Hisse Senetleri Nedir?

Hisse Senetleri Nedir?
Hisse Senetleri Nedir? admin
Bu içerik 554 kez okundu.

Sermaye şirketlerinin çıkardığı değerli evraklardır. Sermayedarlarına sermaye paylarını belgelendirmek amacıyla verilmektedir. Her şirket yasal olarak hisse senedi çıkaramaz. Belirli koşulları sağlaması ve yasal izinler alması gerekmektedir. Hisse senedi çıkarabilecek şirket ve kurumlar;
Anonim şirketler ( A.Ş. olan şirketler), sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlar hisse senedi çıkarabilir. Hisse senedi çıkarılmadan önce Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin almak gerekmektedir.
Hisse Senetlerine Nasıl Yatırım Yapılır?
Hisse senetlerinden bazıları Borsa İstanbul gibi borsalarda fiyatlanmaktadır. Yatırımcılar borsalarda işlem yapan hisse senetlerine genellikle aracı kurumlar vasıtasıyla yatırım yapmaktadır. Ancak belirtilmelidir ki hisse senedi yatırımları mutlaka lisanslı aracı kurumlar aracılığı ile yapılmalıdır. InvestAZ Yatırım Menkul Değerler ile hisse senedi yatırımı yapmış ve bu aracı kurumdan memnun kalan bir çok insan olduğunu söylersek yalan olmaz.

Hisse senetlerine yatırım yapmak için SPK mevzuatlarına uygun yatırımcı sözleşmesi imzalamak ve sonrasında lisanslı aracı kurumlar ile hisse senetlerini satın almak için fiyat teklifleri yapılmaktadır. Borsalar kaldıraçsız finans piyasalarıdır ve hisse senetlerine yatırım yaparken kaldıraç kullanılmaz. Bu nedenle riski az, olası getirisi ve kaybı yatırım miktarıyla aynı oranda olacaktır.
Hisse senedinin lot fiyatlarını, hisse senedine gelen talep ve hisse arzının birbirlerine oranları belirlemektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor