaçlar, dinlenme ve ortez ayakkabı ekleri yer alabilir.

Pençe ayak parmağı

Pençe ayak olarak da bilinen pençe ayak parmağı, birinci ayak parmağı ekleminin yukarı ve ikinci ayak parmağı ekleminin aşağıya baktığı zamandır.Yani ayak parmaklarının pençe görünümünde deforme olması durumudur. Bazen bu durum doğumdan itibaren görülür, bazen aniden ortaya çıkar. Bazı insanlar için rahatsızlığa neden olmaz, diğerleri için acı verici olabilir.

Pençe ayak parmağı diyabet, romatoid artrit ve serebral palsi gibi diğer durumların bir işareti olabilir.

Tedaviler atelleri, uygun ayakkabıları, egzersizleri, bazı ilaçları ve bazen ameliyatı içerebilir.

Ayak önü ağrısı

metatarsalji ayak önü ağrısı da denir. Yüksek etkili egzersizler  veya sıkı ayakkabı giymek gibi sebeplerle ortaya  çıkabilirler. Ayak parmakları ve ayak kemeri arasındaki alan, ayakkabınızda bir taş varmış gibi zaman zaman keskin ağrılarla uyuşabilir. Semptomlar zamanla kötüleşebilir.

Tedaviler genellikle dinlenmeyi, bir buz paketini uygulamayı ve daha iyi oturan ayakkabılar almayı içerir. Fizik tedavi ile de cerrahisiz olarak düzeltilebilir. Ağrı düzelmezse veya kötüleşirse, doktora gitmek önemlidir.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.