Tarih Bilincini Oluşturarak Gençliği Eğitmeliyiz

Tarih Bilincini Oluşturarak Gençliği Eğitmeliyiz
Tarih Bilincini Oluşturarak Gençliği Eğitmeliyiz admin
Bu içerik 394 kez okundu.

Osmanlı döneminden bu yana Anadolu toprakları, son derece stratejik bir noktada olması sebebiyle çağlar boyu çeşitli ülkelerin ve etnik grupların saldırılarına hedef olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra da bu saldırılar şekil değiştirse de yapılmaya devam etti. Yakın tarihimiz kadar, Osmanlı’nın kuruluş yıllarını, o yıllarda yaşanılan zorlukları bilmeden geleceğe bakmak yerine gençlerimizde tarih bilinci oluşturarak yetiştirmeli ve gelecekte oluşabilecek yeni oluşumlara karşı onları hazırlamalıyız.

Büyük Selçuklular Olmasaydı Osmanlı Olmazdı

Türklerin Orta Asya’dan göç edip Anadolu topraklarına gelişlerine kadar geçen zaman içerisinde, yer alan tüm Türk Boyları ve devletleri içerisinde Büyük Selçuklulara ayrı bir bölüm açmak gerekir. Büyük Selçuklu İmparatorluğu kurulmamış olsaydı, Anadolu’nun Türkleşmesi mümkün olmayabilirdi. Dolayısıyla Anadolu toprakları üzerinde kurulup yok olan devletlerin arasından sıyrılarak yüzyıllarca dünyaya hükmeden Osmanlı devleti de kurulamazdı.

Osmanlı Tarihi Osman Gazi İle Yazılmaya Başlar

 

Osmanlı İmparatorluğu kurulmadan önce, aşiret reisliği olarak varlığını sürdürürken, Osman Gazi babasından almış olduğu yönetimi sırasında, yüksek zekası ve büyük gayretleri ile cihana hükmeden bir devletin kurucusu olmuştur.  Burada Osman Gazi’nin yöneticilik vasfının yanında, Oğlu Orhan Gazi’yi yetiştirmesi ve Orhan Gazi’nin ülkesi için hayırlı bir evlat olması için gösterdiği emek de takdir edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Osmanlı Tarihi ile ilgili tüm bilgilere ve daha önce duymadığınız gerçeklere http://www.beyaztarih.com/ internet sitesinde yapacağınız kısa bir gezinti ile ulaşabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor