Merkel başarısız sığınmacı tehcirlerini artırmayı istiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başarısız sığınmacıların sınırdışı edilmelerini önemli ölçüde artırma planlarını açıklayacak.

Merkel başarısız sığınmacı tehcirlerini artırmayı istiyor
Merkel başarısız sığınmacı tehcirlerini artırmayı istiyor admin
Bu içerik 643 kez okundu.
Reklam

Tedbirler, sığınmacıların telefonlarına ve Sim kartlarına erişim iznini vermek ve kimliklerini doğrulamak ve gönüllü geri dönen kişilere ödenen miktarı artırmak gibi önlemleri içeriyor.

Göç, Almanya'da bu yıl yapılacak seçimler öncesinde ağırlıklı olarak politik bir konudur.

Bir sığınmacı Aralık ayında Berlin Noel pazarında 12 kişiyi öldürdü.

Tunus, sığınma talebi reddedildikten sonra geri gelmeyi reddeden Anis Amri davası Bayan Merkel'in hükümeti üzerinde baskı oluşturdu.

Almanya Şansölyesi, sınırdışı işlemlerini hızlandırma amaçlı yeni bir 16 nokta planını görüşmek üzere daha sonra devlet liderleriyle bir araya gelecek.

Alman medyasına sızdırılan planda, Berlin'de yeni bir tehcir koordinasyon merkezinin kurulması öngörülüyor.

Çıkış merkezleri, reddedilen sığınmacıları, sınırdışı edilmeden önceki günler veya haftalar boyunca tutmak için de kurulabilir.

Federal hükümet ayrıca, ülkesine geri gönderme ve yeniden entegrasyon programlarının bir parçası olarak 90 milyon avro (76 milyon pound) harcama yapmayı planlıyor. Kararlarını hızlıca götüren gönüllü geri dönenlere daha fazla para verilecek.

Bazı 890.000 sığınmacı 2015'te Almanya'ya geldi. Bayan Merkel'in diğer Avrupa devletleri kapanırken sınırları açık bırakma kararı popülaritesini bozdu ve göçmen olmayan Almanya Alternatifinin (AfD) yükselmesine yol açtı.

Ancak Eylül seçimlerinden önce Hıristiyan Demokrat Birliği'nin karşılaştığı başlıca tehlike, eski AB Parlamentosu başkanı Martin Schulz'ın partiyi geçen ay yönetmesine aday gösterilmesinden bu yana destek artışına neden olan Sosyal Demokratlar.

Sosyal Demokratların önderliğindeki bazı eyalet hükümetleri, Afganların ülkelerine dönmek için güvenli olmadığı gerekçesiyle sınırdışı edilmesine karşı çıkıyor.

Afganlar, Almanya'nın ikinci en büyük sığınmacı kitlesi haline geldi. Suriye'den sonra 154.000 kişi 2015'e geldi.

Geçtiğimiz yıl toplamda yaklaşık 25.000 göçmen öldü, gönüllü olarak ise iki katından fazla göç etti.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Reddetme sayısı artıyor; bu nedenle ülkeye geri dönüş ve sınır dışı etme konusunda daha fazla çaba göstermeliyiz." Dedi.

Sığınmacılara yardım eden bazı yardım kuruluşları, iltica karar süreçlerinde yanlış kararların alındığını savunarak planları eleştirdi.

Ancak Alman Kentler Birliği Başkanı Eva Lohse, reddedilen sığınmacıların "savaş ve zulüm için gerçekten korunmaya ihtiyacı olanların sakinleri tarafından kabulünü sağlamak için" geri gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Alman basın ajansı DPA tarafından aktarılan hükümet istatistiklerine göre, 2016 yılı sonunda yaklaşık 207.000 göçmen sınır dışı edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor