Taşeron İşçiye Bakan Çelik’ten Açıklama Bir Tuğlada Kaşip’ten | Taşeron Haber
Taşeron Haber Sitesine Hoş Geldiniz - 19 Nisan 2014, Cumartesi

Taşeron İşçiye Bakan Çelik’ten Açıklama Bir Tuğlada Kaşip’ten

3 Mayıs 2012

Resim bulunamadı

Kamu şirket personelleri derneği tarafından gönderilen haber metni;

 

Biz hep beraber taşeron işçilerin sorunlarını çözmek için çalışıyoruz.  Kaşip Genel Merkezi, Taş-İş-Der, Batman Kata-Der, Tidep ve diğerleri aramızda ayrı gayrı yoktur.

Hepimiz taşeron işçilerin sofrasına bir ekmek daha nasıl koyarız nasıl arttırırız diye çalışıp emek harcıyoruz. Kamu şirket personelleri derneği genel başkanı 1 Mayıs İşçi Bayramında Çalışma Bakanından şartların bir an önce düzeltilmesini talep etmiş.

Kadro istememiş Tidep kadro için çalışıyormuş peki adama sormazlar mı sen o masadan ( Ocak Ayı Çalışma Bakanlığı Toplantısı) kadro almadan niye kalktın diye sen değil miydin maddeleri sayıp müzakere eden. Kadro yoksa bu masada oturmam dedin mi HAYIR.
Adama sormazlar mı ocak ayında 14 madde konuşulurken Sayın Genel Başkanımız N.HAKAN AYDIN tek başına mı? Oradaydı adama sormazlar mı?

Sayın AYDIN 14 maddeye bir madde daha ekletti buna göre taşeron işçilerden kesintiler çok olduğu için yeniden düzenleme yapılıp maaşlara yansıtılacak diye Değerli taşeron işçi kardeşlerimiz Genel Başkanımız Sayın Hakan AYDIN aşağıda da belirttiğimiz üzere en azından bir tuğla daha arttırdı peki sen ne yaptın?

Olmaz kardeş olmaz bu iş böyle sıyrılmaya çalışmak ile olmaz bizler çalışıyoruz sen kınıyorsun.              O masa da başka şeylerde vardı. O masada Kamu şirket personelleri derneği genel başkanımız Sayın AYDIN sesi en gür çıkandı. Bir tuğla daha koyabiliyorsan koy yapamıyorsan destek ver köstek olma.
Hangi ilin başı sıkışsa sorunların üstesinde gelemese kamu şirket personelleri derneğini KAŞİP’i genel başkanımız Sayın HAKAN AYDIN’I arayabilir. Çünkü biz bütün taşeron işçilerin hizmetçisiyiz.

Elimizden geldiğini aşağıda anlattığımız gibi yapar gelmeyeni asla söylemeyiz…
Değerli kamu şirket personelleri kardeşlerimiz işte merakla beklediğiniz 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramında yaptıklarımız…

Kamu şirket personelleri derneği taşeron işçilerin sesi olarak Türkiye genelinde kamuda çalışan bütün kamu şirket personellerimiz için 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramında hem alanlarda hem de kamu şirket personellerimizin sorunlarını çözebilecek tek makam olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile masadaydık…

Bundan aylar öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı salonunda yaptığımız toplantı neticesinde 14 maddelik taslak oluşturulmuş ve bu taslak üzerinden çalışmalar başlamıştı.

1 Mayıs İşçi Bayramında Kaşip Genel Merkezimiz ve şubelerimizin katıldığı programımıza katılan 14 maddenin mimarı Sayın Bakan Faruk ÇELİK ile birlikte tekrar bu maddeleri masaya yatırdık.

Genel Başkanımız Sayın N.Hakan AYDIN özetle aşağıdaki 14 maddeyi sıralayarak bu haklarımızın bir an önce Türkiye’deki bütün Kamu şirket personellerimizin lehine sonuçlandırılmasını istedi.

İşte sizler için Çalışma Bakanı Faruk ÇELİK ile 1 Mayıs Emekçi gününde konuştuklarımız ve bizzat Çalışma Bakanımızın açıklamaları;

1- 2. Madde 4857 sayılı iş kanununda belirtilen üst işveren ile alt işverenin tanımının yapıldığı 2. maddenin değiştirilmesi ve alt işverenin tanımının tekrar yapılması ve bütün kamuda çalışan şirket personellerimizin lehine çözümlenmesi

2-Yıllık İzinler

3-Maaşların Vaktinde Ödenmesi

4-Banka Promosyonlarının Verilmesi

5-Kıdem Tazminatı

6- İş Garantisi. Bu konu çok hassas çünkü iş garantisinin olmaması hukuka aykırı ve hileli durumlar meydana getirmekte. İş garantisi özel sektörde olmayabilir ticari hukuka ters olabilir ama kamu kurumunda çalışan memurun ve sözleşmelinin iş güvencesi nasıl varsa kamu şirket personelinin de olması şart.

7- İhale Sürelerinin Bir Yıldan Fazla Olması.

8-Sendikal Haklar.

9-Toplu Sözleşme Hakkı

10-Döner Sermayeden Pay Verilmesi.

11-Fazla Çalışma Ve Mesai.

12-Babalık Ve Süt İzni

13-Riskli Alanlarda Çalışan İşçilere Ek Ücret Ödenmesi.

14-Kılık Kıyafet Düzenlemesi

Bu maddelere ek olarak Sayın Genel Başkanımız N.Hakan AYDIN ve Zonguldak Kaşip Şube yöneticimiz Dilek AYAN’IN önerileri ile Kamu şirket personelleri derneği olarak 1 Mayıs İşçi Bayramında bütün kamu şirket personellerimizi ilgilendiren asgari ücretlerimizin daha üst seviyelere çekilmesini sağlayacak bir çözüm önerisini Sayın Bakan Faruk ÇELİK’E sunduk.

Sayın Genel Başkanımızın üzerinde durduğu en önemli iki konu olan iş güvencemiz ve maaşlarımızın artış oranlarını Sayın Bakan ÇELİK olumlu karşıladı ve 14 maddeye ek olarak 15. madde olan asgari ücretlerimizden vergi vb. katsayıları tekrar gözden geçirilerek maaşlarımızın yükseltilebileceğini bütün kamu şirket personellerimize duyurdu.

Zonguldak Şubemizin Başkan Yard. Dilek AYAN Hanımın sorduğu soru;

Muvazaalı kararlar var bunlar ne olacak en önemlisi ben ve benim gibi çalışan arkadaşlarımızın durumu ne olacak?

Çalışma Bakanı Faruk ÇELİK “ Yasadan sonra çalıştığınız işyerlerine dava açar çalıştığınız süre ile ilgili haklarınızı alırsınız.”

Toplantı esnasında hazır bulunan Gazi Hastanesi Müdürüne sorulan bir soru üzerine Hastane Müdürü; “Çalışan işçilerimizden bize davalar geliyor biz şirketlere şirketler tekrar bize topu atıyor böylece çalışan taşeron işçi arkadaşımız arada kalıyor.” Araya giren Sayın Bakan Yard. Halil ETYEMEZ; “ Kıdem tazminatı fonunun oluşması dolayısıyla işten çıkarmalar yüzde 90 azalma olacak, işveren üzerinden yük kalkıyor kıdem tazminatını ödemeyeyim diğer firmaların yükünü almayayım diye çalışan işçiyi işten çıkarmıyor.”

Çalışma Bakanı Sayın Faruk ÇELİK; “ İhaleler 3 yıl ya da 5 yıl yapılacak ve çalışan işçiler diyecekler ki benim bu işyerinde çalışmam 3 yıl ya da 5 yıl garanti, ondan sonra yine ihale veya sözleşme yapılır buna da bir engel yok yine aynı ekip tecrübeli olduğundan işine devam eder. Böylece nispeten iş güvencesi özellikle kamu ile ilgili söylüyorum sağlanmış olacak.

Maaşları ödenmeyen işçilerin bütün sorumluluğu kurumların örneğin hastanenin kurum olarak 10 lirayı şirkete verdiniz ve dağıtın dediniz, fakat şirket dağıtmamış. Dağıtılıp dağıtılmadığının hesabını kurumlardan soracağız. Bu şekilde işçinin hak kaybı ortadan kalkmış olacak bunun akabinde işçilerin sonra ki maaşlarını şirkete değil direk işçilere ödenmesi için gerekli işlemler yapılacak.”

Genel Başkanımız N.Hakan AYDIN “ Örgütlenme özgürlüğü istiyoruz. Örgütlenme ile ilgili Türkiye genelinde ciddi sıkıntılarımız var, yani bugün Zonguldak’ta veya Hakkâri’de bir Dilek AYAN tehdit edilip sen bu dernek işlerini yürütüyorsun seni işten çıkaracağım demesi bizim açımızdan Türkiye taşeron işçisi açısından çok yanlış ve tamamen sivil toplumun önünü kesme girişimidir.

Bunun dışında iş güvencemiz yok bir kişinin iki dudağı arasında her an işten çıkarılabiliyoruz. Kıdem tazminatları fonunu kabul ediyoruz ama kıdem tazminatımı alıyorum diye şirket beni diğer gün iş güvencem olmadığı için kapının önüne koyabilecek.

Sendikal haklarımız olmadığı için örgütlenmemizin önünü de kesmiş olacak.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK “ Sendikal hakkınız var 1 yıl bile işsiz kalsanız sendikal haklarınız olacak 2821 sayılı sendika kanunu ve yapılacak çalışmalarda sendikal haklarınız olacak.” Dedi.

GÖRÜŞMENİN DETAYLARI VE VİDEO EN KISA SÜREDE YAYINLANACAKTIR…


Yorumlar

 1. mustafa noyan diyor ki:

  ben 1999buyana calışıyorum bir yıl ssk mı yediler şimdide kodro gelecek diye bekleriz belediyelere geldiyeleregeldi bizlere hala yok belediyedekiler 6ay calıştı kadro geldi biz 13 yıldır calışırız hala yok.

 2. suna diyor ki:

  çalişma bakanımızın çalışmalarımız devam ediyor demekten başka bir faliyetini göremedik . nezman çıkacak bu yasa niye kesin bir tarih veremiyorlar beklemekten bıktık

 3. sang real diyor ki:

  Daha çok beklersin Mustafa Noyan ağabeyciğim, belediyelere tabii ki kadro gelir, belediye de çalışmaya giren adamların %90 ı başkanların yakın akraba eş ve dostları, Türkiye deki belediyelerin %90 ı da hükümetin elinde olduğundan, sen anladın onu, saygılar…

 4. yunus diyor ki:

  kredi kartımın asgarisini 1 yıldır yatırıyordum ama artık onu bile yatıramıyorum
  sizler için çok büyük bir meblağ değil 600 tl ama benim için 600 milyar değerinde ben bunu bir yıldır yatıramıyorum lütfen bir çare bulun