Organik Tarım İçin Solucan Gübresi

 Organik Tarım İçin Solucan Gübresi
 Organik Tarım İçin Solucan Gübresi Emre
Bu içerik 409 kez okundu.

 

             Günümüzde organik tarımın ve organik besinlerin önemi büyüktür. Kimyasal gübreler ve kimyasal ilaç kullanımı sonucu kirlenen ve sağlıksız hale gelen toprağı temizlemenin en basit ve sağlıklı yolu da solucan gübresi kullanmaktır. Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak bilinen eista foetida türü solucanların dışkıları sayesinde hem toprak temizlenerek daha verimli hale gelmektedir hem de kokusu ve lezzeti daha güzel, sağlıklı ürünler elde edilmektedir.

 

            Kaliforniya eyaletinde belediye tarafından evlere ücretsiz olarak solucan dağıtılarak insanların kendi organik gübresini üretmesi ve bahçesinde evinde bitkilerine kullanması sağlanmaktadır. İnsan sağlığını tehdit eden kimyasal gübreler ve ilaçların kullanımına son vermek için tarım alanında solucan gübresi kullanmanın önemi büyüktür çünkü vermikompost da denen solucan gübresi kullanılan toprakta zararlı otla mücadeleye gerek kalmamakta verimi arttırmak için ayrıca gübre kullanmaya ihtiyaç olmamaktadır. Ayrıca solucan gübresi toprağın su tutma kapasitesini artırarak suya ihtiyacı azaltır.

 

 Solucanlar Hızla Çoğalırlar

 

             Eista foetida türü solucanlar çift cinsiyetlidir hem sperm hem de yumurta hücresi üretirler. Uygun şartlar sağlandığında beş ila yedi günde bir kokon denilen özel kozalar içinde yumurta bırakırlar. Kokon denilen bu özel kozaların içerisinde bir ile yirmi bir tane arasında solucan yumurtası bulunur. Yavru solucanlar beş altı ay içerisinde yetişkin duruma ulaşırlar. Cinsel olgunluğa ise doğumdan dokuz on hafta sonra erişirler. Uygun şartlar sağlandığı takdirde her solucan on sekiz ile yirmi altı tane kokon bırakırlar. Bir yılda minimum on altı kat artarak çoğalırlar.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor