SEO Uzmanı Ne İş Yapar? Ve Nasıl Olur?

SEO Uzmanı Ne İş Yapar? Ve Nasıl Olur?
SEO Uzmanı Ne İş Yapar? Ve Nasıl Olur? admin
Bu içerik 474 kez okundu.

SEO uzmanı ne iş yapar sorusunu cevaplamadan önce SEO çalışması nedir ve neden yapılır sorularını cevaplamak gerekiyor. Kısaca özetleyecek olursak; Google gibi arama motorlarının sıralamalarında yer edinebilmek için site içeriğini optime etmektir. Yani arama motorunun dikkatini çekecek duruma getirmektir. Bu işi başarı ile yapan kişiye de SEO uzmanı denmektedir.

SEO uzmanı site sahibinin talebi ile bir miktar komisyon alarak, site için ayrılan bütçeyi yönetir. Bu bütçe ile sitenin doğru içeriğe doğru biçimde ulaşmasını sağlar. Yalnızca içerik ile değil, çalıştığı dönem içerisinde sitenin alt yapısıyla da ilgilenir. Örneğin sitenin hacklenmesi gibi durumlar için güvenlik önlemleri alır. Sürekli araştırma halindedir ve sitenin konusu hakkında yeni olan bilgileri toparlayarak güncellemeler yapar. Çünkü arama motoru botları yeni ve güncel bilgileri sever. Elbette ki bunları yapmayı bilen ve SEO çalışması yapan herkese SEO uzmanı diyemeyiz. 

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Artık sanal dünya da potansiyel iş ortamlarından biri olmuş durumda. Bir düşünün, internet üzerinde milyarlarca bilgi, yazı, fotoğraf ve video var. Bunların milyonlarca kişi tarafından işleniyor ve bu kişilerin ortak amaçları arama motorunda öne çıkarak kar sağlamak. Fakat bu iş sanıldığı kadar kolay değildir ve uzun vadeli, kalıcı bir başarı için genellikle bir SEO uzmanına ihtiyaç duyulur. Ya da tabiri caizse kendi söküğünü kendi dikmek isteyenler SEO uzmanı olmanın yollarını aramaya başlar.

Bu konuda uzman olmak yalnızca link alma - verme işlemi yapmak demek değildir. Ciddi anlamda zaman ve emek harcamalısınız. Detaylı çalışmaya vakit ayırarak önce site içi daha sonra site dışı ve yerel Seo çalışmaları konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Okuduğunuz İngilizce makaleleri en azından anlayacak kadar İngilizce bilmeniz, kodlama bilgisine sahip olmanız ve en önemlisi de sabırlı olmanız gerekiyor. Günümüzde uzman olmak için açılan eğitim kursları bulunmaktadır. Mümkünse bu tür yerelden faydalanabilirsiniz. 

SEO Uzmanı Sertifikası Olur Mu?

Hiç uzatmadan hemen cevabını verelim. Şu an resmi olarak böyle bir sertifika bulunmamaktadır. Kursların, kursiyerlere vermiş olduğu sertifika adında belgeler olabilir. Fakat bu belgelerle resmi olarak bir işlem yapılamaz. O nedenle çalışmak istediğiniz SEO uzmanına sertifika sormak yerine deneyim ve referans sormanızda fayda var. Ayrıca uzman olmadığı halde, uzman olduğunu iddia eden kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olun. Bir haftada Google'da birinci sıra olmayı vadeden sözde uzmanlardan uzak durun! 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor