Hobiden Öte Bir Aşktır Kaligrafi Sanatı

Hayatta yapmak zorunda olduğumuz birçok sorumluluk ve görevler dışında, ruhen ve bedenen bizi dinlendiren ve bu yaşam karmaşasından biraz bizi uzaklaştıran aktivitelere de zaman ayırmak ruh ve beden sağlığımız için gereklidir.

Hobiden Öte Bir Aşktır Kaligrafi Sanatı
Hobiden Öte Bir Aşktır Kaligrafi Sanatı tanitim
Bu içerik 255 kez okundu.

Hayatta yapmak zorunda olduğumuz birçok sorumluluk ve görevler dışında, ruhen ve bedenen bizi dinlendiren ve bu yaşam karmaşasından biraz bizi uzaklaştıran aktivitelere de zaman ayırmak ruh ve beden sağlığımız için gereklidir. En çok sizi sakinleştiren ve rahatlatan, yapmaktan zevk aldığınız uğraşlar, rutin işlerden bunalınca verdiğiniz moladır.

 

Hobi fikirleri; kişiden kişiye değişir. Çünkü herkesin zevk aldığı uğraşlar farklı farklıdır. Fakat bazı sanat etkinlikleri insanlarda ortak bir huzur ve dinlenme kaynağıdır. Uzmanlardan sanat fikirleri almak gerekirse bunların başında el sanatları gelir. Evinizin dekoruna kendi dokunuşunuzla farklı bir hava katabilir ya da evde kullanılmayan malzemelerden geri dönüşüm yapıp farklı etkinlikler yapabilirsiniz. Ya da sevdiklerinize kendi ellerinizle yaptığınız bir eseri hediye edebilirsiniz. Eğer el yazısı beceriniz varsa eğlenirken ve dinlenirken kalıcı bir eseriniz olsun isterseniz, eserinizin sergilenmesini isterseniz bu uğraşacağınız hobi kaligrafi olabilir.

 

Kaligrafi nasıl yapılır?

Kaligrafi; insanların karakterini yansıtan çok eski devirlerden beri kullanılan çok özel bir sanattır. Her harfe verilen anlam vardır ve bu anlam her kültürde farklıdır. Her çizgi kişiye özel farklılıkları ve yapanın iç dünyasını yansıtır. Arapça harflerle yapılan İslami içerikli olan kaligrafi ise hat sanatıdır. Latin kaligrafisi ile karıştırılır.

Kaligrafi harflerden değil çizgilerden oluşan bir sanattır. Dolayısıyla öğrenmek için belli bir süreç geçirmek ve emek gerekir. Profesyonel kişilerden öğrenmek gerekir. El alışkanlığı ve her çizginin tanınması önemlidir. Yanlış öğrenimler ve yanlış el alışkanlığı bu süreci bozar. Kaligrafi kurslarında belli bir sistematikle ilerleyen öğrenme süreci vardır. Bu sanatta ruhen hissedilen çizgilere dökülür.

Kaligrafi için öncelikle kendinize uygun bir kalem seçmeniz gerekir. Kalem kontrolü için 45derece eğik bir masa gereklidir. Böylece kaleme hakimiyet mümkün olur ve ayrıntılar daha güzel çizilir. Bol bol pratik yapmak gerekir. Kullanılan kağıt ve kalemin hatta mürekkebin kalitesi mutlaka eserinizin daha güzel görünmesini etkiler. Yazıyı yazarken vücut pozisyonu geriye bükülmeden rahat bir oturuş şeklinde olmalıdır.

 

Kaligrafinin içinde yazıları süsleme sanatı “flourishing” de vardır. Bu süslemelere Türk tezhip sanatı da ekleyince harika tasarımlar ortaya çıkabilir. Bilinen en eski kaligrafik yazılar Mısırda resimli yazı olarak karşımıza çıkar. Kaligrafi yazarken kağıt üstüne sert bir şekilde bastırılarak yazılır. Kalem, baş ve işaret parmakla tutulur. Genelde siyah mat çini mürekkep kullanılır. Ucu okkalı kalemlerin mürekkep akışı ve hassasiyeti daha fazladır. Pürüzsüz yüzeyli kalın kağıt kullanmanız mürekkebin dağılmadan daha düzgün durmasını sağlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor