Anayasa değişiklik paketi neleri içeriyor

Sandıktan evet çıkarsa ya da hayır çıkarsa ne olacak, Türkiye de neler değişecek? Referandum bir yönetim şekli değişikliği mi, yoksa sadece bir sistem değişikliği mi? Düşünen herkesin kafasında bu soru işaretleri var. Bu soru işaretli zihinler küçük bir kısmı ele alıyor. Geri kalan çoğunluk ise Seferoğulları ve Tellioğulları ya da futbol takımı tutar gibi siyasi partileri ne diyorsa ona basacaklar mührü. Peki gerçekten bu 18 madde neleri kapsıyor, gelin birlikte inceleyelim .

Anayasa değişiklik paketi neleri içeriyor
Anayasa değişiklik paketi neleri içeriyor Emre
Bu içerik 1235 kez okundu.
Reklam


 
1-      Birinci madde de Türk mahkemelerince yargı hükmü sadece bağımsızlık ibaresi içerirken yanına tarafsızlık ibaresi de eklenerek ‘tarafsız ve bağımsız’ yargı hükmü gelmiş olacak. Böylece tarafsızlık da hükmen getirilmiş olacak.
 
2-      İkinci madde milletvekili sayısının değişikliği ile ilgili. Mevcut olarak 550 olan milletvekili sayısı evet çıkarsa 600 e ulaşacak.
 
3-      Üçüncü madde milletvekili yaşıyla ilgili, şimdiki yasalara göre seçilme yaşı 25. Eğer referandumdan evet çıkarsa seçilme yaşı 18 e çekilecek.
 
4-      Dördüncü madde TBMM seçimine artı olarak cumhurbaşkanlığı seçimini de ekliyor ve TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimi oluyor yani millet meclisi ve  cumhurbaşkanı aynı anda seçiliyor. Süresi biten vekiller yeniden aday olabiliyor.
 
5-      Beşinci madde de TBMM yetkileri kısıtlanıyor.  TBMM den alınan yetkiler cumhurbaşkanlığı makamına veriliyor. Cumhurbaşkanın yetkileri artarken millet meclisinin yetkileri kısıtlanıyor.
 
6-      TBMM meclis araştırması, meclis soruşturması yazılı, soru sorma ve genel görüşme ile denetleme yetkisini kullanabilecek fakat gensoru veremeyecek.
 
7-      Yedinci madde cumhurbaşkanın tarafsızlığını ortadan madde olarak karşımıza çıkıyor şimdiki anayasaya göre cumhurbaşkanı tarafsızlık yemini ederken yeni taslağa göre cumhurbaşkanı partili olabilecek.
 
8-      Sekizinci madde cumhurbaşkanlığı makamı yerine devlet başkanlığı ünvanını öngören madde.
 
9-      9. Madde ise cumhurbaşkanının yargılanmasını ilgilendiriyor çoğu kişiye göre cumhurbaşkanı yargılanamıyor düşüncesi bulunuyor ancak bu maddeye göre eğer meclisin üçte ikisi yani 400 kişi oy çoğunluğu sağlarsa mevcut cumhurbaşkanının yargılanması için gerekli adımları atabiliyor.
 
10-   Değişiklik tasarısının 10. Maddesine göre başbakanlık kalkacak ve yerine cumhurbaşkanı yardımcısı gelecek.
 
11-   Bu madde seçimlerin yenilenmesi ile ilgili eğer meclis beşte üç oy çokluğunu sağlarsa seçimlerin yenilenmesini sağlıyor.
 
Sondakika referandum haberleri için http://www.star.com.tr/referandum-2017-anayasa-referandum-sonuclari/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Korku filmi değil gerçek! Adana'da akılalmaz olay ve ürperten ayrıntılar
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor
Samsung‘un amiral gemisi modelleri eskisi gibi satmıyor