Ölü Deniz'de yeni mağara keşfedildi

Arkeologlar, bir zamanlar Ölü Deniz'i barındıran bir mağara buldu ve Judea çölünde uçurumun içine uçtu - 60 yıldan beri böyle bir keşif.

Ölü Deniz'de yeni mağara keşfedildi
Ölü Deniz'de yeni mağara keşfedildi admin
Bu içerik 662 kez okundu.

 

İsrail İbrani Üniversitesi, eski parşömenlerin mağaradan kaçtığını ve muhtemelen Bedevi insanlar tarafından 1950'lerde yağmalandığını söyledi.

Sahada saklama kavanozları, kaydırmalı sarma parçaları ve deri bağlama ipleri bulunmuştur.

Ölü Deniz sayfaları, M.Ö. 4. yüzyıla kadar tarihlenmektedir.

Paha biçilemez kayıtlar, çoğunlukla hayvan derisi ve papirüs üzerinde İbranice, Aramice ve Yunanca olarak yazılan 800'den fazla belgeyi içermektedir.

Birçok İncil metinlerinin en eski kopyalarını içermekle birlikte, MS 1. ve 2. YÜZYILLAR'da yaşam hakkında pek çok laik yazı da bulunmaktadır.

İlk Ölü Deniz parşömenleri 1947'de, modern Batı Şeria'da Qumran'da kayıp bir koyunu avlayan genç bir Bedevi çoban tarafından keşfedildi.

En son mağareyi kazılayan ekibe Dr Oren Gutfeld ve Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Ahiad Ovadia, Dr Randall Price ve Virginia'daki Liberty Üniversitesi'nden öğrenciler önderlik etti.

Çanak çömlek kavanozları ve kaplamaları, mağara duvarları boyunca nişler halinde ve arkasında 4-6 m (16-20 ft) tünel içinde gizlenmiş olarak bulundu.

Çalıntı kaydırmaları içeren çanak çömlek parçalarının parçalarıGörüntü telif hakkıCASEY L. OLSON VE OREN GUTFELD

Resim başlığıekibi çalıntı verilirse bulunan çanak çömlek kavanoz parçaları bulundu

Dr Gutfeld, "Şimdiye kadar, Ölü Deniz Kaydıranlarının sadece Qumran'daki 11 mağarada bulunduğu kabul edildi, ancak şimdi bunun 12. mağaranın kuşkusu yoktur" dedi.

"Günün sonunda hiçbir kaydırma bulunmadı ve bunun yerine yazım için işlenen bir sürahide rulo halinde bir parça parşömen bulduk ancak bulgular, şüphesiz mağaranın çalınmış pulları içerdiğini gösterdi. "Dedi.

"Bulgulara, örtünün ve kaplamasının gizlendiği kavanozlar, kaydırma malzemesini bağlayan bir deri kayış, kaydırakları saran bir bez, tendon ve cilt birleştirme parçaları parçaları ve daha fazlası yer alıyor."

Ekip aynı zamanda, yarı tarihli bir insanın çöl mağarasında yaşadığı kanıtı olan, yarı değerli bir taş olan carnelian'dan yapılmış bir mühür buldular.

Kumaşları sarmak için kullanılan bezGörüntü telif hakkıCASEY L. OLSON VE OREN GUTFELD

Resim yazısıZarfları sarmak için kullanılan bez

Bedevi yağma teorisi, mağara tünelinin içinde bırakılan 20. yüzyılın ortalarındaki iki demir kazma kafasının keşfiyle ortaya çıktı.

Dr Gutfeld, "Tünele girdiklerini tahmin ediyorum, cam kavanozları buldular, ipleri aldılar" dedi. "Hatta kağıtları açtılar ve her şeyi, tekstilleri, seramiği bıraktılar."

Bunun bir dizi keşifte sadece ilk olabileceğini ve yüzlerce mağaranın keşfedilmesinin henüz mümkün olmadığını söyledi.

Mağarada bulunan taşlı taştan yapılmış bir mühürGörüntü telif hakkıCASEY L. OLSON VE OREN GUTFELD

Resim başlığıBu küçük akik mühür mağara kez yaşadığı olduğunun kanıtıdır

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor