YGS Puan ve sıralama hesaplama sistemi PuanGo!

YGS Puan ve sıralama hesaplama sistemi PuanGo!
YGS Puan ve sıralama hesaplama sistemi PuanGo! admin
Bu içerik 898 kez okundu.
Reklam

Ygs (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) her sene binlerce öğrencinin kaderini belirlemekte olan sınavdır. Ülkemizde Yükseköğretim Kurumu tarafından ilk defa 2010 yılında uygulanmaya başlanan sınav sonrasında faal olarak kullanılmaya ve öğrencilerin kaderini belirlemeye devam etmektedir.

Ygs’nin amacı nedir?

YGS’nin ülkemizde uygulanış amacı, sınava giren adayların açık öğretim programları, ön lisans programları ve meslek lisesinin devamı olarak kabul edilen lisans programlarına yerleştirmede belirleyici olmaktır.

Adaya Özgü Soru Kitapçığı

İlk olarak 2011 yılında uygulama koyulan bu yöntem sayesinde her adayın kendisine özgü soru kitapçığı ile sınava girmesi planlanmıştır. Bu sisteme geçilmesinin sonrasında her adayın sınav kitapçığında kendi resmi bulunmaktadır. Bu sistemle birlikte haksızlıkların önüne geçilmesi planlanmakta ve adayların eşit bir platformda birbirleriyle yarışmaları amaçlanmaktaydı. Fakat daha sistemin ilk uygulandığı sene çok büyük bir skandal yaşanmıştır. İddialara göre sınav kitapçıklarında bulunan cevap seçenekleri belirli bir algoritma ile oluşturulmuş ve bu algoritma sayesinde doğru cevaplara ulaşabilmek mümkün kılınmıştır. Bu iddiaların uzun süre tartışılmasından dolayı dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir tarafından tüm adaylara herhangi bir sıkıntının olmadığına karşı emin olmaları yönünde mektup göndermiştir.

Ygs’de hangi testler olacak?

Test: Türkçe Soru Sayısı: 40

Test: Matematik Soru Sayısı: 28

Test: Geometri Soru Sayısı: 12

Test: Tarih Soru Sayısı: 17

Test: Coğrafya Soru Sayısı: 14

Test: Fizik Soru Sayısı: 14

Test: Kimya Soru Sayısı: 13

Test: Biyoloji Soru Sayısı: 13

 

Başarı Sıralaması ve Puan Hesaplama?

 

Sınav sonrasında adayların en büyük sorunlarından başarı sıralaması ve puan hesaplama konusunda birçok çözüm sunulmaktadır. Bu çözümlerin hem ücretli olması hem de kesin sonuç bildirmemesinden dolayı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Sınav sonrasında başarı sıralaması ve puan hesaplama isteğinde olan öğrencilerin sık sık kullandığı sistem olan PuanGo ile birlikte tüm sıkıntılarınız ortadan kalkacak. Bu sistem sayesinde sadece İnternet bağlantısı üzerinden erişim sağlayarak başarı sıralaması konusunda detaylı bilgiye sahip olacaksınız. PuanGo sisteminin kullanımı ücretsiz olduğu gibi ayrıca çok kolay ve anlaşılabilir bir yapıya sahiptir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor