Süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 artış gösterdi. Süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Süt ve süt ürünleri üretimi arttı
Süt ve süt ürünleri üretimi arttı admin
Bu içerik 465 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ticari süt işletmelerince Mart ayında 832 bin 376 ton inek sütü toplandı.

Toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde  3,5 artış gösterdi.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 133 bin 247 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artış gösterdi.

İnek peyniri üretimi 56 bin 784 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 arttı.

Koyun, keçi ve karışık sütlerden elde edilen peynirlerde azalış

Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise, 2 bin 94 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13 azaldı.

Yoğurt üretimi 98 bin 213 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 arttı. Ayran üretimi ise 58 bin 331 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 artış gösterdi.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,1 olarak tespit edildi.

Toplanan inek sütü, Mart 2016

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı. (İLKHA)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 5 artış gösterdi. Süt ve süt ürünleri üretimi arttı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor