Modanisa Ferace İle Dışarı Çıkın

Modanisa ferace günümüzde en popüler tesettür elbiseler arasında kendisine yel buldu ama feracenin tarihi eskiye dayalı.

Modanisa Ferace İle Dışarı Çıkın
Modanisa Ferace İle Dışarı Çıkın ahmet
Bu içerik 1487 kez okundu.

Modanisa ferace günümüzde en popüler tesettür elbiseler arasında kendisine yel buldu ama feracenin tarihi eskiye dayalı.

Feracenin tarihi olarak baktığımızda oldukça  eski dönemlere   dayanmaktadır.

 

Çok eskiden Anadolu’daki kadınların çarşaf giymediklerin zamandan önceki dönemlerine baktığımızda gördüğümüz özel bir dış kıyafet türü olarak bilinmektedir.

 

Ferace kadınların dışarı kıyafeti olarak kabul edilmektedir.

 

Daha doğrusu tasarlanma amacı dışarı çıkarken üzerimize alıp çıkacağımız pratik bir dış kıyafettir. Yani dışarı çıkmadan önce üstlerine aldıkları istenildiğinde hemen giyilebilen bir hazır üst kıyafetidir. Feracede renk ve modellerle ilgili çok fazla seçenek bulunmamaktadır çünkü ferace model olarak uzun kolu, yakasız ve siyah renkte modeller aklımıza gelecektir.

 

Feracelere hem dikimi hem de dışarı çıkarken giyimi kolay olan elbiseler de denilebilmektedir. Giyim kolaylığı sebebiyle kadınlar tarafından hemen kabul edilmiş ve çok fazla satışı yapılmıştır. Feraceler tüm vücudu kapattığı için tesettür amaçlı da giyilmektedir. 

 

Feraceler artık dikiminin kolay olması, kumaşının ucuz olması, modelinde uğraştıran herhangi bir durum olmadığı için seri üretimle ortaya çıkabilmektedir. Ama son zamanlarda bazı zaman firmalar sadece feraceye yönelik üretim ve pazarlama yapmaktadırlar. Bu firmalar sadece ferace üretip pazarlayıp satışını yaptıkları için istedikleri an model değişikliği ve kumaş değişikliğine gidebilmektedirler. Modellerde son dönemlerde özellikle işleme özelliği çokça kullanılmakta ve bu özelliğinden dolayı otantik bir anlam yüklenerek satışı yapılmaktadır. Feracelerin yöresel anlamı da bulunmaktadır. Bu yöresel özellik taşıyan feraceler tek bir parça kumaşın baştan geçirilip vücudu kapatması şeklinde ortaya çıkmıştır.

 

Bu konuda yöresel olan ferace yine o yörede çok kullanılan kumaşlardan veya çuvallardan dikilmektedir. Bazı yörelerde hala tüm kadınlar evden dışarı çıkarken feracelerini üzerlerine alıp öyle çıkarlar. Yani kadının dışarıdan tanınmasını önleyen bir koruyucu gibi düşünülebilir.

 

Feracenin Anadolu’nun bir köyündeki kullanımı ile şehirdeki kullanımı arasında farklar bulunmaktadır. Ferace Anadolu’dan ilham alınarak pek çok marka tarafından tasarlanıp üretimine geçilmiştir. Bu firmalardan biri de ferace üretimi de yapan Modanisa firmasıdır.

Modanisa ferace üretimi konusunda Türkiye’de en iyilerden biridir. Üretiminde her yıl yeni modellerle mutlaka ferace modellerine yer vermektedir.

 

Modanisa Ferace Modelleri

 

Ferace sabit bir fiziki özelliği olduğu için kısıtlı tasarlanan bir dış kıyafettir. Bu kıyafetin hammaddesi saten olabilir, ipek olabilir ve ya bunların karışımı bir kumaş söz konusu olabilmektedir.  Feraceler ince bir kumaşlarla dikilmektedir. Feracelerin özelliği tek renk ve ince kumaşla yapılmasıdır. Aynı modelin kalın kumaşla dikimi ferace değil artık pardesü olarak geçmektedir moda dünyasında. Pardesü kalın kumaşla ve farklı renk ve desenlerle yapılabilir. Ferace ise tek renk ve tek kumaş çeşidi olarak kullanılan bir model olarak ortaya çıkmıştır.

Son dönemlerde hazırlanan modellerde çok az farklılıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu farklılıklar ufak dokunuşlarla yapılıyor olsa da zamanla bu değişiklikler birike birike feracenin temel özellikleri değişmeye başlamıştır.

 Yani sadece siyah renk kullanılırken lacivert tonlara yavaş yavaş geçiş yapılmaktadır. Feracenin son dönemlerdeki modellerine söyle bir baktığımızda modellerin biraz değiştiğini biraz daha fiyatının arttığını görmekteyiz. Bu konuda tesettür modasını takip edenler bu konuda çok daha fazla bilgi sahibi olmaktadırlar. Bunu Modanisa ferace ürünleriyle de takip edebilmekteyiz.

 

Modanisa Ferace Fiyatları

 

Bilinçli alışveriş yapan kişiler oldukça uygun fiyata Modanisa ferace bulabilmektedir. Ferace fiyatlarını en düşükten en yüksek olana doğru sıraladığımızda 50-500 TL arasında ferace bulabilmekteyiz.

Bu durum kullanılan kumaşın ve dikim özelliklerinin, verilen emeğin de fiyata katıldığını ve fiyatın bunlara göre değiştiğini göstermektedir.

Fiyatların belirlenmesinde dikim özelliklerinin ve kumaşında rolü vardır.

Saten veya naylon karışımı bir ferace daha ucuza mal olurken ipek bir ferace daha pahalı olarak dikilmektedir. İpeğin de kumaştaki derecesine göre yine fiyat değişebilmektedir.

 El emeği ve dikim özellikleri de fiyatı etkiler.

Bu konuda son zamanlarda feraceler üzerinde çeşitli işlemeler ve boncuk süsleri de konularak daha süslü hale getirilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor