Kaziranga: Gergedanları korumak için insanları vuran park

Hindistan'daki bir milli parktaki yetkililer, şüpheli av köpeklerini vurarak yabani hayatı koruyor. Ancak kaçak avlanma savaşı çok ileri gitti mi?

Kaziranga: Gergedanları korumak için insanları vuran park
Kaziranga: Gergedanları korumak için insanları vuran park admin
Bu içerik 771 kez okundu.
Reklam

 

Kaziranga Milli Parkı, koruma başarısının inanılmaz bir hikayesi.

Park yüz yıl önce Hindistan'ın uzak doğusundaki Assam'da kurulduğunda geride sadece bir avuç Hintli bir boynuzlu gergedan vardı. Artık dünya nüfusunun 2.400 - üçte ikisi var.

Burası, David Attenborough'nun ekibi Dünya Gezegeni II için filme çekildi. William ve Catherine, Cambridge Dük ve Düşes, geçen yıl buraya geldiler.

Ancak parkın hayvanları koruma şekli tartışmalıdır. Rahiplerine normalde sadece silahlı kuvvetlerin sivil kargaşa karşı poliçesi uygulayacak türden silahlar verdiler.

Bir aşamada park rangerları her ay ortalama 2 kişiyi öldürüyorlardı - yılda 20 kişiden fazla insan. Nitekim, 2015'te, gergedanlar, tırmanıcılar tarafından gergedan öldürüldüğünden daha fazla sayıda park muhafız tarafından vurularak öldürüldü.

Çoğunlukla aşiret halkı olan masum köylüler çatışmaya karıştı.

Kınnapların korunmaya ihtiyacı var. Rhino boynuzu, kanserden erektil disfonksiyona kadar her şey için mucize bir şifa olarak satılan Vietnam ve Çin'de çok yüksek fiyatlarla karşılaşabilir. Sokak satıcıları 100g için 6000 dolara kadar şarj ediyor - altından çok daha pahalı hale getiriyorlar.

Hintli gergedanlar, Afrika gergedanlarından daha küçük boynuzlara sahipler, ancak bildirildiğine göre çok daha güçlü oldukları belirtiliyor.

Ancak nesli tükenmekte olan bu hayvanlara ne kadar uzak durmalıyız?

Parktaki kaçak yakalayıcılarla karşılaştıklarında yapacakları söylenen iki gardiyana sormalıyım.

"Talimat, avcıları veya avcıları gördüğünüz her seferinde silahlarımıza başlamalı ve avlamalıyız." Avdesh tereddüt etmeden açıklıyor.

"Onları vurdun mu?" Soruyorum.

"Yah, evet, onları vurmaya" "Gece boyunca pis sularını ya da insanları her gördüğünde onu vurmamız emredildi."

Avdesh, nöbet tuttuğu dört yılda iki kez insanlara ateş ettiğini, ancak hiç kimseyi öldürmediğini söyledi. Bununla birlikte, eğer varsa, onun için herhangi bir sonuç doğurma olasılığının düşük olduğunu bilir.

Harita

Hükümet, parktaki insanları öldürdükleri ve öldürdükleri takdirde Savcılara kazazedelere karşı önemli koruma sağlayan Kazıran olağanüstü güçlerinde muhafızları verdi.

Eleştirmenler, Avdesh ve Jibeshwar gibi muhafızların etkili bir şekilde "yargısız infaz" gerçekleştirdiği söyleniyor.

Parkta kaç kişinin öldüğüne dair rakamlar elde etmek şaşırtıcı derecede zordur.

Ülkenin milli parklarını denetleyen Hindistan Ormancılık Dairesi'nden üst düzey bir yetkili, "Her hesabı muhafaza etmiyoruz" diyor.

Rangers

 

Parkın direktörü Dr Satyendra Singh, parkın etkileyici sömürge dönemi karargahında oturuyor.

Parktaki kaçak avcılarla mücadelenin zorluklarından bahsederken, kaçak avcılık çetelerinin yerel halkı parka girmesine yardımcı olmak için onları işe aldıklarını, ancak gergedanları öldüren gerçek "atıcıların" komşu ülkelerden gelme eğiliminde olduklarını anlatıyor.

O "görme-gelme" teriminin, orman bekçilerinin şüpheli avcılarla uğraşmasını nasıl emrettiğini tam olarak anlatmayan diyor.

"Önce onları uyarıyoruz - siz kimsiniz? Ama ateş etmeye kalkıştıysak öldürmeliyiz Onları tutuklamaya çalışıyoruz, bu yüzden bilgi alıyoruz, bağlantılar nedir, çetede diğerleri kim?"

Dr Singh, son üç yılda sadece 50 kaçak avcı öldürüldüğünü açıkladı. O, yerel halkta kaç kişinin ticarete sokulduğunu yansıttığını belirtti ve gergedan boynuzu fiyatları arttı. 300'den fazla yerli halk, kaçak avcılığa karıştığına inanıyor.

Kaziranga'da yaşayan insanlar için artan ölü sayısı büyük bir sorun haline geldi.

Parkta yalnız fil

Kaziranga, Hindistan'ın geri kalanında olduğu gibi yoğun nüfuslu. Buradaki toplulukların birçoğu yüzyıllar boyunca ormanda ya da yanında yaşayan, odunlar ve otlar ile diğer bitkiler toplayan kabile gruplarıdır. Artan sayıda masum köylünün vurulduğunu söylediler.

Parkın sınırları içinde olan köylerden birinde Kachu Kealing ve karısı yaşıyor. Oğulları Goanburah, orman muhafızları tarafından Aralık 2013'te vuruldu.

Sahip oldukları tek resim, genç adamın yüzünün bulanık bir üremesi.

Medya başlığıHindistan'daki Kaziranga Ulusal Parkı, gergedanlar, filler ve kaplanlar ev sahipliği yapmaktadır.

Goanburah ailenin iki ineğine bakıyordu. Babası, parka saptığına inanıyor ve şiddetli öğrenme güçlüğü çeken oğlu- onları denemek ve bulmaya gitti. Yapmak kolay bir hatadır. Parkın kenarını işaretleyen hiçbir çit veya işaret yok, yalnızca çevredeki kırsal alanlara ve alanlara sorunsuz bir şekilde kaynaşıyor.

Park yetkilileri, bir uyarıya cevap vermediğinde muhafızların orman rezervi içinde Goanburah'ı vurdıklarını söylediler.

"Kendi pantolonlarını ya da ayakkabılarını yeteri kadar zorlayamazdı" diyor babası, "Herkes onu bu kadar özürlü olduğu için bölgede tanıyordu."

Kachu Kealing, özellikle de park muhafızlarının kovuşturmaya maruz kaldıkları alışılmadık koruma koşulları göz önüne alındığında, şimdi alabileceği herhangi bir işlem olduğuna inanmıyor. "Ben bir dava açmadım, zavallı biriyim, onları almaya gücü yetmiyor"

Kachu Kealing ve karısı

 

Hindistan'daki koruma çabaları, birkaç sembolik türü korumaya odaklanmaktadır. Onları korumak için yapılan savaş, vatanseverlik duygusu ile üst üste yığılıyor. Kendirler ve kaplanlar, güçlü ulusal simgeler haline geldi.

Buna Kaziranga'nın bölgenin başlıca turistik cazibe noktası olduğu gerçeğini ekliyor - 170.000 veya daha fazla yıllık ziyaretçisi burada iyi para harcıyor - parkın neden kaçak avı sorununun üstesinden gelmek için siyasi bir baskı hissettiğini görmek kolaydır.

2013'te, avlanma avukatları tarafından öldürülen gergedan sayısı ikiye katlandığında, yerel politikacılar harekete geçmeyi talep etti. Daha sonra parkın başı mecbur etmekten mutluluk duyuyordu.

MK Yadava, Kazıran'da kaçak avcılıkla mücadele stratejisini ayrıntılı bir rapor yazdı. Yetkilendirilmemiş bir giriş olmamasını önerdi. Parkta bulunan herhangi biri, "itaat etmeli veya öldürülmeli" dedi.

"Muhalifleri öldür", muhafızlar için yol gösterici ilkeler olmalıdır.

O inancını açıkladı kaçak avcılık da dahil olmak üzere çevresel suçlar, cinayet olduğunu daha ciddi olduğunu. "Bu dünyadaki tüm uygarlıkların varoluşunun kökleri" sessizce yayıldılar, dedi.

Ve zor sözlerini harekete geçirerek bu uzlaşmaz doktrini parkta uygulamaya koydu.

Öldürülen insanların sayısı çarpıcı bir şekilde yükseldi. 2013 ile 2014 yılları arasında parkta ölen iddia edilen kaçak avcıların sayısı beşten 22'ye yükseldi. 2015 yılında Kaziranga parkta gergedanlar öldürülmeden daha fazla insanı öldürdü - sadece 17 gergedanla karşılaştırıldığında 23 kişi hayatını kaybetti.

Ve parkın kaçak avcılığa karşı savaşta yoğunlaşmasıyla birlikte başka kayıplar da oldu.

Geçen yılın Temmuz ayında, yedi yaşındaki Akaş Orang, parkın sınırları olan köyün ana hattı boyunca eve dönüyordu.

Gelecekte olanları anlatırken sesi bastırıyor. "Dükkandan geri dönüyordum.Orman muhafızları bağırıyordu," Gergedan! Gergedan! "" Durakladı. "Sonra aniden beni vurdular."

Silah sağ bacağındaki buzağı kasının çoğunu patlattı. Yaralanmalar öylesine ciddiydi ki, Assam'ın ana hastanesine beş saat uzaklıktadır.

Beş ay boyunca oradaydı ve düzinelerce operasyona sahipti, ancak hastanenin çabalarına rağmen Akaşe hala yürümeyi sürdürüyor.

Babası Dilip Orang, bandı eğip aşağı atar ve yarayı sergilemek için bandajı çocuğun bacağından çıkarır. Bacağının derisini soyduğu görülüyor - buzağı kasları sıkı topa sıkıştı. Esnek değil. "Kasları buradan alıp buraya aşılamışlar," diyor. "Fakat çok iyi işe yaramadı, sadece bir bakın."

Akash kardeşi tarafından taşınıyor

 

Akash'ın güneşten uzaklaşmak için kalktığında yaralarının ne kadar korkunç olduğu açıktır. Birkaç ayağı gölgede zorlukla gevşetebilir. Ağabeyi şimdi onu yerel dükkana götürmek zorunda.

Dilip, "O değişti," dedi. "Neşeli eskiden, artık değil, gece ağlarken uyanır ve annesi için ağlar."

Park korkunç bir hata yaptığını itiraf ediyor. Tüm tıbbi masraflarını ödedi ve aileye tazminat olarak yaklaşık 200.000 rupi (3.000 ABD Doları; £ 2.400) verdi. Akash'ın yaralanmalarının boyutuna pek değinilmediğini söyleyen babası, oğlunun hayatını sürdüreceğinden endişe duyuyor.

Akaş'ın sakatlanması köylüler tarafından büyük bir isyan yarattı. Parkta ölenlerin üst üste gelmesi üzerine yoğunlaşan huzursuzluğun doruk noktasıydı. Yüzlerce kişi park karargahında yürüdü.

Park merkezinden kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bir evde, yerel bir kabilenin üyesi olan insan hakları savunucusu Pranab Doley, evrak dolusu bir torbayı çıkarıyor. Hindistan'ın Bilgi Edinme Hakkı Yasası uyarınca bir dizi talepte bulundu ve cevapların pek çok davanın düzgün takip edilmediğini gösterdiğini söyledi.

"Çoğu durumda sörfçü soruşturma, adli tıp raporu, ölüm sonrası raporlar gibi şeyler yoktur" diyor Kağıt yığınlarına tırmandı.

Park, cinayetleri soruşturmaktan sorumlu olmadığını ve bunun ne olursa olsun yasanın izlediğini söyledi. Buna rağmen, Bay Doley'in belgelerinden bazıları şaşırtıcı bir bilgi eksikliği ortaya koyuyor. Parkın dört semtinden birinde ölümleri gösteren bir tablo çıkarıyor. Bir yılda öldürülen dokuz şüpheli püskürtücüyü, altısı da kimliği belirsiz olarak kaydedildiğini gösteriyor.

Prenses Catherine

Ve Assam'daki vahşi hayat suçu söz konusu olduğunda dikkatli soruşturmanın önceliği olmadığı yönünde başka işaretler var. Parkta, son üç yılda kaçak avukatlık nedeniyle sadece iki kişi yargılanıyor - aynı dönemde parkta vurularak öldürülen 50 kişinin çarpıcı bir ifadesi.

Parkta, ölüm sayısını haklı çıkartan rakamlar çok yüksek çünkü ağır silahlı kaçak çeteleri muhafızları ölümcül silahlı çatışmalara sokuyor. Bununla birlikte, istatistikler, bu "karşılaşmaların" parkın önermekten daha çok taraflı olduğunu gösteriyor. Bir kez daha, firma rakamlarının gelmesi zor ancak raporlara göre, son 20 yılda sadece bir bekçi kaçakçısı tarafından öldürülen 106 kişinin aynı dönemde muhafızlar tarafından vurularak öldüğü tespit edildi.

Bay Doley, ölümlerin sayısının yüksek olduğunu, en azından kısmen, parkın ve muhafızlarının keyfini çıkaracak yasal korumanın bulunduğunu ileri sürüyor. "Bu cezasızlık tehlikeli" diyor. "Park ile parkın çevresinde yaşayan insanlar arasında düşmanlık yaratıyor" dedi.

Bu düşmanlık derinleşir, çünkü yerel toplulardan birçoğu, yaşadıkları eski yaşam biçiminin - parkın korumaya çalıştığı hayvanlar gibi - tehlike altında olduklarını iddia eden kabile halkıdır.

Nedeni, Londra merkezli hayırsever Survival International tarafından alındı. Kabile halkının parkın çevresindeki haklarının, yaban hayatı koruması adına feda edildiğini savunuyor.

Kurşun kampanyacısı Sophie Grig, "Park çok fazla acımasız çalışıyor" diyor. "Jüri yok, hâkim yok, sorgulamaya gerek yok ve dehşet verici olan şey, Hindistan'ın tamamında görme fırsatı ateşlemeyi planlıyor" dedi.

Köylüler

 

Güçlü ifadesi, belki de geleneksel toplulukların vahşi hayatın korunması adına feda edilebileceği gibi aktivistlerin hissettikleri kaygının ifadesi.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Fonu da dahil olmak üzere dünyanın en büyük hayvan koruma hayır kurumlarından bazılarının parkın faaliyetlerine göz yumduğunu söyledi.

"WWF kendisini Assam Orman Departmanı'nın yakın bir ortağı olarak tanımlıyor" diyor Grig. Orman bölümüne ekipman ve fon sağlıyorlar, hayatta kalma, şimdiye kadar yaptıkları başarısız olan bu gözlemci poliçe ve yargısız infazlara karşı konuşmalarını istedi. "

WWF Hindistan web sitesine göre, bu finanse etti Kaziranga muhafızları için mücadele ve pusu eğitim ve parkın anti-kaçak avcılık çaba Gece görüş gözlüğü dahil uzman ekipman sağlamıştır.

WWF'nin koruma programının çoğunu Hindistan'da yöneten Dr. Dipankar Ghose, "İnsanları öldürmekten kimse rahat değil" diyor. "Gerekli olan yer muhafazasında, kaçak avcılığın durdurulması gerekiyor."

WWF'nin finansmanının büyük bölümü bireysel bağışlardan kaynaklanmaktadır. Öyleyse WWF'nin bağışta bulunanlar, bir organizasyonun örgütten öldürülme, sakatlanma ve işkence iddialarıyla karşı karşıya kaldıkları hakkında nasıl bir şeyler hissederlerdi? Dr Ghose, soruyu doğrudan cevaplamıyor.

"Dediğim gibi, ona doğru çalışıyoruz, her şeyin azaltılmasını istiyoruz - kaçakçılık yapılmasını istemiyoruz ve fikri tüm ortaklarımız dahil olmak üzere azaltmaktır. Sadece Kazıranalı yetkililer değil Ayrıca uygulayıcı kuruluşlar ve yerel halk da bu yüzden öncelikle yerel halkla birlikte çalışmak gerektiğini düşünüyorum "dedi.

Filler

Ve bazı koşullar altında, avlanma avukatlarına karşı sert bir cevap olması gerektiğini kabul eden bir çok koruma uzmanı var. Doğalcı ve yazar Valmik Thapar, "Düzenli anti kaçak işlemleri yapılmaksızın Hindistan'da park yoktu" diyor. "Kaçını önleme, korumanın vazgeçilmez bir unsurudur."

"Bazıları iyi iş çıkarıyor, perişan bir şekilde başarısız olan bazıları var ... ve kaplanları yok. Dolayısıyla, Hindistan'da kaplanlar var, aslında hiç kaplan yok çünkü hepsi haşlanmış. .

"Bazı istisnai durumlarda silahı tabanca üzerinde kullanabilirsiniz, ancak Hindistan'daki diğer yerlerde topluluk istihbaratını kullanmanız gerekir, çünkü yerel toplum ormanın gözleri ve kulaklarıdır".

Akash'ın vurulmasından üç ay sonra ve köylüler bir kez daha park karargahında yürüdüler - bu kez işkence iddialarını protesto etmek için.

Mono Bora orman muhafızları tarafından yakalandığında yol kenarındaki bir kafede oturuyordu. Park karargahına götürülürken yüzüne defalarca yumruk atıldığını iddia ediyor. Ofisler içine girdikten sonra sorgulama daha şiddetli oldu.

"Bana dizlerimin üzerinde, burada dirseklerimde elektrik şoku verdiler ve burada da benim kasıklarımda". Bay Bora, bambu bölmelere stres pozisyonunda nasıl bağlı olduğunu anlatıyor.

Biren Koch

 

"Bana vurmaya devam ediyorlar" diyor. Sonunda üç saat süren sıkıntı, saldırganlarının yanlış adam olduklarına ikna olmasıyla sonuçlandı.

Kazıran, Mono Bora'yı sorgulamak için getirdiğini doğruladı ancak kendisine gelen herhangi bir zararı kategorik olarak reddetti ve "sorgulamada asla elektrik şoku kullanmıyor" dedi.

Mono Bora'nın şefi onu park karargahından yakaladı. Biren Kotch, Bay Bora'nın kaçak avına karıştığına inanmadığını söyledi. "İşkenceyi nasıl haklı çıkarabilirler?"

Ancak, sadece yerel halkı tehdit eden anti-kaçakçılığı çabası değil. Kaplanlar ve gergedanlar gibi büyük vahşi hayvanlar çok fazla alana ihtiyaç duyarlar.

Onları barındırabilmek için Hindistan ulusal park ağlarının genişlemesini planlıyor. Koruma için harika bir haber, ancak planlar 900 köyün yerini değiştirmeyi içeriyor. 200.000'den fazla insan evlerini terk etmek durumunda kalacak, tahmin ediliyor.

Kaziranga iki katına çıkar ve tahliye kararı verilir. Devlet polisi geçtiğimiz günlerde taş atma köylülerinin coplarla dövüldüğü ve polis tarafından kovulduğu kaotik sahnelerde iki köyü tahliye etti. İki kişinin babası ve bir genç kız öğrencisi - öldürüldü.

Sophia Patoon

 

Kazıcılar getirildi ve milli park, her evi yere yığılmasına yardım etmek için bir fil takımını sağladı.

Köy eleştirmenleri, enkaz sırasında muhafazaya acımasız bir yaklaşımın daha fazla kanıtı görebilirler. Sorun, parkın taktiklerinin işe yaradığı görülüyor. Parktaki darboğazın 2013'te başlamasından bu yana haşlanmış gergedanların sayısı geriledi. Geçen yıl sadece 18 gergedan öldürüldü.

Kabile hakları kampanyacısı Pranab Doley, önemli olan soru uzun vadeli maliyetin ne olacağıdır. Parkın davranışının yanlış yönlendirilmiş tutum tutumuna ihanet ettiğine inanıyor. "Politikaları ve felsefesi budur - insanları buradan çıkarın ve saf saf orman oluşturun."

Parkta yerel aşiretlerle çarpışan bir seyir izliyor diyor. Yoluna geldiyse, onun gibi eski kabile halkının kültürünü yok edecek, fakat aynı zamanda hayvanlarını korumak için gösterdiği çabaları sinir bozucu bulabilir "dedi.

"Ormanla ilgilenen insanlar olmadan, hiçbir orman bölümü Kaziranga'yı koruyamaz, Kaziranga'yı koruyan insan kalkanından"

Tabii ki, nesli tükenmekte olan türlerin korunması ve korunması gerektiği konusunda bir tartışmanın olmadığı ancak insan topluluğunun maliyetlerinin de hesaba katılması gerekiyor.

David Reid'in eklediği fotoğraflar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor