İngiltere’de Referandum Özellikle Üç Döviz Çiftini Etkileyecek

İngiltere halkının 23 Haziranda gerçekleşecek referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde bir karar alması durumunda, özellikle üç döviz çiftinin Brexit tarafından önemli ölçüde etkilenmesi beklenmektedir.

İngiltere’de Referandum Özellikle Üç Döviz Çiftini Etkileyecek
İngiltere’de Referandum Özellikle Üç Döviz Çiftini Etkileyecek admin
Bu içerik 1907 kez okundu.

İngiltere halkının 23 Haziranda gerçekleşecek referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde bir karar alması durumunda, özellikle üç döviz çiftinin Brexit tarafından önemli ölçüde etkilenmesi beklenmektedir. İngiliz yetkililer, çıkacak sonuç üzerinde oldukça etkili olacağını düşündükleri kararsız oyların çokluğundan kesin bir şekilde tereddüt etmektedir. İngiltere Merkez Bankası, referandum öncesinde beklemede kalarak planların bozulmasını istememektedir. Referandum sonrasındaki süreç ve etkilenecek döviz çiftleri hakkında daha fazlası için PrimeTrade TR üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

 

12 Mayıs Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası mevduat faizlerinde değişiklik yapmamış, para politikası toplantısında güvercin duruşunu güçlendirmiştir. Genel beklentiye paralel olarak para politikası kararları oybirliği ile alınmıştır. Böylelikle mevduat faizleri arka arakaya 86’ıncı ay da %0,5 rekor düşük seviyesinde kalmıştır. İngiltere Merkez Bankası lafı fazla uzatmadan Brexit hakkında yaptığı değerlendirmede, AB’den çıkılması durumunda düşük büyüme ve yüksek enflasyonla karşı karşıya kalınabileceğini açıklamıştır. Para politikası komitesi, Brexit’in gerçekleşmesi durumunda bir tarafta enflasyonu, diğer tarafta üretimi ve istihdamı dengelemek arasında kalacaklarını ve birisinden feragat edeceklerini söylemişlerdir. İngiltere Merkez Bankası iki yıllık tahmin dönemi sonunda büyük olasılıkla faiz artırımı gerekeceği değerlendirmesinde bulunmaktadır. Ayrıca Merkez Bankası, referandum sürecinde ekonomik ve finansal göstergelerin normalden daha az bilgilendirici olduğunu vurgulamış, buda Merkez Bankasının bekle ve gör tutumunu doğrulamıştır.

 

Peki, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmasının tam olarak nasıl sonuçları olabilir? Avrupa Birliği, İngiltere İhraç mallarının %51’ini alırken, eğer hizmetlerde dahil edilirse bu rakam %45 civarında olmaktadır. Fakat ilk başta etkileyici gibi görünse de ayrılmanın iki tarafın ticari faaliyetleri üzerindeki etkisini kesin olarak söylemek oldukça zordur. Özellikle Brexit ardından tam olarak İngiltere ve Avrupa Birliği arasında nasıl bir ilişki devam edeceği pekte net değildir. Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi üyesi olan İsviçre, Avrupa Ekonomisi içerisinde kabul edilmemekte ve bu durum İngiltere için örnek bir yapı oluşturmaktadır. Fakat Avrupa Birliği ile yapılan çok sayıda ikili anlaşma halihazırda mevcut  bulunmaktadır.

 

İki taraf arasında müzakereler zaman alacaktır ve nefret edilen AB düzenlemeleri ve normlarından kurtulmak için bu zamanın yardımcı olup olmayacağı görülecektir. Özelliklede İngiliz politikacıların ilk olarak kişisel olarak köprüleri tekrar kurması gerekecektir. İrlanda özellikle en yakın komşusunun birlikten ayrılmasının doğrudan etkileri üzerinde endişelenirken, açık bir şekilde İngiltere’nin ayrılmasının bir bütün olarak Euro Bölgesi üzerindeki etkisi, daha az telaffuz edilmektedir. Yine de İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri arasında kurulan yakın ilişkiler ve sıkı ekonomik bağlar, Brexit’in Almanya gibi diğer Avrupa ülkeleri tarafından da hissedileceği anlamına gelmektedir.

 

En çok etkilenecek döviz çiftlerine baktığımızda, EUR/USD, GBP/USD, EUR/GBP pariteleri ön plana çıkmaktadır. Bu paritelerdeki fiyat hareketleri PrimeTrade TR üzerinden grafik ve fiyat tabloları yardımı ile takip edilebilir. PrimeTrade TR, yatırımcıların mümkün olan en iyi risk yönetimi kararları almasında yardımcı olmak için İngiltere Referandumu ili ilgili gelişmeleri gerçek zamanlı olarak takip edecektir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor