Satranç ustasının babasından sert suçlamalar

"Vasif Durarbeyli henüz 2006 yılında 14 yaşlılar arasında dünya ikincisi ve Avrupa şampiyonu tutulduğunda onunla ilgilenmediler. Yaklaşık Eylül ayına kadar hiç kimse onu aramadı. Sanki sıradan sonuç gösterdi”

Satranç ustasının babasından sert suçlamalar
Satranç ustasının babasından sert suçlamalar admin
Bu içerik 358 kez okundu.
Reklam

 

Taseronhaber.com haber verir ki, bunu apasport.az sitesine açıklamasında Azerbaycan'ın tanınan satranççı Vasif Durarbeyli’nin babası Sabir Elekberov açıklamalarda bulundu.

Şu anda ABD'de okuyan qrossmeysterin gelecek kariyerinde ciddi sorun oluştu. Babasının göre, düşük yaş gruplarında dünya ve Avrupa şampiyonu, uluslararası turnuvaların galibi olmasına rağmen, çocuk geçirmiştir. Artık 25 yaşındaki Vasif ile Azerbaycan Satranç Federasyonu (AŞF) arasında ciddi anlaşmazlıklar çıktı.

Elekberov bildirir ki, oğlu ilk ciddi başarılarını kazandığı zamandan haksızlıkla karşı karşıya: "Hele 2006 yılında mecburiyet karşısında galip, bunu basına açıklamıştım. Ardından Federasyondan "neden yaptınız, sonunda biz bunu dikkate alacaktık" söylediler. Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov yardımcısı beni bakanlığa davet etti. Oğlumun bilgisayar ve yarışlara katılmak sorunu ile yüzleştiğini dedim. Rahimov da bilgisayar verdi. Sonra bildirdi ki, yarışların yönetmeliğini getir, sizi turnuvaya kendim göndereceğim. 1 yıl geçtikten sonra federasyon buna sinirlenir ki, mektupta yarışa nasıl gidiyorsunuz? Ardından yeniden ilişkiler kesildi. Bakanın yardımcısı o tarihten bu yana bizi kabul etmiyor ".

Elekberov’un sözlerine göre, Olimpiyat arifesinde de oğlunun hakları ihlal:

"Azerbaycan'da toplam 7 satranç 2600 den yukarı puana sahiptir. Onlardan da Şehriyarla Teymur 2700 den fazla puan yığıblar. Bir kişi ise lejyoner Arkadi Naydiç’dir. Duyduğuma göre, ayda 8000 Euro verirler. Oğlum hazırlansaydı, yabancıya neden o kadar para veriliyordu ki? Olimpiyatta 4 kişiden Rauf Mammadov Eltac Seferlinin 6000, Kadir Hüseynova 4000, oğluma 1500 lira maaş kesmişti. Kendisi de onlara ya şubat, ya da Nisan ayından maaş veriliyordu.

Bu, bana yetmiyor. ABD'den gelip-gitme parayı da maaşın içindedir. Biz de sözleşmeye gol çekmedik, açık kaldı. Sonunda aradı ki, para burada yığılıp kaldı. Toplam 4 ayın parasını verdiler. ABD'de burs almıyor, bu paraya gerçekten ihtiyaç vardı. Sözleşmesiz  imzaladığı ve paramızı aldık ".

O bildirib ki, AŞF-nın ikinci başkanı sıfırdan yardımıyla uzun çekmedi. Kurum yetkilisi 2013 yılının Nisan ayında federasyon adına değil, "SOCAR-Georgia" MMC-nin Genel Müdürü olarak gerekli destek verdi. 1-2 aylık kesinti olsa da, 2 yıl devam etti:

"İsterim ki, sebebini bilem, Vasifin okuduğu dönemde uyarı yapılmadan neden böyle oldu? Ondan sonra yine Hesenov ortaya girdi ki, federasyon size yardım edecek. Eylül'de 500 lira yardım verdi. Onu da dilekçe ile müracaat ettikten sonra aralıklarla ve ocak, ya şubatta yeniden bıraktılar. Dediler ki, Olimpiadada olacak. Ondan sonra bugüne kadar hiçbir şey vermiyorlar. Müracetlerim sonuçsuz kalır. Hesenovun izni olmadan, federasiyada sinek uçamaz. Her şeyi Rüstemovun yardımcısı Murat'ın üstüne atıyor ".

Alekperov sonda Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov başvurdu. O bildirib ki, bakanla görüşüp, bazı konuları onunla tartışmak arzusundadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor