Vinç nedir? Kaç çeşit vinç vardır?

Tarihte ilk vinç Romalı Vitruvius’un M.Ö. 10. Yüzyılda yazılan kitapta resmedildiğine göre, tepesinde makara olan halatlarla bağlanmış bir direkti.

Vinç nedir? Kaç çeşit vinç vardır?
Vinç nedir? Kaç çeşit vinç vardır? tanitim
Bu içerik 511 kez okundu.
Reklam

Tarihte ilk vinç Romalı Vitruvius’un M.Ö. 10. Yüzyılda yazılan kitapta resmedildiğine göre, tepesinde makara olan halatlarla bağlanmış bir direkti. Vincin kaldırılması ise kölelerle sağlanıyordu.  Gelişmiş ilk vinç ise 15. Yüzyılda İtalya’da palangalı vinç, 19. Yüzyılda ise buharlı vinç icat edildi.  Kölelerin pedal çevirmesiyle çalışan ilk vinçten bu yana teknolojiyle birlikte vinç, inşaat sanayi ve birçok sektörde yaygınlaştı ve vinç kiralama şirketleri kuruldu. Bugün vinç, motorla çalışan, insanların fiziki güç harcamadan tonlarca ağırlığı kaldırmasını sağlayan, teknolojinin son harikası makinalar haline geldi. Artık vinç kiralama bir sektör olarak devam ederken, sadece yüklerin kaldırılmasında kullanılmayan geniş kapsamlı makinalar haline gelen vinç, basit kollu, hareketli, köprü vinç gibi birçok türü bulunmakta ve birçok alanda kullanılmaktadır. Limanlarda, tersanelerde, inşaatlarda ve sanayi işletmelerde kullanılmaktadır.

Vinç kiralama firmalarında en çok talep edilen vinç türü, mobil adı verilen kamyon üzerine monte edilen vinçlerdir. Bu vinçler inşaat işlerinde yoğunlukla kullanılmaktadır. İnşaatlara malzemeyi çıkarmaya, indirmeye yarayan bu vinçler, inşaat atıklarının yüklenmesinde ve uzaklaştırılmasında da kullanılır. Vinç kiralama şirketlerindeki mobil vinçler, tonaj, uzunluk ve kasa olarak üç bölümdür. Dönüş çemberi, piston, motor ve yağ tankından oluşur. Vinç kiralama şirketlerindeki operatör, kuledeki levyeler e hidrolik yağa yön verir ve istenilen yükü istenilen yere yönlendirir. Mobil vinç kullanan operatörlerin tecrübeli olmaları çok önemlidir. Ayrıca mobil vinç operatörleri bu işi yapmak için Kaldırma Ve Yükleme Vinci Operatörlük Belgesi alırlar.

Vinçlerin türüne göre, kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Ağır yüklerin kaldırılması sırasında yatay olarak da hareket edebilen vinçlerin yanı sıra dikey olarak katlanabilen vinç çeşitleri de bulunmaktadır. Vinç kiralama firmaları, vinç filolarıyla sizlere ihtiyacınız olan vinç seçeneklerini sunarlar. Vinç kiralama firmasına başvurduğunuzda hangi iş için ihtiyacınız olduğunu söylemeniz oldukça önemlidir.  Limanlarda veya tersanelerde kullanılacak vinçler ile ev taşıma ya da küçük tonajlı işlerde kullanılacak vinç farklılık göstermektedir. Firma yetkilileri sizlere vinç kiralama konusunda yapacağınız seçimle ilgili danışmanlık hizmeti vererek yardımcı olacaktır.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor