Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

​Yüksek tansiyon ve hipertansiyon, ciddi sağlık problemleridir. Zamanla kalp rahatsızlığı, böbrek hastalıkları, inme ve diğer sorunlara yol açabilen damar hasarlarına neden olur.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler
Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler ahmet
Bu içerik 563 kez okundu.

Yüksek tansiyon ve hipertansiyon, ciddi sağlık problemleridir. Zamanla kalp rahatsızlığı, böbrek hastalıkları, inme ve diğer sorunlara yol açabilen damar hasarlarına neden olur.

Hipertansiyona bazen sessiz katil de denir; zira hiçbir belirti üretmez. Genetik etkilerin yanında özellikle beslenme alışkanlığı ve günlük yaşam tarzından dolayı tetiklenebilen hipertansiyon, gelişmiş/gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla görülmektedir. Bu da bizi, hipertansiyonun bitkisel tedavi yöntemleri ve sağlıklı bir diyet programıyla aslında önlenebilir bir hastalık olduğu gerçeğine götürüyor. 

Tansiyonu düşürmek, kontrol altına almak ve rahatsız edici semptomların ortaya çıkmasını engellemek için kan basıncını düzenli olarak kontrol ettirmek, spor yapmak ve sağlıklı bir günlük yaşam tarzı belirlemek gerekiyor. Bunların başını da elbette ki tansiyona iyi gelen yiyecekler çekiyor. Sağlıklı bir diyet programı ile hipertansiyonla baş edebilmek mümkün.

Hipertansiyon ve Sağlıklı Diyet

Diyetiniz yüksek veya normal bir tansiyonda olup olmayacağınız konusunda büyük rol oynamaktadır. Bitkisel tedavi yöntemleri gibi tansiyonu düşürmek için önerilen diyet programları, öncelikli olarak yağ, sodyum ve alkol tüketimini azaltmayla başlamalıdır.

Çok fazla tuz veya sodyum vücudun sıvı tutmasına neden olarak kan basıncını arttırır. Muhtemelen fazla tuz almanın tansiyonu arttırabileceğini birçok kişi de biliyordur. Ancak çoğu insan potasyum kaynağının, sodyumun kötü etkilerini azaltıcı faydalarından haberdar değildir. Ve çoğumuz bu mineralden yeterince faydalanamıyor.

Öte yandan, potasyum, magnezyum ve lifli besinler tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir. Özellikle meyve ve bitkisel yiyecekler potasyum, magnezyum ve elyaf bakımından yüksektir ve vücuttaki sodyum miktarını düşürür. Ayrıca fındık, tohumlar, baklagiller, yağsız etler, kümes hayvanları iyi bir magnezyum kaynağıdır ve diyet programında sık sık kullanılmalıdır.

Alkol, tütün ürünleri, tuz, doymuş ve trans yağlar, kırmızı et, tatlılar ve şekerli içeceklerden olabildiğince kaçınılmalı veya kontrollü bir şekilde alınmalıdır. Yüksek tansiyonunuz olmasa bile, alkol kan basıncınızı arttırabilir. Günlük tuz alımını ise 1 çay kaşığı kadar sınırlandırabilirsiniz.

Yüksek Tansiyonu Düşüren Doğal Yiyecekler

Diyet programınızın başında “yapraklı yeşillikler” dediğimiz, potasyum içeriği yüksek gıdalar geliyor. Zira bitkisel yiyecekler sodyuma göre çok daha iyi bir potasyum oranı verir. Bu da böbreklerinize idrardaki fazla sodyumdan kurtulmasına olanak sağlar ve böylelikle hipertansiyonu düşüren yöntemlerin en önemlisini düzenli olarak uygulamış olursunuz.

Bitkisel yiyecekler lahana, şalgam, karalahana, ıspanak, kabak, brokoli, fasulye, yeşil bezelye, pancar yaprağı gibi mineral değeri yüksek besinleri kapsar.

Taze ve donmuş bitkisel yiyecekleri tercih edin. Çünkü konserve ürünlerine genellikle sodyum (tuz) eklenmiştir. Dondurulmuş sebzeleri de tercih edebilirsiniz, bunlar taze sebze gibi yüksek besin değeri içerir ve depolanması kolaydır.

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında yer alması gereken meyve türü besinler bu diyetin ayrılmaz bir parçası gibidir. Özellikle flavonoid olarak adlandırılan besinlerin tüketimi, hipertansiyon ve diğer birçok hastalığı önlemede mükemmel fayda sağlar.

Flavonoid açısından zengin bir takım meyveleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Çilek,
  • Ahududu,
  • Yabanmersini,
  • Elma,
  • Kırmızı üzüm,
  • Kayısı,
  • Şeftali,
  • Armut.

Bu meyveleri diyetinize eklemek oldukça kolaydır. Hızlı ve sağlıklı bir tüketim için dondurulmuş meyveleri buzlukta depolayabilirsiniz.

Patatesler, potasyum ve magnezyum açısından zengin olup, tansiyonu düşürmeye yardımcı olan iki minerali içerir. Ayrıca sağlıklı bir diyet için gerekli olan lif açısından da yüksektirler. Bunun yanında, yapılan araştırmalar, yüksek tansiyonlu kişilerin pancar suyunu içmesiyle olumlu gelişme kat ettiğini gözlemlemiştir. Pancar suyu içerisindeki nitratların tansiyonu 24 saat içinde düşürdüğü de bulgular arasındadır. Pancar suyunu kaynatıp içebilir veya sadece bütün pancar kökünü pişirip yiyebilirsiniz.

Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Bunlar hem kan basını düşürmek hem de sağlıklı bir diyetin önemli unsurlarıdır. Yağsız yoğurt da tüketilebilir.

Muzlar diyetinize potasyum eklemek için uygun bir yoldur. Kahvaltıda mısır gevreği veya yulaf ezmesine bir muz dilimleyerek her gün tüketilebilir.

Yüksek tansiyon hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın . Hastalığın nedenleri, belirtileri, korunma yolları, bitkisel tedavi yöntemleri başta olmak üzere pek çok bilginin hipertansiyonla mücadele etmeniz yararlı olacağını düşünüyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor