AKİF MANAF’A İFTİRA ATAN KADINA 14 YIL HAPİS

Yoga Üstadı Akif Manaf aleyhine, kurucusu olduğu markayı ele geçirmek için 2014 yılında karalama kampanyası yapan Özlem Kalpakçı Alataş hakkında “iftira, suç uydurma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamaları üzerine 2016/26898 nolu dosya ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

AKİF MANAF’A İFTİRA ATAN KADINA 14 YIL HAPİS
AKİF MANAF’A İFTİRA ATAN KADINA 14 YIL HAPİS admin
Bu içerik 18238 kez okundu.
Reklam

Yoga Academy’nin kurucusu, Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı ve yayınlanmış 40 kitabı ile ünlü bir yazar olan Akif Manaf, 2014 yılında markasını ele geçirmek için aleyhine karalama kampanyası başlatan Özlem Kalpakçı Alataş hakkında “iftira, suç uydurma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” iddiaları ile, avukatı kanalıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Özlem Kalpakçı Alataş’ın, 2009-2014 yılları arasında franchise sözleşmesi ile Yoga Academy markası altında Ankara’da yoga merkezi işlettiği, yoga antrenörlüğü yaptığı, etkinlikler organize ettiği ve kurumun Ankara bölge sorumlusu olduğu biliniyor. Bunların dışında Alataş, ailesi ile birlikte Yoga Academy markası altında pek çok ürünü de üreterek ve satarak ticari kazanç sağlıyordu.

Basın kullanıldı

Bilindiği üzere, Özlem Kalpakçı Alataş, Akif Manaf hakkında inanılması güç iddialarla suç duyurusunda bulunduğu aynı gün basını konudan haberdar ederek, şikayet dilekçesini basına olduğu gibi yansıtarak ve akıl almaz röportajlar vererek, Manaf’ın toplum nazarında suç işlemiş ve hüküm giymiş gibi görünmesini sağlamaya çalışmıştı. Böylece soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesini engellemeye çalışmış, gizliliği ihlal etmiş ve Manaf’ın insanlık haklarına aykırı muameleye maruz bırakılmasına neden olmuştu. 

Akif Manaf daha önce basına verdiği bir demeçte; Yoga Academy isim kullanma hakkına sahip bir grup yöneticinin, şikayetlerinden bir yıl kadar önce bir araya gelerek ortak bir kararla, kurucusu olduğu Yoga Academy markasını ele geçirmek amacıyla, kendisi aleyhine bir karalama kampanyası planladıklarını, Özlem Kalpakçı Alataş’ın da bu kapsamda yüklü miktarda tazminat almak, yeni marka oluşumunda Türkiye Genel Koordinatörü olmak ve benzeri amaçlarla şikayette bulunduğunu, ayrıca bir yıl boyunca şikayette bulunması için başka kişileri de çeşitli vaatlerle ikna etmeye çalıştıklarını söylemişti. 

Suç içeren eylemlerini örtbas etmek için Akif Manaf’ın kaçmasını sağlamaya çalıştılar

Edinilen bilgiye göre; Özlem Kalpakçı Alataş bir yıl kadar öncesinden şikayet tarihine kadar, bir çok kişiye “Yoga Academy’ nin isim hakkına ve İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerdeki şubelerine sahip olmak için birtakım hazırlık ve planlar içinde olduklarını, bu iş olduğunda oldukça iyi paralar kazanacağını” söyledi; basını kullanmak amacıyla reklamcı ve yapımcılar ile bağlantı kurma çabalarına girdi, bağlantılarını kullanarak karalama kampanyalarında medya desteği oluşturma hazırlıkları yaptı. Bu süreçte Yoga Academy markasının isim hakkı sahibi olan Akif Manaf’a, Özlem Kalpakçı Alataş’ın usul ve yasalara aykırı pekçok işlem yaptığı yolunda çok sayıda şikayet ulaştı ve bu nedenle Alataş ile Manaf arasında anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Akif Manaf, şikayetler üzerine Özlem Kalpakçı Alataş’ı birçok defa uyardı; ancak tüm uyarılara rağmen Alataş faaliyetlerine olduğu gibi devam etti.

Olduça kapsamlı ve ayrıntılı bir planla saldırdılar

Akif Manaf daha önce yaptığı basın toplantısında, Özlem Kalpakçı Alataş’ın Yoga Academy Markasını ele geçirme planından ilk defa 25 Haziran 2014’te haberdar olduğunu, aynı gün Yoga Academy’ nin Özlem Kalpakçı’nın başı çektiği bir grup tarafından organize edilen planlı bir saldırıya maruz kaldığını; bu kişinin diğer illerdeki Yoga Academy yöneticilerine, eğitmenlere ve eğitmen adaylarına “Akif Manaf’ ın yurtdışına gideceği, kendilerinin de Yoga Academy markası ile faaliyetlerine devam edeceklerini” söylediğini; 21-22 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen yoga festivalinde, Alataş’ın organize ettiği bazı merkez yöneticilerinin, gizli gizli karalama kampanyası yürüttüklerini ve birçok kişi ile konuşup onları ikna etmeye çalıştıklarını ifade etmişti.

Yoga Academy markasını ele geçirmek için büyük bir karalama kampanyasına girişen Özlem Kalpakçı Alataş’ın bu kapsamda yaptıkları dudak uçuklatıyor!

Öğrenilen detaylara göre; Yoga Academy markasını ele geçirmeye çalıştıklarının açığa çıkması üzerine, Özlem Kalpakçı Alataş’ın da aralarında bulunduğu grup, faaliyetlerini hızlandırdılar; Yoga Academy üyelerini, eğitmenleri ve merkez yöneticilerini tek tek arayarak, bizzat yanlarına giderek; internet ve mail aracılığı ile mesajlar ileterek; facebook ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden yayınlar yaparak, onları kendi yanlarında yer almaya ikna etmeye çalıştılar. 25.06.2014 tarihinde, karalama kampanyasının açığa çıktığının anlaşılması üzerine, aynı gün içerisinde, www.yogaakademi.com sitesini çökertip siteye erişimi engellediler. Aynı anda Yoga Academy uzantılı emailler organizasyonu yürüten kişiler tarafından ele geçirildi ve engellendi; akifmanaf@yogaakademi.com adlı e-posta adresine erişim yitirildi. Organize ettikleri karalama kampanyası ile amacına ulaşamayan grup, Akif Manaf tarafından aleyhlerine suç duyuruları yapılınca bu kez Manaf aleyhine şikayette bulundular.

Bilindiği gibi Akif Manaf aleyhine yapılan tüm şikayetler adli birimler tarafından yapılan detaylı incelemeler sonucunda takipsizlik ve beraatle sonuçlandı.

Akif Manaf aleyhine verilen şikayet dilekçesini aileleri ve çalışanları imzaladı

Karalama kampanyası kapsamında basına yansımayan ancak daha sonra ortaya çıkan bilgilere göre, Akif Manaf aleyhine verilen şikayet dilekçesinde yer alan 13 kişi, Pelin M. Evrensel, onun annesi, babası, teyzesi, ablası, bir çalışanı, bu çalışanının iki arkadaşı; Şüpheli Özlem Kalpakçı Alataş, onun eşi, kızı ve kızının erkek arkadaşı idi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor