'Bizim işimizden uzak durun' Başlıca AB devletleri, ufalanan bloktan daha fazla özerklik talep ediyor

Avrupa Birliği liderleri, uyarıda bulunmakla birlikte üye ülkelerin ticaretinde bir karara el koymak durumunda kalabilir.

'Bizim işimizden uzak durun' Başlıca AB devletleri, ufalanan bloktan daha fazla özerklik talep ediyor
'Bizim işimizden uzak durun' Başlıca AB devletleri, ufalanan bloktan daha fazla özerklik talep ediyor admin
Bu içerik 559 kez okundu.
Reklam

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bazı ülkelerin diğerlerinden daha hızlı daha fazla entegrasyon ile ilerlemek için izin veren bir "çok vitesli Avrupa" için ücret açmıştır. 

Şimdi Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, Brexit'in ardından AB'nin geleceğini belirleme girişiminde bulunduğu için Almanya'ya destek veriyorlar. 

Benelüks ülkeleri olarak bilinen üç hüküm, AB'nin üye devletlerin ele aldığı konulardan uzak durması konusunda uyardı. 

Bunun yerine , AB üye ülkeleri harekete edemiyoruz yalnızca müdahale etmelidir. 

Hükümetler, Avrupa'nın geleceği konusundaki Benelüks görüşünü içeren ortak bir bildiride "AB, yalnızca üye devletlerin vatandaşlarına sunamayacaklarını yapacak.

"Bu aynı zamanda, Birliğin net bir Avrupa katma değeri olan alanlarda sıkı bir şekilde hareket etmesi gerektiği anlamına geliyor. Mali kaynaklarını buna göre harcamalı. " 
Açıklamada "AB, yalnızca önerilen eylemin hedefleri üye ülkeler tarafından yeterince sağlanamıyorsa ve bu çerçevede hareket edecektir" sözleriyle belirtti. 

AB ülkeleri, Bayan Merkel'in vizyonuna uygun olarak farklı hızlarda hareket etmeyi taahhüt edebilir. 

Tüm ülkelerin tek bir para birimine katılmaları da dahil olmak üzere tam entegrasyon için taahhütte bulunup bulunmadığı veya bazı ülkelerin farklı bir hızda hareket edebilecekleri konusunda uzun yıllar devam eden tartışmalar sonucunda ortaya çıkıyor. 

Hollanda, Belçika ve Lüksemburg liderleri, Merkel'in 

Bazı ayrıntılara katılmıyorsa da, Almanya, Fransa ve euro para birimini kullanan diğer 17 eyaletin birçoğu, yıllarca süren kriz sonrasında finansal bölgeyi birbirine daha yakından bağlamak istiyor ve yatırımcılar para biriminin hayatta kalmasından şüphe ediyorlar. 

Ancak bloğun çevresindeki bazı ülkeler, bir grup devletin AB'yi istemediği politikalara ittiği bir sistem yaratmaktan korkuyor.

EU27, savunma üzerine bölünmüş durumda. Paris ve Berlin daha yakın ilişkiler kurmak için bastırıyor. 

Belçika Başbakanı Charles Michel, Hollanda muadili Mark Rutte ve Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, "Farklı entegrasyon yolları ve gelişmiş işbirliğinin, üye ülkeleri farklı şekillerde etkileyen zorluklara etkin tepki verebileceğini söyledi. 

"Bu düzenlemeler, diğer üye devletlerin ve AB kurumlarının mümkün olan en geniş katılımıyla kapsayıcı ve şeffaf olmalıdır."

27 lider, 25 Mart'ta Başbakan Theresa May olmadan İtalya'nın başkenti Roma'nın kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere toplanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor