Gece beyniniz yüzde 20 büyüyüp küçülüyor

Uzmanlar, uyurken beyinlerin yaklaşık yüzde 20 oranında küçüldüğünü, böylece yeni şeyler öğrenmeye devam edebileceğini ortaya koydu.

Gece beyniniz yüzde 20 büyüyüp küçülüyor
Gece beyniniz yüzde 20 büyüyüp küçülüyor admin
Bu içerik 482 kez okundu.

 

Hayatımızın üçte birini harcayarak geçirdiğimiz aktivitenin, beynin dinlenme sinapsları oluşturduğu ve ertesi güne hazırlanacak bir zaman sağladığı ve böylece güçlü olabilecekleri ve yeni girdiler alabileceği bulunmuştur. 

Beynin "sinaptik homeostat" olarak bilinen bu sıfırlanması ve buna ihtiyaç duyulması nedeniyle, beyinler aşırı yüklenmez ve yanmazlar. 

Wisconsin-Madison Uyku ve Bilinç Merkezi'nden bir araştırma yazarı olan Dr. Chiara Cirelli, "Uyku, sinaptik renormalizasyonun gerçekleşmesine izin vermek için mükemmel bir zamandır; çünkü biz uyanık olduğumuzda buranın 'köleleriyiz' ve Şimdi, her zaman bazı uyaranlara katılıp bir şeyler öğrenmek.

"Uyku esnasında, dış dünyadan daha az meşgul oluruz ve beyin tüm sinapslarımızı değerlendirebilir ve onları akıllıca renormalize edebilir."

Bilim adamları, uyurken farelerdeki sinapsların küçülmesini araştırdıktan sonra, bu Sinaptik Homeostaz Hipotezinin doğrudan kanıtı var. 

Araştırmacılar, uykunun insanların yeni şeyler öğrenmeye devam etmek için yapmaları gereken şey olduğunu ve anıların pekiştirilmesi için gerekli olduğunu söyledi. 

Science dergisince basılan bildiriler ayrıca, her gün öğrendiklerimizin bir kısmını unutmak için uyuduğumuz ve uyku yoksunluğu beynin yeni anılar oluşturma yeteneğini durdurduğuna dair kanıt sunuyor. 

Oxford Üniversitesi'nde Uyku ve Sirkadi Nörobilim Enstitüsünü yöneten Russell Foster şunları söyledi: "Gün boyunca geçici sinapslarla kodlanan büyük miktarda bilginin beyne zarar vermeyeceği şekilde budama geceleri geriye dönük olmak kritik bir öneme sahip. "Dedi.
Bilim adamları, uykunun, insanlar gün boyunca yakılan beynin yerini aldığı ve yeniden oluşturduğu onarıcı bir zamandığını söylüyor. 

Sinapslar, gün boyunca sürekli olarak güçlenir, böylece beyn yeni deneyimler yaşar. 

Vücut uyurken, gerçekleşen azalmış beyin aktivitesinden yararlanır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor