Asgari Ücret Vergi İndirimi işçiye… | Taşeron Haber
Taşeron Haber Sitesine Hoş Geldiniz - 23 Nisan 2014, Çarşamba

Asgari Ücret Vergi İndirimi işçiye…

5 Ekim 2012

Resim bulunamadı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretten kesilen verginin işçinin mi, patronun mu cebine gireceğine yönelik tartışmaya son noktayı koydu.

Asgari ücretten kesilen vergiye göz koyan patrona kötü haber geldi.  Kamu şirket personelleri derneği genel merkezinin patronlara verilmesi düşünülen asgari ücretteki vergi indirimine itirazından sonra aylık 200 liralık kesinti işçinin cebine girecek. Böylece bir işçi yılda fazladan 2 bin 400 lira alacak

Kamu şirket Personelleri Derneği genel merkezi Kaşip Şanlıurfa’da bulunan Bakan Çelik ile görüşerek bunun siyasi malzeme yapılmamasını ve 200 liralık farkın işçide kalması gerektiğini  böylece asgari ücretli arkadaşlarımızın da biraz olsun maaşlarında refaha kavuşturulmasını istedi.

Bakan Çelik ; 200 liralık farkın işçide kalacağını açıkladı. Böylece asgari ücretliden elde edilen 6.6 milyarlık vergi çalışanların cebine gidecek. Bu da bir asgari ücretlinin cebine yılda 2 bin 400TL fazladan para girmesi anlamına geliyor.

‘İŞÇİDEN YANAYIM’

İşçinin yanında olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, bir çalışanın 750 lirayla geçinmesinin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini ifade etti. Çelik, “Yükümüz ağır, 200 TL bize verilmeli” diyeniş dünyasını üzecek bir haber verdi. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasına olumlu baktığını belirten Bakan Çelik, şunları söyledi:

“Bütün partiler sıcak bakmış, biz de bakarız. Vergi kime kalacak? İşveren zaten veriyor. Vergi alınmayınca işçiye kalacak. İşveren bize kalsın diyor ama asgari ücretin vergi dışı kalması demek, işçiye bir verginin yansımaması demek. Patron zaten veriyor.

Kime gittiği önemli, şimdi vergi devlete giderken işçiye gidebilir mi diye çalışma yapmışlar. Biz de sıcak bakarız. Mali politikalar açısından başka bakanlıkları da ilgilendiren bir durum var.Maliyeti 3-3.5 milyar lira civarında. Bundan vazgeçilmesi için başka kaynak bulunmalı.”

5 MİLYON KİŞİ

Mevcut tabloda 5 milyon asgari ücretliden 6.6 milyar liranın üzerinde gelir elde ediliyor. Anayasal düzenlemenin ardından yapılacak yasalarla vergi konusunun çerçevesi çizilecek. Anayasa Komisyonu, asgari ücretten vergi alınmaması konusunda Maliye’den de görüş isteyecek.

Mevcut uygulamada brüt asgari ücret 940 bin 50 lira, net 739 bin 79 lira. Bugün itibarıyla asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. Ancak, asgari geçim indirimi, işçi hissesi gibi kalemlerle bu tutar 200 lirayı buluyor.

Gelirdeki kayıp önlenir

İşçilerden vergi kesilmesinin bütçe açısından önemli bir gelir kalemi olduğuna işaret eden yetkililer, kayıt dışılığın önlenmesiyle yeni düzenlemenin getireceği kaybın önlenebileceğine dikkat çekiyor.

Yeni teşvik paketi ile de stratejik yatırımlar ve 6. Bölge’de işverenin yüklerini devlet üstlendi. Buna göre, yatırımlarda sağlanan istihdam için asgari ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisi stopajı 10 yıl boyunca terkin edilecek.

Böylece bu illere yatırım yapan SSK işveren payı, SSK işçi payı, gelir vergisi stopajından kurtuluyor. Devlet de artıları devlet üstleniyor.

Kaynak: AA


Yorumlar

 1. barış diyor ki:

  gözümüz aydın sonunda bizimle ilgili çalışmalara başlanıldı peki bu ücretler ne zaman verilecek bilgisi olan varmı

 2. Mustafa diyor ki:

  İşveren çalışanına senden vergi almıyor devlet al 200tl senin hakkımız diye çalışanına bu parayı vermez .buna kargalar bile güler..nasıl olması gerekir belki aklınıza gelmemiştin beşlide işinize gelmiyor,
  İban numarası diye bi icat var al sen gene vergini çalışanın inanına yatır 200tl yi bulaşar basit.
  Ama nerde işçileri kapitalist patronların kölesi yapmak dururken demi …
  5 milyon asgari ücretli gereken cevabı ver..

 3. ferhat diyor ki:

  tam olarak ne kadar yanısayacak acaba 60 lira diyenler var.

 4. erdal cengiz diyor ki:

  ben 2004 yılında dinar belediyesine girdim 178 gün sonra bana belediyemizin içinde bulundugu ekonomik sıkıntıdan dolayı iş adniniz askıya alınmıştır diye işime son verildi (biz 15 kişiydik)ve 20 gün sonra çöp şirketi kurulup bize bu çöp şirketinde kalışadurun ekonamimiz düzelince sizi tekrar işe alıcaz dendi ve alınmadık 2009 seçimlerinde belediye başkanı seçiçi kaybetti biz bu 5 yıl içerisinde çöp şirketinde çalıştık sadece 6 ay belediyeler birliginde çalıştık biz belediyeye tazminat açabilirmiyiz açamazmıyız tazminat almamız için 1 yılmı yoksa 10 yılmı mahkemeye verririz zaman aşımı kaç yıl bana yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar .. şu anda 2009 1 mayıs itibarıyla dinar devlewt hastanesinde çalışmak tayım tıbbi atık görevlisi olarak çalışmaktayım saygılar

 5. muratçelik diyor ki:

  slm arkadaşlar hane derlerya insanda baht ve azda olsa biraz şans olacak ne yazık ki oda bizde yok hangi sene taşeron işçisi gündeme gelse mutlaka bi sorun çıkıyor.ilki ırak savaşı çıktı ikincisi çatışmalar ve şehitler üçüncüsü yani bu senede suriye rahat durmuyor be kardeşim.ALLAH sonumuzu hayretsin
  yinede ALLAH tan ümit kesilmez bol bol dua edelim arkadaşlar.

 6. alirıza atasoy diyor ki:

  inşallah böyle düzetme olur yeni yasayı bekliyoruz iyi olur

 7. rıza bektaş diyor ki:

  asgari ücretten kesilen ve işçiye ödemeyi düşündüğünüz ödemelerin ne zaman başlayacağını öğrenmek istiyorum saygılarımla