Kenya'nın Dadaab mülteci kampının kapanması yüksek mahkeme tarafından engellendi

Kenya Yüksek Mahkemesi hükümetin dünyanın en büyük mülteci kampını kapatma girişimini engelledi.

Kenya'nın Dadaab mülteci kampının kapanması yüksek mahkeme tarafından engellendi
Kenya'nın Dadaab mülteci kampının kapanması yüksek mahkeme tarafından engellendi admin
Bu içerik 483 kez okundu.
Reklam

 

Dadaab kampını kapatma yönündeki direktif ve geçen yıl yaklaşık 260 bin Somalili mülteci zorla geri gönderildi.

Kapanış için son tarih Mayıs ayına kadar uzatılmıştı, ancak bir yüksek mahkeme yargıcı kararın grup zulmüne benzeyebileceğine karar verdi.

Hükümet bunun bir güvenlik meselesi olduğunu savundu.

Somali merkezli El-Shabab grubunun topraklarındaki saldırıların kampta planlandığını söyledi.

Dadaab, 1991 yılında Somali'de çatışma çeken aileleri barındırmak için kuruldu ve bazı insanlar 20 yıldan fazla bir süredir burada yaşıyor.

Kenya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu ve lobi grubu Kituo Cha Sheria, mahkemede, ayrımcı ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyleyerek karara itiraz etti.

Yargıç John Mativo, "Hükümetin Somalili mültecileri hedef alan kararı, grup zulüm eylemi, yasadışı ayrımcılık ve bu nedenle anayasaya aykırıdır" dedi.

Siparişler aşırı, keyfi ve oransızdır, dedi.

Sınır çitleri

BBC'nin başkenti Nairobi'deki Nancy Kacungira, hükümetin mahkemenin kararına karşı hala temyiz edebileceğini ancak kararın, kampın düzenli operasyonlarını yerine getirecek mekanizmalar kurmaya başlamasının gerektiği anlamına geldiğini belirtti.

Bir toplum lideri ve Nairobi'deki bir mülteci olan Said Abuka Associated Press haber ajansına verdiği demeçte, yeni doğan bebeklerin mülteci olarak kayıt edilmediği anlamına gelen Kenya'nın mülteci dairesi zaten kapatılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü, kararını Kenya'nın zarar ve zulümden koruma arayanlara yasal yükümlülüğünü teyit ederek memnuniyetle karşıladı.

Hak gruplarından Muthoni Wanyeki, yaptığı açıklamada, "Bugün, insan hakları ihlalleri açısından ciddi risk altına girmiş Somali'ye zorla geri gönderilme riski taşıyan, çeyrek milyondan fazla mültecinin tarihi bir günü" dedi.

Somali'nin BM destekli hükümeti 22 bin kişilik bir Afrika Birliği kuvvetinin yardımıyla ülkenin denetimini ele geçirmek için İslamcı el-Şabab ile savaşıyor.
Fakat sadece büyük kasabaları korumayı başardı.

Kontrol ettiği alanlarda İslam'ın sıkı bir versiyonunu dayatan militanlar, ölümcül bombardıman saldırılarına devam ediyor ve komşu Kenya'da bir dizi saldırı gerçekleştirmiş durumda.

Kenya şu anda Somali ile 700 km'lik (435 mil) sınırında bir çit inşa ediyor ancak şu ana kadar sadece 4 km'lik bir tamamlamayı tamamladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor