Zeka gelişiminde kitapların önemi

Zeka gelişiminde kitapların önemi
Zeka gelişiminde kitapların önemi admin
Bu içerik 546 kez okundu.

Teknoloji hayatımıza girdiği günden beri pek çok alışkanlığımızı yitirdik. Yeni kuşak jenerasyonların ise ilgi beslediği tek konu bilgisayar ve tabletler. Ne yazık ki çocukluğumuzda bir köşeye kıvrılıp saatlerce okuduğumuz kitaplar, Pazar sabahları koşa koşa gidip aldığımız, severek okuduğumuz gazetelerin yerini ise cep telefonlarımızdaki haber programları almaya başladı.

Ne yazık ki diyoruz çünkü kitap okumak zeka gelişimi için en çok gerekli olan aktivitedir. Kitap okumayı gereksiz bulmak, tamamen kişinin kendi seçimi olsa bile, kitap okuyan bireylerin daha zeki olduğu, daha iyi anladığı, yorumlama yeteneğinin geliştiği, okul ve iş hayatında başarıyı daha iyi yakaladığını tartışmak mümkün değildir. Kitap okuyan kişilerin motor gelişimleri hızlıca artar, iyi bir dinleyici ve anlatıcı olurlar, zekaları daha hızlı çalışır.

Çocukluktan itibaren kazanılması gereken bir alışkanlık olan okuma alışkanlığı, pek çok kişi tarafından hiç üzerinde durulmayan bir konu. Son yıllarda özellikle çocukların vakit geçirsin, ebeveyni evde yapacağı işlerden, izleyeceği programlardan alıkoymasın diye eline tutuşturulan tabletler, çocukların kitap okumasının önüne geçiyor. Bu da çocuklarda ta en başından okuma alışkanlığının kazanılmasına engel olan bir etken.

Bizler çocukluk çağlarımızda en büyük eğlencemizin kitaplar olduğunu ne yazık ki çabuk unuttuk. Zeka gelişimimiz ve başarımız doğru orantılıdır. İş hayatımızda veya insan ilişkilerimizdeki başarının ise kitap okumak, kitaplarla yapılan uğraşılardan geçtiğini unutmamız gerekir. Bahsettiğimiz şey sadece kitap okumak değil, eğlenceli zeka oyunlarını da kapsıyor. Küçükken, hemen hemen herkes bir kez içerisinde zeka oyunları bulunan kitaplardan edinmişizdir. Aslında hala zeka oyunlarını içeren kitaplar bulunmaktadır. Bu kitaplar hem zeka gelişimimizi destekler, hem de var olan zekamıza artılar katar.

Zeka gelişimi iyi olan ve devam eden bireyler ise hayattaki pek çok konuda başarılı olurlar. Gerek insan ilişkilerinde, gerekse iş hayatında başarıyı yakalamak için henüz geç değil. Zeka geliştiren kitaplardan edinmek, zeka gelişimini harekete geçirerek durağanlaşan hayatınıza başka bir yerden bakmanızı sağlayacak ve sizi yeniden harekete geçirecektir. Ama siz yine de kitap okumaktan vazgeçmeyin. Başaran Yayınları zeka kitapları yansııra dikkat eksikliği için kitaplar ve testler de satmaktadır. Yıllardır dikkat eksikliği konusunda çalışmalar yapan firmanın tüm dikkat kitaplarını http://www.basaranyayinlari.com.tr/DIKKATI-GELISTIRME,LA_207-2.html  bu bölümden görebilir ve satın alabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor