Belediye Taşeron İşçileri Sendikalı Oldu… | Taşeron Haber
Taşeron Haber Sitesine Hoş Geldiniz - 16 Nisan 2014, Çarşamba

Belediye Taşeron İşçileri Sendikalı Oldu…

1 Nisan 2012

Resim bulunamadı
Aliağa Belediyesi’ne bağlı park bahçe, sosyal kültürel, temizlik, fen işleri ve belediye atölyesinde çalışan taşeron işçiler sendikalı oldu. Yaklaşık 400 taşeron işçinin çalıştığı belediyede, taşeron işçiler 2,5 yıllık mücadeleleri sonucunda Genel-İş Sendikası’na üye olmayı başardı.
Sendikalı olan işçilerden Park Bahçe işçisi Ersin Coşkun, öncelikli sorunlarının iş güvencesi olduğunu ifade ederken, sosyal hakları ve emeklerinin karşılığını alabilmeyi istediklerini dile getirdi. Taşeron işçiliğin köleliğe benzediğini belirten Coşkun, “Sosyal belediyecilik zihniyeti taşıdığını söyleyen belediyede bizlerin bu hakkının tanınması gerekiyordu. Park bahçe işçilerinin örgütlü ve birbirine bağlılığı ile birim olarak bu süreci bugüne getirdik” dedi.
Sosyal-Kültürel İşler’de çalışan Nilay Doğan ve Şennur Bal da, angarya işlerin taşeron işçilere yaptırıldığını anlatarak, “Yanı başımızda aynı işi yaptığımız memur ve kadrolu arkadaşlara göre sosyal ve ekonomik haklarda büyük fark var. Bu eşitsizlik yetmezmiş gibi her ihale döneminde geleceğimizin ne olacağı belli değildi. Umarım hepimiz için olumlu olur” diye konuştular.
‘SENDİKA TALEBİNDE ISRAR ETTİK’
Temizlik İşlerinde çalışan Bertal Özbaran ise, “En zor ve ağır bölüm olan temizlik işleri 24 saat kesintisiz çalışması gereken bir birim. Yağmur, çamur, soğuk, sıcak, gece, gündüz demeden sürekli dışarıda ve sağlığı zorlayıcı bir bölümde çalışıyoruz. Güvenceli ve sağlıklı koşullarda çalışma ihtiyacı en fazla olan bölüm burası. Sendika talebinde ısrar ettik, olmadığı zaman da yılmadık” diyerek süreci anlattı.
Fen İşleri-Bayındırlık işlerinden Cem Kaçar, sendika hakkı kazanan Aliağa Belediye işçileri olarak ülke genelinde taşeron işçilere “Güçlerinin kendi birliklerinden doğduğu gerçeğini unutmamaları” tavsiyesinde bulundu.
DÜĞÜN SALONUNDA TOPLANTI YAPTILAR
Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube’ye üye olan Aliağa Belediyesi taşeron işçileri, önceki gün Aliağa Belediyesi Düğün Salonu’nda toplanarak durum ve gelecek değerlendirmesinde bulundular. Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Naci Çetin toplantıda yaptığı konuşmada, Aliağa’da sendikalaşma ve örgütlenme olarak ilk adımı attıklarını söyledi. Üyelikleri aldıklarını, genel merkeze ilettiklerini ve yetki için görüşmelere başladıklarını ifade eden Çetin, “Sizler belediye şirketinde çalışan işçiler olarak görünüyorsunuz. Bu durumun devamını sağlayarak ve belediyeyi toplu sözleşmeye çağıracağız” diye konuştu. Taşeron işçiliğe karşı olduklarını belirten Çetin, hiçbir belediyede taşeron sistemiyle işçilerin çalıştırılmasını istemediklerini vurguladı.
İşçiler ile sendikanın süreci birlikte kararlaştıracağını dile getiren Çetin, “Sendikalı ve güvenceli bir çalışma hayatına ulaşıncaya kadar çalışacağız.
Bu yoldan artık geri dönüş yok. Süreci sonuna kadar başarıyla götüreceğiz. Taşın altına hepimiz elimizi koyacağız” dedi.

Aliağa Belediyesi’ne bağlı park bahçe, sosyal kültürel, temizlik, fen işleri ve belediye atölyesinde çalışan taşeron işçiler sendikalı oldu. Yaklaşık 400 taşeron işçinin çalıştığı belediyede, taşeron işçiler 2,5 yıllık mücadeleleri sonucunda Genel-İş Sendikası’na üye olmayı başardı.
Sendikalı olan işçilerden Park Bahçe işçisi Ersin Coşkun, öncelikli sorunlarının iş güvencesi olduğunu ifade ederken, sosyal hakları ve emeklerinin karşılığını alabilmeyi istediklerini dile getirdi. Taşeron işçiliğin köleliğe benzediğini belirten Coşkun, “Sosyal belediyecilik zihniyeti taşıdığını söyleyen belediyede bizlerin bu hakkının tanınması gerekiyordu. Park bahçe işçilerinin örgütlü ve birbirine bağlılığı ile birim olarak bu süreci bugüne getirdik” dedi.Sosyal-Kültürel İşler’de çalışan Nilay Doğan ve Şennur Bal da, angarya işlerin taşeron işçilere yaptırıldığını anlatarak, “Yanı başımızda aynı işi yaptığımız memur ve kadrolu arkadaşlara göre sosyal ve ekonomik haklarda büyük fark var. Bu eşitsizlik yetmezmiş gibi her ihale döneminde geleceğimizin ne olacağı belli değildi. Umarım hepimiz için olumlu olur” diye konuştular.
‘SENDİKA TALEBİNDE ISRAR ETTİK’Temizlik İşlerinde çalışan Bertal Özbaran ise, “En zor ve ağır bölüm olan temizlik işleri 24 saat kesintisiz çalışması gereken bir birim. Yağmur, çamur, soğuk, sıcak, gece, gündüz demeden sürekli dışarıda ve sağlığı zorlayıcı bir bölümde çalışıyoruz. Güvenceli ve sağlıklı koşullarda çalışma ihtiyacı en fazla olan bölüm burası. Sendika talebinde ısrar ettik, olmadığı zaman da yılmadık” diyerek süreci anlattı.Fen İşleri-Bayındırlık işlerinden Cem Kaçar, sendika hakkı kazanan Aliağa Belediye işçileri olarak ülke genelinde taşeron işçilere “Güçlerinin kendi birliklerinden doğduğu gerçeğini unutmamaları” tavsiyesinde bulundu.DÜĞÜN SALONUNDA TOPLANTI YAPTILARGenel-İş İzmir 5 No’lu Şube’ye üye olan Aliağa Belediyesi taşeron işçileri, önceki gün Aliağa Belediyesi Düğün Salonu’nda toplanarak durum ve gelecek değerlendirmesinde bulundular. Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Naci Çetin toplantıda yaptığı konuşmada, Aliağa’da sendikalaşma ve örgütlenme olarak ilk adımı attıklarını söyledi. Üyelikleri aldıklarını, genel merkeze ilettiklerini ve yetki için görüşmelere başladıklarını ifade eden Çetin, “Sizler belediye şirketinde çalışan işçiler olarak görünüyorsunuz. Bu durumun devamını sağlayarak ve belediyeyi toplu sözleşmeye çağıracağız” diye konuştu. Taşeron işçiliğe karşı olduklarını belirten Çetin, hiçbir belediyede taşeron sistemiyle işçilerin çalıştırılmasını istemediklerini vurguladı.İşçiler ile sendikanın süreci birlikte kararlaştıracağını dile getiren Çetin, “Sendikalı ve güvenceli bir çalışma hayatına ulaşıncaya kadar çalışacağız.Bu yoldan artık geri dönüş yok. Süreci sonuna kadar başarıyla götüreceğiz. Taşın altına hepimiz elimizi koyacağız” dedi.


Yorumlar

  1. mesut diyor ki:

    SİZLERİ GERÇEKTEN TEBRİK EDİYORUM. BENDE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE TEMİZLİK İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞIYORUM. 1.5 SENEDİR DE SENDEKALI OLMA YOLUNDA BİRTAKIM ÇALOŞMALARIMIZ OLDU. BU HAKLI DAVAMIZDA BİRLİK VE BERABERLİK ORTAMINI SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR ÇÜNKÜ HERŞEY BİZLERİN ELLERİNDE.