Vergi Hesaplama

Vergi Hesaplama
Vergi Hesaplama Emre
Bu içerik 610 kez okundu.
Reklam

Birçok vatandaşımız için Vergi hesaplama bazı zamanlar oldukça meşakkatli bir işlem olabilmektedir. Bunun sebebi genel olarak vergi düzenlemelerinin komplike bir yapıda olması ve her yıl bu hesaplama yöntemleri ve oranlarının değişebilmesi olarak kabul edilebilir.

Vergi hesaplamadan önce ilk olarak gelir vergisinin ne olduğunun iyi anlaşılması gerekmektedir. Gelir vergisi gerçek kişilerden mal satışı, çeşitli varlıklardan elde edilen getiriler ve çeşitli serbest meslek erbabı olarak elde edilen kazançlar sonucu belirli oranlarda alınan vergilerdir. Bu vergilere ait beyannameler düzenli olarak ertesi yılın 25 Mart mesai bitimine göre teslim edilir. Gelir vergisi her yıl iki parça olarak ödenir ve ilk taksit mart ayı içinde ikinci taksit de temmuz ayı içinde ödenmektedir. Peki vergi nasıl hesaplanır? Öncelikle vatandaşın vergilerin gelire göre değişen oranlarını bilmesi ve kendi gelirine göre bu oranı uygulaması gerekmektedir. Örneğin yıllık 30 bin Türk lirasının altındaki matrah toplamlarında yüzde 20 oranında bir gelir vergisi alınırken 110 bin Türk lirasının üzerindekiler için bu oran yüzde 35 olmaktadır. Bu oranlar bilindikten sonra kişi kendi gelir tutarını yani matrahını belirlemeli ve bu matraha uygun olan vergi oranını bulduktan sonra bu oranı gelir tutarıyla çarpmak suretiyle ödeyeceği gelir vergisini kolayca bulabilmektedir.

Bu oranların belirli gelir seviyelerine göre her yıl değiştirildiği göz önünde bulundurulmalı ve güncel seviyeler ve oranlar düzenli olarak takip edilmelidir. http://gibvergiborcuodeme.com 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor