BCAA ve kas gelişimi

BCAA ve kas gelişimi

BCAA ve kas gelişimi
BCAA ve kas gelişimi mirccet
Bu içerik 712 kez okundu.

Vücut geliştirmeye başlayacaklar ve yeni sporcular tarafından ilk sorulan sorulardan biri: bcaa nedir? Basitçe açıklamak gerekirse bcaa: Kas gelişimi adına önemli aminoasitlerdir. Peki, BCAA kullanmanın asıl önemi nedir? Yani neden BCAA kullanmalıyız?

  • Öteki aminoasitlere kıyasla daha anaboliktir
  • Protein, creatin, glutamin gibi ürünlerin anabolik yönlerini güçlendirir
  • Öteki aminoasitlere göre anti-kataboliktir
  • Spor yapan kişinin dayanaklılığını başka aminoasitlere göre daha fazla arttırır
  • Yağ yakımı öneren beslenme biçimlerini güçlü şekilde destekler
  • Bünyeye çok daha hızlı ve doğrudan yollarla etki eder.

Temelde bcaa nedir sorusuna dönersek: BCAA genellikle inek sütünden yapılmış peynirlerin peynirden geriye kalanı yani peynir altı suyunda bulunur. Vücudun proteini işleyebilmesi için ihtiyacı olan aminoasitleri de bu ürün içerir. Ayrıca protein yapıtaşları arasında da önemli bir yeri vardır.

Çoğu zaman vücutta yemek yeme yolu ile alınamayan miktarda protein gerek duyulduğunda başvurulan nitelikli bir ek besin kaynağıdır BCAA. Bu ihtiyaç da spor yapan kimselerde sıklıkla görülür çünkü sürekli kas yapmak ve onarmak için ihtiyaç duyulan miktarda protein direk yollar ile karşılanamayacak kadar yüksektir.

Kaslarda işleme sokuldukları için BCAA’lar anabolik etkili olarak tanımlanırlar. Anabolik etki demek kas yıkımını ve parçalamasını azaltıcı etki demekti yani protein sentez oranı ve hücrelerin protein sentezleyebilme kapasitesi yukarı fırlar. Kas dediğimiz oluşumun protein sentez ve parçalanma oranları sonucunda oluştuğu unutulmamalıdır. Yani bu oranları eşit olması ne kas yapıldığı ne de kaybedildiği anlamına gelir. Ne zamanki sentez oranı yükselir işte o zaman kas gelişimi başlar. Üstelik BCAA kullanan sporcular antrenman ertesi kas ağrılarını olması gereken kadar çok hissetmezler çünkü bu ürün kasların yapımını hızlandırmış yıkımını engellemiştir. Doğal olarak antrenman sonucunda oluşan protein hasarı vücutlarına kas eklemek isteyen kişiler açısından oldukça önemlidir ve hızlı bir şekilde iyileştirilmesi gerekir. Böylece gelişim hızı ve gücü tazelenebilir. Hızlı iyileşme düzenli antrenman ve hızlı gelişim anlamına geldiği için pek çok profesyonel sporcu için ciddi bir meseledir. İyileşme sporcuların hedefe daha hızlı ulaşmasını sağlar. Beslenme şekline göre antrenmandan önce ya da sonra bcaa takviyesi yorgunluk, ağrı ve hasarı en aza çekmektedir.

BCAA üzerine pek çok çalışma vardır. Özellikle son yon senede artan bu araştırmaların sonuçları birbirine yakındır ve sonuç olarak basitçe göstermiştir ki, BCAA:

  • Kas yıkımını yavaşlatır,
  • Kas yapımını hızlandırır.

Protein bulunduran tüm yiyeceklerde ve özellikle süt ürünleri ile kırmızı ette yüksek olan BCAA en çok peynir altı suyunda bulunduğundan bu üründen elde edilen takviye ürünler de sık sık profesyonel sporcular, vücut geliştiriciler ve kolayca form tutmak isteyenler tarafından tercih edilir. Hardline BCAA da bunlardan biridir.

Hardline BCAA, belirtilene göre en nitelikli Japon hammaddelerle hazırlanmaktadır. Üstelik kullanım rahatlığı açısından portakal, çilek gibi aromalar ile tercih edilebilmektedir. Her bir servis miktarı 7 gr olarak düşünülen ürün, toplamda 60 alıma yani neredeyse iki aylık kullanıma izin vermektedir.

BCCA takviyeleri piyasada farklı şekillerde bulunabilir. Örneğin, kapsül şeklinde, tablet olarak ya da toz biçiminde. Hardline'in en çok tercih edilen BCAA ürünü toz şeklinde bulunmaktadır ve içeceklere karıştırılarak alınır. Bir başka BCAA kaynağı olan süt ya da su gibi sıvılar iş görecektir. Bu sıvının içerisine atılan 5-7 gr arası toz antrenman öncesi, çalışma sonrası ya da yatmadan önce tüketilebilir. Bu yöntemler kas yapımına en çok etki yapan ve ertesi gün deneyimlenebilen yorgunluk ve ağrıyı en aza çeken şekillerdir. İyice çalkalandıktan sonra tüketilen ürün rahat ve hızlı bir gelişim sağlar. Yoğun spor yapan, profesyonel sporcular ya da vücut geliştiriciler daha küçük porsiyonlara, örneğin 3-5 gr arası- bölerek günde üç kere de BCAA takviyesi yapabilmektedir. Bu şekilde hem antrenmandan maksimum verim alınır hem de ertesi gün yorgunluk hissedilmemiş olur. Antrenmandan önce peynir altı suyu içerikli whey protein alınırsa ek bir BCAA takviyesine ise gerek duyulmaz genellikle. Hardline sunduğu içerik oranları sebebi ile de en sık tercih edilen BCAA’lardan birini sunmaktadır. Özellikle 4:1:1 olarak tanıtılan yüksek miktarda Lösin amino asidi sunan versiyonu tüm ihtiyacı karşılamaya yeterlidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor