Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal medya araçları, bir iş kurmak, var olan bir işi geliştirmek ve yaygınlaştırmak, dijital satış ve pazarlama gibi amaçlar doğrultusunda kullanmak konusunda eşsiz ve son derece kullanışlı platformlardır.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?
Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Ne İş Yapar? tanitim
Bu içerik 555 kez okundu.

Sosyal medya araçları, bir iş kurmak, var olan bir işi geliştirmek ve yaygınlaştırmak, dijital satış ve pazarlama gibi amaçlar doğrultusunda kullanmak konusunda eşsiz ve son derece kullanışlı platformlardır.  Ancak sosyal medya özen ve zaman ister.

Geniş bir ağ oluşturmak ve daha çok kişiye ulaşmak için her etkileşime tepki vermek, her mesaja dönüş sağlamak, özel hissettirmek ve tüm bunları kısa bir süre içerisinde yapmak gerekir. Sosyal medya yönetimi, bu anlamda bir uzmanlık işidir ve ayrı bir mesai gerektirir.

 

“Takibe Takip”

 

“Takibe takip” size biraz çocukça gelebilir ama etkili bir dijital pazarlama aracıdır. Otomatik takip ve otomatik mesaj ayarlarınızı doğru yaptığınızda, sosyal medyayı daha etkili kullandığınız mesajını da verirsiniz. Böylece işinin ehli bir görünüm sergilemiş olursunuz.

Bu konuda çekinceleriniz varsa ya da spam mesajlar gönderen hesaplar ile karşılaşmaktan korkuyorsanız, size iyi bir sosyal medya uzmanıyla tanışmanızı ve hatta kendiniz iyi bir sosyal medya uzmanı olmanız için eğitimler almanızı tavsiye ederiz.

Bir diğer etkili bir dijital pazarlama yöntemi ise, ürününüzü müşteriye ulaştığınız her dijital platformda satmaktır. Sonuç itibariyle, insanlar ürününüze gereksinim duydukları için sizi bulurlar. Çekinmenize gerek yok, doğrudan satın gitsin. Tabii ki dijital satış, bir miktar dijital pazarlama yönetimi bilmeyi gerektirebilir. Bunun için de dijital pazarlama eğitimi ve sosyal medya uzmanlığı kursu alabilirsiniz.

 

Sosyal medya uzmanlığının, gelecek vaat eden bir meslek olduğunu söylememize gerek yoktur sanırız. Geniş bir kesime ulaşmak isteyen hiçbir kuruluşun, sosyal medyadan uzak kalarak, bunu başarması düşünülemez.

 

Dolayısıyla, artık ticari firmaların, tüzel kişiliği olan her türlü kurum ve kuruluşun, müşteri temsilciliği, basın yayın, halkla ilişkiler gibi birimler kadar sosyal medya uzmanlığı birimlerine de gereksinim duyduklarını söyleyebiliriz. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve diğer pek çok sosyal medya ortamında ne kadar aktifseniz, reklam ve pazarlama kapasiteniz de o kadar yüksek olur. 

Geniş kesimlere ulaşmak için onların dilini, kelimelerini, ifadelerini bilmek gerekir. İşte bu noktada sosyal medyayı aktif kullanmak yetmez, Twitter’ın, Google’ın, Instagram’ın, Tumblr’ın arka sokaklarını, gizli köşelerini bilmek gerekir. Google’ın wonder wheel özelliği, arama motorunda karşınıza çıkan ilgi aramalar listesi, twitter’ın trending topic başlıkları kullanıcıların dilini keşfetmenizi sağlayabilecek araçlardan sadece birkaçı.

Ülkemizde sosyal medya kullanımı her ne kadar hızlı gelişse de, sosyal medya yönetimi ile ilgilenen kurumların bu hıza tam olarak yetişebildiği ne kadar söylenebilir, bilmiyoruz. Her yeni gelişen meslek gibi, sosyal medya uzmanlığı da kuralları olan ve belli bir eğitimle kazandırılan bilgi ve becerilere dayanır. Bir meslek olarak, sosyal medya uzmanlığı bir üniversite eğitimi ile kazandırılamıyor.  Ama bu parlayan ve hem şimdinin hem geleceğin mesleği niteliğindeki eğitimi almak o kadar da zor değil.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Daha da görünür olmak, kullanıcılarla etkileşim halinde olarak işinizi yaymak ve geniş kesimlere hitap etmek için sosyal medya denilen derya denizde boğulmayın. Yardım isteyin. Gelin, Türkiye’nin tüm sosyal medya guruları #SosyalMedyaKampüsünde sizi bu konuda en iyi olmaya hazırlasın. 

Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı ile sosyal medya ve dijital pazarlama yöntemlerini yalnızca teorik olarak öğrenmezsiniz. Aynı zamanda uygulamalı projeler, hafta boyunca devam eden interaktif eğitimler ve staj olanaklarından yararlanırsınız. 21 Ocakta başlayan sosyal medya uzmanlığı kursunun sınırlı kontenjanında yer bulabilmek için http://sosyalmedyakampusu.com/ ve bilgi@sosyalmedyakampusu.com adreslerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor